Takový obrat po Štědrém dni málokdo čekal: Rychlou změnu počasí pocítí celé Česko. Bude to otázka hodin
Nebylo možné si nevšimnout, že v průběhu letošního roku se měnilo počasí ze dne na den. A teď v prosinci se mění stejným tempem předpovědi. Jediné, co přetrvává, jsou ty zpropadené mlhy a mrznoucí mrholení z nízké oblačnosti. Takhle jsme si poslední měsíc v roce nepředstavovali. A přitom původní prognózy byly takové, že stejný ráz počasí setrvá až do konce roku. Jenže v posledních dnech se předpovědi meteorologů začaly měnit. Má přijít obrat, který pocítí během několika hodin celé Česko. Tak snad nepůjde o stejnou kalamitu jak v noci ze Silvestra na Nový rok v roce 1978.
Taky už máte těch mlh, vlhkého vzduchu a ponuré krajiny kolem sebe plné zuby? Že pak má přijít nějaký zlom, to už pár dní víme. Ale jak výrazný bude?
Mlhy, mlhy, mlhy… Z mapy je patrné, že v první půlce prosince svítilo slunce hlavně na horách, Zdroj: CHMI
Předpověď podle norských modelů
Ty předpokládají, že ve střední Evropě, zejména pak v Česku dojde k drsné změně počasí. Hned první den vánoční mají naše území pohltit pořádné mrazy. Zatímco na Štědrý den byly denní teploty ještě nad nulou, tak hned na Boží hod vánoční zůstanou pod bodem mrazu. A to i v Praze a dalších velkých městech, kde většinou bývá tepleji než na ostatním území republiky.
Noční teploty mají klesnout i na -6 °C. Takže oproti současnému počasí, kdy teploty vystupují na +6 °C, na Šumavě dokonce na + 9 °C, půjde o rozdíl teplot kolem 12 až 15 stupňů.
Co k tomu říká ČHMÚ
„Informovali jsme před časem o změně v proudění a charakteru počasí. A tato změna se zdá být už dost pravděpodobná. Kolem Vánoc inverzi vystřídá kontinentální a dost možná postupně i studené arktické proudění,“ uvádějí naši meteorologové. S velkým ochlazením se musí počítat hlavně na horách. ČHMÚ předpokládá, že do pondělí ještě vydrží současný ráz počasí, tedy inverze s mlhami a nízkou oblačností a nad ní slunce.
Takže v nížinách pošmourno, mrznoucí mrholení a na horách teplo. V úterý očekávají naši meteorologové místy slabý mrznoucí déšť a v nadmořské výšce nad 700 metrů sněžení. Vítr mírný, nyní už severovýchodní.

Na Štědrý den, tedy ve středu, se teploty pohybovaly v rozmezí +2 až -2 °C.
Výhled ČHMÚ na celé vánoční svátky a povánoční víkend
A ještě se podívejme na výhled Českého meteorologického ústavu od čtvrtka do neděle. Mělo by být polojasno, místy i jasno. Tam, kde zůstane obloha zatažená, lze očekávat sněhové srážky. Denní teploty -2 až +3 °C, noční zprvu 0 až -4 °C, později -4 až -8 °C. V oblastech se sněhovou pokrývkou by mohly teploty klesat až na -10 °C.
Počasí na sváteční dny podle webu Ventusky
Dne 23. prosince se do jižní části republiky přesunulo frontální rozhraní, které brání proudění vzduchu z jihu. A naopak umožní proudění ze severovýchodu. Do víkendu bude počasí většinou klidné – převládat bude menší oblačnost, bez srážek a s mrazivými rány, zatímco odpolední teploty se budou často dostávat i nad nulu, zejména při inverzi, kdy bude nejtepleji na horách.
Během neděle dorazí přechodný vpád chladnějšího vzduchu, který ovlivní hlavně Moravu a Slezsko, kde se může výjimečně objevit slabé sněžení a zesílí vítr. Vše se seběhne během několika hodin. Výraznější ochlazení pak přijde v pondělí až úterý, kdy do střední Evropy pronikne velmi studený vzduch od severu – přibude oblačnosti a výrazně vzroste i šance na sněžení.

I když jsou v prognózách modelů prozatím ještě rozdíly, před týdnem byly mnohem větší. Teď už se zdá, že se začínají předpovědi přibližovat, ne-li sjednocovat. Každopádně tu máme rozdíl oproti předpovědím dlouhodobým, které říkaly, že letos se na Vánoce sněhu ani mrazu nedočkáme. Ale realita bude zřejmě jiná.
Zdroje: TNNova, ČHMÚ, CNNIPrima
