Tisíckrát víc chlap než Schwarzenegger: Tohle byl nejdrsnější chlápek socialismu
Zatímco se hollywoodští hrdinové pyšnili umělými svaly a speciálními efekty, v jedné východoevropské pohádce se zrodil opravdový drsňák, který by je všechny strčil do kapsy. Svaly měl od skutečné práce, nebezpečí čelil bez kaskadérů a s noži letícími kolem hlavy se vyrovnal jako skutečný profesionál.
Tenhle nenápadný hrdina z konce osmdesátých let dokázal přesvědčit nejen děti, ale i dospělé diváky, že opravdová síla a odvaha pochází ze srdce, nikoliv z posilovny.

Muž, který neznal strach
Dřevorubec Ondra, jemuž se pro jeho naprostou absenci bázně začalo mezi lidmi přezdívat „Nebojsa“ je sympaťák ze slovenské vesnice. Měl však jeden problém, tedy že neměl ponětí, co to znamená bát se. A když se neumíte bát, život je poněkud bez vzrušení a pořádných výzev. Jeho táta proto udělal rozhodnutí, které by dnešní rodiče nejspíš překvapilo. Poslal syna do světa, aby konečně poznal, co znamená strach.
Ve filmu „Nebojsa“ z roku 1988 svěřil slovenský režisér Július Matula tuto roli Jánu Kronerovi mladšímu. A ukázalo se, že to byla trefa do černého.
Cirkus smrti
Zatímco Arnold Schwarzenegger ohromoval svět pečlivě vypracovanými svaly a precizně načasovanými výbuchy, Ján Kroner jako Nebojsa ohromoval zejména odvahou. Ve scéně, kdy jsou po něm vrhány nože, nešlo o žádné filmové triky. Po herci je metal skutečný cirkusový umělec, což je odvaha hodná skutečného Nebojsy.
„Nebojsa je jedna z těch pohádek, které oscilují na hraně hororu. Některé pasáže jsou tak temné a děsivé (pohřební vůz tažený černými koni, v hospodě, ples plný ‚zombie‘), že leckterý horor jimi absentuje. Herci jsou skvělí, Ján Króner je sympaťák a ve své roli velice příjemný,“ píše ve své recenzi jeden z uživatelů ČSFD.

Ondřej Vetchý jako zbabělec, který si získal srdce vesničanů
Důležitou roli v příběhu odehrál i Ondřej Vetchý jako zlodějíček Ferko, který byl naprostým protikladem nebojácného Ondry. Zbabělý, upovídaný a prolhaný společník ještě více vyzdvihl Ondrovu odvahu a čestnost. Vetchý se do role zbabělce pustil s takovou vervou, že některým divákům dokonce přišel až příliš afektovaný.
Navzdory své záporné roli si Vetchý dokázal získat sympatie nejen většiny diváků, ale i místních obyvatel, kde se film natáčel. Během natáčení v Kuželově, kde se nachází větrný mlýn, který se v pohádce objevil, byl Vetchý mezi obyvateli skutečnou hvězdou, která autogramy i úsměvy rozdávala na všechny strany.
Pohřební vůz místo zlatého kočáru
Film nabízí nejen dobrodružství statečného hrdiny, ale i skutečně mrazivé momenty, jako jsou scény s pohřebním vozem, umrlci a plesem plným zombíků. Tato temnější stránka pohádky je pro dětské publikum vlastně prospěšná. Ukazuje, že i v pohádkovém světě existuje skutečné nebezpečí, kterému je třeba čelit, a že dokonce i naprostý nebojsa může nakonec najít něco, čeho se bude bát.
Příběh o lásce, která učí i nebojáčka bát se
Na své cestě za strachem se Ondra setkává s krásnou princeznou, jejíž království bylo zakleto zlým čarodějem. Právě setkání s princeznou nakonec vede k tomu, že i náš nebojácný hrdina pozná strach, ne však z duchů či nadpřirozených sil, ale strach ze ztráty milované osoby. Opravdová láska je zkrátka to, co nás činí zranitelnými, ale zároveň silnějšími.
Film „Nebojsa“ potěší nejen příběhem, ale i krásnými lokacemi jižní Moravy. Větrný mlýn v Kuželově, zřícenina hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou a zámek Milotice u Kyjova, to všechno jsou místa, která stojí za to navštívit i dnes, více než třicet let po natočení pohádky.
Během natáčení panovalo úmorné vedro, které filmařům znepříjemňovalo práci. Naštěstí pohostinnost místních obyvatel situaci značně ulehčila. Dobrá moravská slivovice prý byla vždy k dispozici, aby zmírnila útrapy spojené s vysokými teplotami.