Můj manžel se podepsal na narozeninové přání. Když jsem to uviděla, do 10 minut měl kufry za dveřmi
Jak porozumět tomu, jaký jste člověk na základě rukopisu? Nebo jaký člověk stojí před vámi? Každý z nás je jedinečný – máme individuální vlastnosti, a to psychické i fyzické.
Všichni máme svůj vlastní vnitřní svět a na jeho základě se formuje náš charakter i chování. V průběhu procesu vytváření osobnosti vzniká i druh rukopisu. Podle vědců si lidé už ve starověku začali všímat vztahu mezi rukopisem a psychologickými vlastnostmi člověka. Období procesu utváření osobnosti je poměrně dlouhé; vždyť každý z vás z osobní zkušenosti ví, že se pohled na svět i různé postoje časem mění. A protože rozvoj osobnosti ovlivňuje i rukopis, může se i ten v průběhu života pozměnit.
Vztahu mezi rukopisem a psychologickými charakteristikami si začala už v 17. století všímat grafologie. Umožňuje určovat úroveň inteligence, vůle, sebeúcty, emocionality, osobnostních rysů, temperamentu a charakterových vlastností pomocí rukopisu. A. R. Luria, který je považován za průkopníka moderní neuropsychologie. Napsal: „Samotná myšlenka, že rukopis je v určité korespondenci s individuálními charakteristikami pisatele a jeho aktuálním psycho-fyziologickým stavem, je nepochybně naprosto správná.“
Písmo můžete napodobit, ale osobnost z něj vymazat nelze
Grafologie je pseudověda, jejímž předmětem je projekce osobnosti a dalších psychických funkcí v ručně psaném písmu. Většina korektních vědeckých studií, které byly doposud provedeny, totiž účinnost grafologie nepotvrzuje. Předložené důkazy na platnost grafologie jako vědy nesplňují běžné nároky důkazů vědeckých. Grafologie se zajímá o charakter pisatele na základě jeho písemného projevu a je vedena jako specializace odvětví psychologie. A v Asociaci grafologů ČR říkají: „Písmo je obrazem pisatelových mozkových funkcí.“
Grafognózie neboli písmoznalectví je – na rozdíl od grafologie – oborem soudního znalectví, který se zabývá identifikací pisatele ručně psaného textu. Posudky, které se týkají určení autorství ručně psaného textu nebo podpisu, jsou oprávněni vypracovávat pouze písmoznalci, nikoli grafologové. A že se dá písmo napodobit? Ano, dá, ale… „I když se pisatel bude snažit své písmo pozměnit, výrazná osobitost se v písmu zobrazuje ve znacích, které laik nevnímá,“ říká grafoložka. Tolik odborné stati. A teď k písmu samotnému.
Styl písma introvertů versus extrovertů se liší
Velká písmena a rozmáchlé písmo vytvářejí lidé, kteří touží po pozornosti. Jsou to silné, poměrně extrovertní osobnosti a ve společnosti jsou výrazní. Mívají vůdčí sklony. Malá písmenka píší spíš stydliví introverti, kteří zůstávají v pozadí přesto, že jejich znalosti a schopnosti mnohdy odpovídají těm nejvyšším standardům. Malé písmo naznačuje pozorování, vyrovnanost a klid, cit pro detail, vytrvalost při dosahování cílů, a schopnost nedávat najevo své emoce. Pokud někdo píše středně velká písmenka, téměř svislá nebo jen s nepatrným sklonem vpravo, pak se řadí mezi osoby, které mají silnou vnitřní intuici a ducha. Patříte mezi ně i vy?

Jak známo, lidé svůj text při psaní různě naklánějí. Jednak je to dáno jejich vnitřní přirozeností a za druhé také tím, zda jsou praváci nebo leváci. A protože píšeme zleva, je to pro leváky poněkud těžké; musejí se se svou přirozeností trochu poprat. Pravák píše tak, jak jeho schopnost dovolí, levák se musí naučit zaznamenávat psaný text tak, aby si ho rukou nepřekrýval. Už v začátcích psaní musí zkoušet různé možnosti a učit se. Sklon písma u leváků tedy pravděpodobně nevyplývá z přirozené podstaty, ale z naučených grifů.
Jak jste na tom se sklonem písma vy?
Jestliže píšete kolmo, tedy prakticky bez sklonu, mohlo by to znamenat, že jste racionálně uvažující osoba, která svá rozhodnutí nečiní srdcem a na základě emocí. Jste zodpovědní a pragmatičtí. Pokud sklon vašeho písma směřuje doprava, jste člověk vřelý, přátelský a společenský, který se ovšem nechává snadno pohltit emocemi. Ne vždy se vám je podaří kontrolovat a pak býváte impulzivní. Písmo nakloněné doleva ukazuje na introvertní typ člověka, který má trochu problém pracovat s lidmi. I když se společnosti nevyhýbáte, jste spíš odtažití, hodně pozorujete své okolí a vše kolem sebe analyzujete.
Nedávno se internetovou diskuzí prohnal jako blesk příběh uživatelky Lenky K., která dokonce dle podpisu svého manžela na narozeninovém přání neváhala rovnou požádat o rozvod. Sklon jeho rukopisu totiž naznačoval, že se jedná o vysoce impulzivního člověka, který má problém s kontrolou svých emocí. Podobný příběh však bývá ojedinělým případem a obvykle se jedná pouze o tzv. „poslední hřebíček do rakve již poškozeného manželství“.
Interpunkční znaménka
Používáte je v souladu s českou mluvnicí? Jsou lidé, kteří tečky a čárky zcela ignorují. Jednak je k tomu vede zkušenost psaní na mobilu a v počítači, kde se česká interpunkce používá minimálně a druhou skupinou jsou dysgrafici. Jejich písmo bývá bez interpunkčních znamének, je často neúhledné, mají problém s udržením velikosti písmen, tudíž je písmo nestejnoměrné.
Druhý extrém je nadužívání interpunkce. Některé texty jsou plné vykřičníků, otazníků, čárek, dvojteček. K tomuto typu psaní mají sklon emotivní lidé, kteří mají potřebu v textu ventilovat své pocity. Je to, jako kdyby místo psaní vyprávěli příběh a interpunkce naznačuje emoce: práci s hlasem, jeho zvýšení či klesání, jeho barvu, ale i náladu a přístup řečníka k dané věci. Jen jde o projev písemný a ne verbální.
zdroj: autorský text