Je to otázka pár hodin, než to bouchne: Tyhle zásuvky v panelácích jsou časovaná bomba
V úterý večer si Petr zapojil rychlovarnou konvici. Ozval se praskot, jiskry a polovina bytu zůstala bez proudu. Podobnou zkušenost má za sebou každý třetí majitel panelového bytu. A právě tento moment může být začátkem katastrofy. Za zásuvkami, které na první pohled vypadají v pořádku, se totiž skrývá nebezpečí, které dokáže proměnit domov v popel.
Čtyřicetiletý muž si stěhoval věci do nového domu, s sebou vzal i deset let starou televizi. V úterý večer ji zapojil, pustil večerní zprávy a šel spát. Ve čtyři ráno ho probudil křik sousedů. Dům hořel. Hasiči bojovali s ohněm dvě hodiny. Střecha byla v plamenech ještě dřív, než dorazily první jednotky. Škoda vyšla na osm milionů korun. Příčinou byl zkrat v součástce televize.

V Rajhradě podle webu denik.cz skončil podobný případ smrtí. Osmašedesátiletá žena spala, když začala jiskřit zásuvka za skříní. Do té nebylo zapojené vůbec nic. Žena se zadusila kouřem dřív, než se stačila probudit.
Smrtící dědictví z komunismu
Panelové domy ze šedesátých a sedmdesátých let mají jednu věc společnou. V jejich zdech jsou hliníkové elektrorozvody. Za komunismu to byl často používaný materiál. Hliník má ale zásadní nevýhodu. Na rozdíl od mědi se při tepelných změnách více roztahuje a smršťuje. Po letech provozu se mohou šroubové spoje uvolnit a mezi kontakty vznikají mezery. Na těchto místech roste elektrický odpor, což způsobuje zahřívání až do vzniku elektrického oblouku.
Pavel Tinka vyšetřující požáry u jihomoravských hasičů pro web denik.cz dodal: „Vodiče z hliníku se vytlačují podobně jako plastelína. Vznikne mezera, proud má ztíženou cestu a spoj se začíná zahřívat.“ Pokud před takovou zásuvkou stojí skříň, může začít hořet během vteřin. A nemusí být zapojené vůbec nic, bohatě stačí jen špatný kontakt.
Varování, která lidé přehlížejí
Špatná zásuvka se neprojeví ze dne na den, spíše se postupně přehřívá, případně žloutne nebo černá kolem otvorů. A při zapojování spotřebičů praská. Dalším velkým varováním jsou vypadávající pojistky. Velmi důležitá je tak pravidelná revize, která sice vyjde na několik stovek, ale ve výsledku může ušetřit miliony a kolikrát i život celé rodiny.

Rekonstrukce v paneláku je noční můra všech elektrikářů. Kabely vedou pod dlažbou nebo v betonu. Sekání tak mimo jiné představuje hluk, prach a vzteklé sousedy. Staré instalace mají jen dva vodiče, fázi a nulák. Ochranný vodič chybí, přičemž moderní normy vyžadují tři vodiče. To znamená vyměnit celé rozvody, ne pouze zásuvky.
Byt v plamenech, pojistka v trapu
Zastaralá elektroinstalace vás může připravit o pojistné plnění. Pojišťovny velmi často vyžadují dodržování bezpečnostních pravidel. Tomáš Zavoral z České pojišťovny to pro denik.cz vysvětlil takto: „Když se prokáže nedbalost, pojišťovna může plnění zkrátit. V nejhorším případě nevyplatí nic.“ Majitel tak přijde o byt i o peníze od pojišťovny. Proto řada pojišťoven vyžaduje před uzavřením smlouvy revizní zprávu.
Měď nahrazuje nebezpečný hliník
Zásuvky typu E jsou dnes v Česku standard, právě ty mají pro lepší ochranu zemnící kolík. Při rekonstrukci se hliník nahrazuje mědí s průřezem 2,5 mm². Nové kabely mají tři vodiče. Černý fázový, modrý nulový, žlutozelený ochranný. A práci smí dělat jen kvalifikovaný elektrikář. Výměna jedné zásuvky stojí stovky korun, celkový rozvod desítky tisíc. Ale je to investice, která se vyplatí.
Kontrola elektroinstalace dokáže najít chyby dřív, než způsobí škody. Doporučuje se každých pět let. Revizní technik nejen zkontroluje, co vidí, ale také změří důležité parametry. U bytu 3+kk to stojí kolem 2 000 korun. U rodinného domu zhruba 3 500.
Jednejte, než bude pozdě
Zásuvky čistěte od prachu, ten se totiž snadno vznítí. Nezapojujte za sebou více prodlužovaček a nepřetěžujte zásuvky pračkami, myčkami a dalšími žrouty proudu současně. Při bouřce odpojte citlivé spotřebiče. V neposlední řadě elektrický požár nikdy nehaste vodou.