Socialistický kus plechu ze sklepa dědeček prodal za 25 000 Kč. Přijel si pro něj Japonec a ještě se uklonil
Socialistické Československo je už pryč a více než 30 let v naší zemi vládne demokracie. Dozvuky minulého režimu jsou však stále přítomné v mnoha oblastech každodenního života. Naše uvažování je stále protkáno myšlenkovými nitěmi našich předků, ale zároveň se kolem nás stále nachází množství hmotných relikvií, které předchozí dobu připomínají. Najdou se dokonce sběratelé, kteří se na lovení takovýchto artefaktů zaměřují, od obaly žvýkaček až po staré cedule. Pro někoho odpad, pro jiného investice do budoucna.
Česko je tvořené národem kutilů, pejskařů a sběratelů, o čemž svědčí i to, že se zde sběrem toho či onoho zabývá skutečně vysoké množství lidí. Řada z nich se pak zaměřuje na reálie, které připomínají minulý režim. Může se jednat o takové drobnosti, jako jsou obaly od žvýkaček, či poukázky do Tuzexu. Řada lidí se však shání i po starých cedulích, upozorňujících například na všemožná pracovní nebezpečí. Všechny tyto předměty lze klasifikovat jako dnes již nepoužitelné odpadky, ale celá řada lidí pro ně má v srdci své místo. A možná budete překvapeni, za jaké ceny se tyto odpadky mohou prodat.
Češi jsou ve světě špičkou ve sběratelství
Češi milují sběratelství a věnují se s vášní kolekci všeho možného. Tento koníček zašel až do takové roviny, že se Česko drží ve světové špičce, co se týče počtu hobby sběratelů. Shromažďování nějakých předmětů se u nás prý věnuje až třetina obyvatel, což jsou přibližně tři miliony lidí. Existuje tu dokonce Klub sběratelů kuriozit, který takové lidi sdružuje do komunity.
Neví se přesně, proč jsou Češi sběrem tak posedlí, ale po něčem se tu shání každý třetí člověk. Co se například týče sbírání obalů od žvýkaček, z deseti největších světových sbírek se jich sedm nachází právě u nás v České republice. Taková sbírka může klidně dosahovat počtu 70 až 95 tisíc obalů a sběratel si na své artefakty klidně vyčlení celý pokoj. Nároky na prostor jsou v tomto hobby skutečně vysoké.

Retro předměty se závanem nostalgie
Z dob socialismu se u nás dochovalo veliké množství reálií, kterými si někteří připomínají historii naší země. Na internetu si tak můžete všimnout například toho, že se lidé shání po starých cedulích z dob socialismu. Může se jednat o výstražné cedule z pracovišť, nebo i ty ozdobné, odkazující například na oblíbené seriály. Obaly od žvýkaček z dob socialismu se u nás také těší velké oblibě, což je možná dáno jejich jednoduchým skladováním. Některé sbírky však svým počtem šplhají do skutečně absurdních rovin.
Oblíbenými předměty ke sbírání jsou také například poukázky do Tuzexu. Tento někdejší obchod obyvatelům socialistického Československa zprostředkovával přístup k luxusnímu a nedostatkovému zboží a slovo „Tuzex“ je u nás kultovním pojmem. O fenoménu Tuzexu a s ním spjatého veksláctví, ve kterém se ve velkém točily valuty, u nás dokonce vznikaly filmy. A v odkazech na tuto dobu se dnes točí velké peníze.

Na internetu se v nich točí peníze
Pokud se rozhodnete zavítat na internetové aukce, pravděpodobně vás překvapí, za jaké částky se tam takovéto předměty prodávají. Obaly od žvýkaček jsou svými cenami poměrně střídmé, kdy takovou sbírku na internetu najdete v rozmezí od desítek do stovek korun. To samozřejmě záleží na počtu obalů, jejich stavu, ale i raritě. Nejvyšší částky přesahují tisíce za pár desítek kusů.
Oproti tomu staré socialistické cedule jsou jiným příběhem. Pokud navštívíte aukční portály, naleznete tam cedule, jejichž ceny začínají na stovkách korun. Skutečně raritní kusy však svojí hodnotou šplhají do tisíců. Ceduli „Prodej tabáku“ tak naleznete kupříkladu za takových 7 500 tisíce korun. Raritní kusy, jako originální plechová reklamní cedule Becherovky pak cenami šplhají až na 25 000 korun.
Skutečným pokladem jsou však zachovalé poukázky do Tuzexu. Sběratelé jsou za ně totiž ochotní zaplatit obrovské peníze a tak dochází k situacím, kdy se padesátihalířová poukázka z roku 1959 vydražila za 1 250 000 korun. Pár takových poukázek a můžete si koupit byt. Máte-li tedy podezření, že se ve vašich sklepech skrývají nějaké takové staré artefakty, rozhodně se po nich podívejte. Třeba vám ještě udělají radost.