Počasí v Česku je zmatenější než šnek na dálnici. Na příští 2 dny radši neplánujte ani piknik, ani lyžovačku
Počasí se doslova zbláznilo. Takové výkyvy, jako nás provázejí od letošního jara, jsme možná ještě ani nezažili. Rozhodně ne takové, aby se teploty střídaly nejen ze dne na den, ale i v průběhu čtyřiadvaceti hodin.
Třeba včera od rána to vypadalo na polojasno s teplotami nejvýš do 22 °C a do večera teplota zvýšila tak, že i ve 22 hodin je 20 stupňů a bezvětří. Překrásný letní večer. Takže, jak se zdá, počasí se mění rychleji než naše nálady.
Nová realita – náhlé výkyvy počasí
Ještě před několika desítkami let jsme si mohli naplánovat týdenní výlet podle předpovědi a zpravidla to vyšlo. Slunce, mraky, déšť – všechno to mělo jakýsi svůj řád. Dnes se počasí chová jako rovnice s několika neznámými či jako herec bez scénáře i režiséra. Zkrátka si dělá, co chce.
Takové změny během jednoho dne jsem naposledy zažívala při pěší turistice po Alpách. V nadmořský výškách kolem 2800 metrů jsme během jednoho dne zažili slunce, vítr, déšť, sněžení i kroupy. Ale u nás v české kotlině, kde jsme dříve mívali pravidelná čtyři roční období s ustáleným počasím? Vypadá to, že rychlé změny počasí se staly neoddělitelnou součástí života v Česku i v celé střední Evropě. Proč je tomu tak?
Klimatická horská dráha
Důvodů, proč k těmto náhlým změnám dochází, je více. Tím hlavním faktorem je zřejmě globální změna klimatu. Atmosféra se otepluje, takže v ovzduší je víc energie, která podporuje vznik extrémních meteorologických jevů. Dalším důvodem je nestabilita proudění vzduchu nad Evropou. Tlakové výše a níže se nyní střídají mnohem rychleji a výsledkem je kolísání teplot, přechody front a extrémní výkyvy. Zdá se, že změny ročních cyklů a tradiční předpovědi už nebudou platit; vždyť jaro dnes přechází do léta během dvou dní a podzim se někdy tváří jako srpen.

Jednu z rolí hraje i přetvořená krajina a městské prostředí. Silnice, betonové plochy a zástavba zvyšují teplotu a vytvářejí takzvaný městský tepelný ostrov. A právě ten může vyvolávat lokální bouřky či větrné jevy. A to všechno dohromady znamená, že v dnešní době už nemůžeme sledovat jen střednědobé a dlouhodobé předpovědi, protože se, jak říkají sami meteorologové, nedají přesně stanovit. Jedině aktuální předpovědi počasí na jeden až dva dny můžeme brát v potaz.
Lidé versus živly
Dnes už si nepřipadáme jako pozorovatelé počasí, ale jako subjekt, který si počasí hezky testuje. To, že si z nás počasí dělá dobrý den už není jen jazykovou hříčkou, ale faktem, kterému musíme nějakým způsobem čelit. Velké výkyvy v teplotách, přívalové deště, nebezpečné bouřky – za takový scénář by se nemusel stydět ani režisér katastrofického filmu.
Tohle všechno nám způsobuje nejen určité nepohodlí, ale projevuje se i na našem zdraví. Méně odolný organismus může postihnout nachlazení a viróza. Někomu působí změny teplot a tlaku nepříznivě na kardiovaskulární systém i na psychiku. Nepříjemné jsou rychlé změny z hlediska oblékání sebe i dětí: kamkoliv se hnete, musíte s sebou mít úplně všechno; a to od plavek až po bundu a holínky. Další nepříjemností jsou bouřky se silným větrem a krupobitím. To dochází ke škodám na vegetaci i na majetku.
Léto v Česku
Od prvního prázdninového dne je počasí v České republice tak proměnlivé, že se s tím lidé stěží vyrovnávají. Dříve jsme spoléhali na to, že červenec bude převážně suchý a teplý. A dnes? Během několika hodin se slunečné odpoledne promění v dramatickou bouři s přívalovým deštěm. Nebo kroupami. A protože počasí tohoto typu zažíváme už od časného jara, zdá se, že se nejedná o výjimečný stav, ale o něco, s čím musíme už každodenně počítat.
Předpověď na 14. a 15. července 2025
Podle aktuálních modelů na tyto dva dny už visí ve vzduchu první předběžné výstrahy. Tropy z počátku měsíce se na krátko vrátí. Denní teploty se budou pohybovat mezi 32 až 34 °C podle regionů. V noci by teploty neměly klesnout pod 20 stupňů. Česko opět zalapá po dechu: nejen, že hrozí zdravotní komplikace, ale i zvýšené riziko požárů.
Avšak po dvou horkých dnech přijde opět ochlazení minimálně o deset stupňů. A to by mělo trval asi 48 hodin. Radši tedy neplánujte nic zásadního a pokud jste se těšili na týden povalování u vody na přehradě, radši své plány přesuňte. Sledujte aktuální předpovědi a výstrahy a nezapomeňte, že kdo je připravený, není překvapený!