Kvíz: Mladší 30 let kňourají, Husákovy děti excelují. Znáte klasické české Večerníčky a pohádky?
Věděli jste, že Krteček vydával citoslovce, která nadabovaly dcery jeho tvůrce Zdeňka Milera? Nebo že jeden z králíků Bob a Bobek byl větší a chytřejší, zatímco druhý menší a šikovnější? No a taková Pyšná princezna z roku 1952 jako první československá filmová pohádka vyvolala ve své době skandál, který neměl obdoby.
Tři oříšky pro Popelku mimochodem milují také ve Skandinávii, i tam si je pouštějí každé Vánoce. Naše pohádky zkrátka mají něco do sebe. Nebo kdo z nás by neznal malého Krtečka, který si přišel ke kalhotkám, případně pyšnou princeznu, která se musela naučit pokoru? Generace narozené před rokem 1990 na těchto příbězích vyrostly a dodnes si je pamatují do nejmenších detailů. Ale co mladší ročníky? Ty už jsou na tom o poznání hůř.

Zlatá éra Večerníčků
Od roku 1965 se večer co večer rozsvěcují obrazovky kvůli jednomu jedinému dětskému pořadu, kterým je Večerníček. Malí diváci si na večerní pohádkový rituál rychle zvykli a sotva se setmělo, už seděli před televizí s očima dokořán.
Mezi nejoblíbenější patří bezesporu Krteček od Zdeňka Milera, který se stal světově proslulou českou postavičkou. První díl „Jak krtek ke kalhotkám přišel“ z roku 1957 byl paradoxně jediným mluveným dílem celé série. V dalších dílech už krteček komunikoval pouze pomocí citoslovcí, což přispělo k jeho celosvětovému úspěchu.
Kosí bratři Josef a Václav, jeden s modrou čepičkou s bambulí, druhý s červenou kšiltovkou, pro změnu prožívali různá dobrodružství na pouti, v zoo nebo při stavbě metra. Jejich příběhy učily děti o přátelství a spolupráci, aniž by to bylo nudné.

Klasiky, které nikdy neomrzí
Na českých pohádkách, jako je Popelka nebo Pyšná princezna, jsme vyrostli všichni. Ta pyšná ale udělala pořádný rozruch už v roce 1952, protože se Alena Vránová s Vladimírem Rážem zamilovali doopravdy. Problém byl v tom, že oba byli v té době ženatí.
Za většinu našich nejoblíbenějších pohádek můžeme poděkovat Václavu Vorlíčkovi. Ale bez hudby od Svobody a Uhlíře by to nebylo ono, jejich melodie jsou důvod, proč si ty pohádky pamatujeme slovo od slova.
Kreslené postavičky, které jsme milovali
A co teprve oblíbenci z našich kreslených Večerníčků. Bob a Bobek byli perfektní pár, Bob jako ten chytřejší starší brácha, Bobek jako šikovný mladší sourozenec. Jejich patálie nás učily, že každý problém má řešení. Pohádky z mechu a kapradí, tam Jiřina Bohdalová ukázala, jak má znít perfektní Večerníček. Křemílek s Vochomůrkou žili v lese, kde každý mech byl kouzelný a za každou kapradinou se mohlo něco dít. A dětské srdce si získal také Rákosníček, který žil u rybníčka Brčálníka. Nebo snad „za mlhou hustou tak, že by se dala krájet“?
Loupežník s velkým srdcem
Rumcajs byl vlastně nespravedlivě obviněný rebel. Dříve šil boty v Jičíně, dokonce i pro starostu, ale ten ho nakonec vyhnal z města, proto se stal loupežníkem. S Mankou a malým Cipískem pak žil v Řáholci a učil děti, že se má bojovat za spravedlnost.
A nyní si pojďme otestovat vaše znalosti Večerníčků a pohádek. Některé otázky jsou tak snadné, že je zodpoví i školák, jiné naopak rozlousknou jen ti největší znalci. Tak jako tak se připravte na nostalgickou cestu dětstvím.
Zdroje: super.cz, svetzeny.cz, zeny.iprima.cz