Důchodce z Prahy si myslel, že našel pod gaučem jen starý arašíd. Byl to ale poklad za 330 tisíc Kč
Pátek večer, klasické vyčerpání z pracovního týdne a touha zabalit se do deky na gauči. Jenže co se to tam ukrývá? Pod sedačkou něco leží, vypadá to jako zaprášený knoflík nebo snad starý arašíd. Málokterý z nás však počítá s tím, že by pod gaučem mohl objevit skutečný poklad v hodnotě nového automobilu.
Přesně to se ale stalo jednomu šťastlivci důchodového věku z Prahy, který se nedávno v internetové diskuzi podělil o to, že mezi chomáči prachu našel zapomenutý rodinný poklad, který mu vynesl závratných 330 tisíc korun. Příběhy o náhodných nálezech cenných předmětů nejsou jen pohádky. V realitě se stávají častěji, než bychom čekali. Problém je v tom, že většina z nás nepozná, když něco najde, že se jedná o sběratelský kousek.

Inventura, která se může vyplatit
Stačí se podívat na prodeje na českých aukčních serverech. Brože, které někdo vytáhl ze skříně po zesnulé babičce, se běžně prodávají za desetitisíce. Ne každá samozřejmě, ale ty z období mezi válkami nebo z 19. století mají často překvapivou hodnotu. O brože se aktuálně nezajímají pouze sběratelé, ale i móda. Podle módních expertů se brože v roce 2025 vrací v plné síle jako trendy doplněk, a tak se jejich cena v aukcích navyšuje o to rychleji.
Ale brože nejsou jediné poklady, které můžeme najít zapadlé v domácnostech. Třeba takové Pokémon karty z 90. let dnes taktéž dosahují závratných cen. Jedna vzácná karta The Pikachu Illustrator se prodala za více než pět milionů dolarů. I běžnější karty jako Charizard VMAX se pohybují kolem 5-6 tisíc korun.
Kde všude hledat zapomenuté poklady
Skuteční lovci pokladů vědí, že nejcennější nálezy se často skrývají na nejméně očekávaných místech. Staré krabice na půdě, šuplíky nábytku, který už léta neotevíráte, nebo kapsy zapomenutých kabátů ve skříni. Někdy také stačí prolistovat staré knihy a alba, kde můžeme mezi fotografiemi najít i cenné pohlednice. Největší poklady se obvykle ukrývají v zapomenutých krabicích z dětství.
Jeden sběratel v babiččině skříni našel nevzhlednou brož z období rakousko-uherské monarchie. Po odborném posouzení se ukázalo, že drží v ruce originál z konce 19. století v hodnotě 45 tisíc korun.
Královny zapomenutých šperků
O brožích si spousta z nás myslí, že se jedná o nezajímavý šperk, který nosily naše babičky možná tak v neděli do kostela. Dnes se ale o ně sběratelé doslova perou, což leckoho překvapí. Brože vznikaly v dobách, kdy každou vyráběl zlatník vlastníma rukama, kdy se k jejich zhotovení nepoužívala žádná tovární výroba. Každý kus je tak unikát, a to se projevuje na ceně.
Nejcennější jsou brože z období romantismu, secese a art deca. Podle aktuálních nabídek se platinové art-deco brože s diamanty prodávají za částky od sta tisíc až po půl milionu korun. Nejvyšší zaznamenaná cena dosáhla 499 900 korun.
Jak poznáte cennou brož? Skutečné diamanty, safíry nebo smaragdy hodnotu výrazně zvyšují. Platina a vysoce ryzí zlato jsou také dobré indikátory hodnoty. Věk sice hraje roli, ale záleží hlavně na stavu a kvalitě zpracování.

Digitální generace se vrací k papíru
Co jsou brože pro starší generaci, to jsou Pokémon karty pro dnešní třicátníky. Za covidu si je vytáhli ze šuplíků a ukázali svým dětem, kterým se zalíbily stejně jako kdysi jim. Pokémon přitom vydělává přes 100 miliard dolarů a je nejúspěšnější mediální značkou na světě. Od konce devadesátek se jich prodalo víc než 50 miliard.
Nejcennější jsou karty z první série z roku 1998. Charizard v perfektním stavu může mít hodnotu i několika stovek tisíc korun. I běžnější karty ale překvapí, třeba ty ze série Champions Path se prodávají za 5-6 tisíc. Kromě vzácnosti je velmi důležitý stav karty. Jakékoliv poškození hodnotu rychle snižuje, proto je důležité karty uchovávat v ochranných fóliích.
Zdroje: finance.cz, marianne.cz, cs.wikipedia.org