20 let pod matrací: Babička zabalila poklad do novin a zapomněla. Já ho našla a spadla mi brada
Představte si, že na půdě najdete poklad. A ne tak ledajaký. Takový, který dala dohromady vaše babička. Byla by překvapená, kdyby věděla, jakou má dnes hodnotu.
Na půdě se dá najít kde co. Mohou to být staré nepotřebné věci, na které dlouhá léta nikdo nesáhl a zapomnělo se na ně. V opačném případě to mohou být poměrně cenné věci, které se schovávají za nějakým účelem. A když se po nějaké době najdou, je to skoro jako kdybychom našli poklad. A právě toto je ten případ. Našli jsme to v rohu půdy v zaprášené krabici. Čuměli jsme, když jsme zjistili, za kolik se její obsah dnes dá prodat.
Na půdě je důležité mít pořádek
Půdu bychom měli uklízet průběžně. Nahromaděný prach a nepotřebné věci mohou přitahovat různé škůdce, které věci akorát zničí. V neposlední řadě to negativně působí na naší energii a mysl. Když je kolem nás binec, hůře se nám přemýšlí, jsme více unaveni a máme špatnou náladu. Úplně stejné je to v případě sklepa nebo jakékoliv jiné místnosti v bytě či domě.
Měli bychom mít kolem sebe stále pořádek, a to za jakékoliv situace. Na tento popud jsem se rozhodla, že uklidím půdu i nám. Moc dobře jsem věděla, že je tam nepořádek a nikdo se do úklidu nehrnul. Převzala jsem tedy iniciativu do svých rukou a pustila se do toho. To jsem však ještě nevěděla, co mě čeká.

Čekalo mě velké překvapení
Když jsem tam přišla, nevěděla jsem, z jakého rohu mám začít. Na každém kousku byla nějaká věc. Rozhodla jsem se všechno vynosit na zahradu a postupně roztřídit, co se hodí se nechat, co je rozbité a půjde pryč a co stojí za přemýšlení, zda to potřebujeme. Jen samotné vynášení věcí mi zabralo několik hodin. A to byl teprve začátek.
Po pár hodinách práce jsem narazila na zajímavou věc. Byla zašoupnutá v jednom z rohů a schovaná pod dalšími věcmi. Nejprve jsem si jí ani nevšimla, ale později mě zaujal její vzhled. Nebyla to totiž jen tak ledajaká krabice, ale krásná a starožitná. Samozřejmě mě hned zajímalo, co se uvnitř ní skrývá, a tak jsem do ní nahlédla. Ležely tam nějaké věci zabalené v novinách.
Nakoukla jsem dovnitř
Nejprve jsem přemýšlela, jestli mi přísluší obsah krabice vidět. Ale pak jsem neodolala a stejně dovnitř nakoukla. Abych pravdu řekla, spadla mi brada. Našla jsem tam totiž staré bankovky. Byly z různých let, jak papírové bankovky, tak i mince. Když jsem to našla, okamžitě jsem běžela za babičkou, abych se jí pochlubila, co jsem objevila. Sama babička byla překvapená, co držím v ruce. Myslela si, že jsme krabici dávno vyhodili nebo že ji někde ztratila. Viděla jsem jiskřičky v jejích očích, když jsem jí krabici předávala.
Samozřejmě jsem se ptala, kde k tomu přišla. Babička mi říkala, že bankovky má ještě po svých rodičích. V té době si je schovávala do novin a pod matraci, aby jí je nikdo neukradl. Byla jsem zvědavá a hned jsem se běžela podívat na internet, jakou hodnotu mohou bankovky mít.
Ke svému překvapení jsem zjistila, že jedna z bankovek z roku 1919 v hodnotě pěti tisíc se nedávno prodala za velký balík. „Tato česká bankovka byla v oběhu pouze dva roky a vydražila se za neuvěřitelných 12,1 milionu korun, což z ní udělalo nejdražší tuzemskou bankovku v naší historii,” doplňuje web zlataky.cz. Z roku 1919 se dochovala i stokoruna, jejíž cena se může vyšplhat až na pět milionů. Když jsem se to dozvěděla, došlo mi, jaký vzácný nález jsem objevila.

Máte takový poklad také?
Pokud někde doma také naleznete staré bankovky či mince, neváhejte si zjistit, jakou hodnotu mají. Kromě zmíněných bankovek z roku 1919 jsou i jiné vzácné. Patří mezi ně například desetikoruna z roku 1995, která má na sobě nápis Specimen. Zájem je o ni opravdu velký, protože této mince bylo vyrobeno pouze 120 kusů.
Velice vzácný je také pětihaléř z roku 1924, pětikoruna z roku 1937 nebo pětisetkoruna z roku 1952. Pokud takové kousky najdete, máte velkou šanci, že z vás budou boháči. Nezapomeňte však zkontrolovat stav bankovky či mince. Pokud bude poničená, snižuje to její hodnotu.