Tohle vám doma možná hnije ve skříni. A přitom je to cennější než diamantový prsten
Ve skříni člověk občas najde zapomenuté poklady, za které sběratelé či starožitníci zaplatí i několik desítek tisíc korun. Pokud máte doma tento předmět, můžete si po jeho prodeji koupit i diamantový prsten. A třeba vám do této chvíle zbytečně hnil ve skříni.
Chceme-li si v dnešní době poslechnout nějakou písničku, jednoduše otevřeme internet a přehrajeme si ji na počítači, tabletu či telefonu. V minulosti byl poslech hudby daleko složitější záležitostí. V první polovině 20. století byly k přehrávání hudby hojně používány šelakové desky, ty se postupně začaly vyrábět z odolnějšího materiálu – vinylu. Ten nejenže zajistil delší životnost desek, sliboval i kvalitnější zvuk.
V Československu se poslouchala i zahraniční hudba
V Československu se poslech gramofonových desek rozšířil především díky zahraničním interpretům. Po druhé světové válce dokonce došlo k založení Gramofonových závodů. Ty vyrostly v obci Loděnice u Berouna. Továrna byla natolik úspěšnou, že se za léta svého působení stala jedním z největších producentů vinylových desek ve východní Evropě. Kromě domácích titulů totiž byla firma schopna vyrábět desky i se skladbami zahraničních interpretů.
Lidé se k tomuto způsobu poslechu vracejí stále častěji
Konec 20. století již nepatřil gramofonovým deskám, ale kompaktním diskům. Na nich si lidé hudbu přehrávali nejčastěji. Dlouho to vypadalo, že se k deskám již nikdo nevrátí. Opak je ale pravdou. Lidé si uvědomují magické kouzlo a kvalitu gramofonových desek. Dokonce i v Loděnici stále dochází k výrobě vinylů. Firma je dnes ale téměř po celém světě známá pod názvem GZ Media.

Za jeden kus získáte peníze v hodnotě diamantového prstenu
Může se to zdát až neskutečné, v dnešní době lze ale tyto desky pořídit i za cenu vyšší než stojí diamantový prsten. Navíc jsou obaly gramofonových desek náchylné k plísním – pokud je tedy necháte ve skříni „hnít“, zaděláváte si hned na dva průšvihy najednou. Ztrátu peněz i ztrátu hygienické čistoty ve skříni. Pokud je vinylová deska v perfektním stavu, za některé kusy lze získat až 50 000 Kč. Záleží, jaké písně jsou na desce nahrané. Velmi ceněnou je například deska od skupiny The Beatles „Yesterday and Today“.

Proč právě tato deska? V době svého vydání i 60 let později je považována za jednu z nejikoničtějších a zároveň nejkontroverznějších desek, které by měl mít ve své sbírce každý sběratel. Svou hodnotu získává nejen kvůli kvalitní hudbě, ale i kontroverznímu obalu. „Butcher cover“, jak se obalu přezdívá, zachycuje členy kapely Beatles v řeznických pláštích. Obklopeni jsou kusy masa a rozebranými panenkami. To, co je dnes téměř běžnou záležitostí, bylo ale v druhé polovině minulého století považováno za více než netradiční. Proto má dnes vinyl této podoby takovou cenu a touží po něm téměř každý sběratel. Po negativním ohlasu navíc došlo ke stažení těchto obalů z prodeje, některé dokonce byly přelepeny obyčejnějším obalem, kterému se přezdívá trunk cover.
Vinylové desky dnes mají neskutečnou hodnotu. V minulosti se staly legendárním doplňkem mnoha československých filmů. Jako symbol západního světa se například objevují v retro komedii Pelíšky.