Podle odborníků jsou miliony Čechů v ohrožení těmito pokojovkami. Hlavně číslo 2 je průšvih jako Brno
Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že by rostliny, které tak blahodárně působí na lidskou duši a přináší pocit uspokojení, mohly na náš organismus působit i negativně.
Vztah mezi lidmi a rostlinami je starý jako lidstvo samo. Od dávných dob se učíme pěstovat plodiny, zdobíme květinami své domovy a vysazujeme stromy, které poskytují ovoce, filtrují vzduch, dávají stín v poledním žáru, obživu hmyzu a domov ptactvu. A tichou krásu. V dnešní uspěchané době může být péče o rostliny nejen praktickou, ale i hluboce uklidňující a smysluplnou činností. Mně rostliny pomáhají naplňovat životní cestu. A zajímá mě všechno – příroda celkově, tedy lesy, louky i skromná (leč působivá) vegetace v horách a také život v nich. Harmonie s přírodou přináší nesmírný klid, který je v dnešním hektickém světě tolik potřebný.
Radost z pěstování
Pěstuji všechno, co vypadá, že by mohlo růst: pokojovky, zeleninu, okrasné rostliny, ovocné keře i stromy. Když to všechno roste, kvete a plodí, přináší mi to trvalou radost. Ale to všechno není nic proti tomu zážitku, který se dostaví, když se o tohle všechno starám. Když lezu v záhonku po čtyřech a motyčkou a vlastníma rukama se hrabu v hlíně, svádím nerovný boj s plevelem všeho druhu a také s různými zahradními škůdci. Nemyslete, že jich je málo: jedni ničí trávník, další úrodu i samotné rostlinstvo. Čím víc toho na zahradě pěstujete, tím víc škůdců se přijde podívat, o co by vás mohli připravit. No a pak ještě choroby rostlin, kterých je také požehnaně. Od plísní a hnilob, až po další, které neumím ani pojmenovat.
Zchvácené tělo, klidná mysl…
Pracovní činnost zahrádkáře je namáhavá a trvalá. Třeba na jaře je toho tolik, že člověku nezbývá čas na nic jiného. Připravit záhony, ostříhat a prořezat, co je třeba, upravit trávníky, zasít, vysázet, zalévat, odplevelovat. Večer bolí celé tělo a druhý den to začíná znovu. A teď jsme u toho uspokojení. Právě ta činnost, ta cesta samotná, přináší ten mír v duši. Čím víc je tělo bolavější, tím povznešenější je duše – dovolte, abych takto nazývala psychickou pohodu. To, že zahrada kvete, stromy, keře a zelenina plodí, to už je takový bonus navíc.

A podobně jako na zahradě blbnu i doma. Však už jsem si nedávno říkala, že u nás v domácnosti je to jako v krematoriu – všude rostliny. Kvetoucí i ozdobené listem. Zkrátka pěstování ve všech jeho podobách sice bolí na těle, ale přináší pozitivní energii do každodenního života. A to nemluvě o tom, že značná část rostlin je léčivá a já jsem se při jejich pěstování naučila, jak je používat při udržování zdravějšího životního stylu. Tak jak se sluší v souladu s přírodou.
Vztah k rostlinám není tedy jen o pěstování pro jejich užitek a momentální pocit uspokojení z úspěšného výsledku, ale o hlubokém propojení s přírodou. A to ať už máte zahradu, balkon, anebo jednu pokojovou rostlinu na okenním parapetu; péče o rostliny nás učí respektu k přírodě, trpělivosti a lásce k životu.
Rostliny a psychika
Vůbec nevím, jak je možné, že jsem se v tomto svém zahrádkářském a pěstitelském plahočení nikdy nesetkala s informací, že rostliny mohou lidem způsobovat stres. Že je jich většina jedovatých, to vím. A také jsem některé z nich začala pěstovat, až odrostly děti. Ale v poslední době se ke mně donesla zpráva, že jsou rostliny, které mohou na naši psychiku působit negativně. A to právě jen tím, že v jejich blízkosti pobýváte. Že je jedovatý durman čili datura, který obsahuje alkaloidy, to vím. Nikdy bych na něj nesahala bez rukavic.
Jenže i dlouhým pobytem v blízkosti datury může docházet k neklidu až úzkosti. A člověk si neuvědomí souvislost. Netuší, že špatná nálada, případně stres, se může pojit s tak krásnou rostlinou.
Některé kvetoucí rostliny vydávají tak silnou vůni, která je pro člověka až omamná. S tím se pojí silná bolest hlavy, zhoršená nálada a potřeba změnit okamžitě prostředí. Vlastní zkušenost mám ale s tou 2. nejhorší – s jedním druhem bílé lilie, kterou vyšlechtil můj bývalý kolega. Nechali jsme vázu s lilií v bytě a v noci jsme se všichni postupně vzbudili a řešili výše uvedený problém nepříjemného stavu. Ale stačilo vyvětrat, lilii odnést na verandu, nadýchat se čerstvého vzduchu a vše bylo zase v pořádku.
Vím, co způsobují rostliny kvůli svým toxickým účinkům, alergenním vlastnostem či psychotropním látkám. Vždycky jsem si myslela, že k negativním psychickým stavům může dojít pouze při kontaktu nebo po požití. Vím, že je nutné vyhnout se blínu i rulíku zlomocnému a omanu pravému, a také jak může člověk dopadnout při nadměrné konzumaci konopí. Pak je tu mák setý, tabák, šalvěj, psychotria, chmel, betelový ořech a mnoho jiných rostlin, jež mají na psychiku značný vliv, ať už pozitivní či negativní. Ovšem jen v případě vdechování (kouření), inhalace nebo konzumace.
Pokojovky a stres
Pokojové rostliny přinášejí člověku pohodu, zmírňují stres a špatnou náladu. To je o nich obecně známo, a je to i jeden z hlavních důvodů, proč si je lidé pořizují. Druhým důvodem je estetická stránka a stylové doplnění interiéru.
O pokojových rostlinách se ví, že spíš uvolňují napětí a bývají součástí přírodní antistresové terapie. K jedovatým pokojovkám pak patří diefenbachie, do jisté míry i scindapsus, monstera, sanseviéra, anturie, klívie, a další. Ublížit člověku nebo domácím mazlíčkům mohou jen při přímém kontaktu, což se může projevit vyrážkou nebo alergií a toxické účinky se samozřejmě projeví i po požití. Pozor také na protírání očí poté, kdy jste se rukou uvedených rostlin dotýkali.
Zdroje: autorský text