Natáčení slavného filmu za komárů bylo peklo. Dětská herečka byla zavalena, další skončili mezi prasaty
Natáčení filmu je samo o sobě určitě dost náročné, a někdy může být i nebezpečné. A to zejména tehdy, když se tvůrci filmu snaží o vysokou míru realismu a vše dostatečně nezajistí. Jindy se však může stát, že dojde k nehodě, i když jsou všichni jako ostříž.
Zaměřme se tentokrát na jeden z filmů z osmdesátek, kdy natáčení bylo celkově plné nečekaných situací. Štábu se však podařilo dovést film do zdárného konce, a to hlavně díky odhodlání herců. Fyzicky náročné role za herce zpravidla odehrají kaskadéři. Jenže i film, kde žádné náročné situace nejsou, si může vyžádat třeba zranění. Náhodné. A film, o němž je tentokrát řeč, je plný dramatických a náročných scén. A pak není divu, že se tam semlela celá řada neočekávaných událostí. A došlo i na zranění. A co je na tom nejhorší – na zranění dítěte.
Poslední propadne peklu
Že šlo o pekelné situace jak ve filmu, tak při natáčení je už nyní zřejmě jasné. Tento dobrodružný snímek vznikl pod vedením režiséra Ludvíka Ráži v roce 1982. Natáčení probíhalo na mnoha historických místech; kupříkladu v Jindřichově Hradci, Přerovském skanzenu či na zřícenině hradu Dobronice u Bechyně. Aby byl film přitažlivější, kombinovali autoři historické prvky s pohádkovými motivy, což v té době nebylo příliš obvyklé. Ve filmu se odehrávají třeba šermířské souboje, které se prolínají s dětskými hrdiny a ti se ocitají v ohrožení. Což činí film poněkud drsným. A také krvavým. A vzhledem k tomu, že je to film pro mládež…?!
Také se využívaly dobové kostýmy, a to filmu rovněž dodávalo autentickou atmosféru. Kterýsi z recenzentů na ČSFD označil film jako: „Velmi poutavý příběh dvou ztracenců, zmítaných zběsilostí doby a škodolibostí náhod.“
Pojďme si děj trochu připomenout
Je počátek 17. století, krátce po vpádu pasovských vojsk, v předvečer třicetileté války. K okupaci naší země Pasovskými došlo konkrétně v roce 1611. V lednu toho roku obsadili Pasovští téměř celé Jižní Čechy a v únoru už byli v Praze. Císař Rudolf II. musel abdikovat, a přenechat trůn a země Koruny české svému bratrovi Matyáši Habsburskému. Tak to je jen pár slov z historie a z doby, v níž se děj uvedeného filmu odehrává.
Děj filmu se na pozadí uvedených historických událostí točí kolem jedné kouzelné lahvičky. Podle pověsti může každému majiteli splnit jedno přání. Ten ji následně musí prodat, ale pouze za polovinu ceny, než ji získal. Poslední, komu se ji nepodaří prodat dál, propadne peklu…
Osoby a obsazení
Hlavní role byly svěřeny Ivanu Vyskočilovi, který hrál potulného kejklíře a muzikuse Matouše Psíka, a Michaele Kudláčkové jako představitelce Magdalény. V dalších rolích se objevili význační herci té doby: Luděk Munzar, Petr Haničinec, Jiří Holý, Martin Růžek, Boris Rösner, Miroslav Moravec, Josef Somr, Dagmar Havlová Veškrnová, Estonec Bruno O’ya a řada dalších.
Průšvihy při natáčení
Točit se začalo zjara. Michaela Kudláčková měla při filmování teprve 13. let. Při natáčení jedné z dramatických scén, kde Magdaléna probíhá bitevním polem, došlo k nešťastné nehodě. Režisér chtěl mít scénu hodně realistickou, a tak vymyslel, že na herečku padne „mrtvý voják“ z projíždějícího vozu. Tento kaskadér vážil víc než 90 kg a dívka pouhých 40 kilo. Při pádu kaskadér Kudláčkové zlomil holenní kost. A nohu měla v sádře půl roku. Ti, z tvůrců a aktérů, kteří jsou ještě mezi námi, na to vzpomínají s hrůzou.
Kvůli tomuto zranění muselo být natáčení přerušeno. Scény, kde Magdaléna sedí, anebo jí nejsou přímo vidět nohy, byly dotočeny během léta. Ovšem zbytek filmu se dokončoval až na podzim, aby příroda vypadala alespoň trochu podobně jako na jaře. Když se chystaly scény, kde nohy vidět byly, tak se musela sádra všelijak maskovat. A vydatně tomu pomáhal i sám Ivan Vyskočil. Michaelu nosil po Barrandově na zádech, a dokonce ji takto dopravoval i na záchod. Inu, co by herci neudělali pro dokončení filmu.
Ovšem mělo to ještě dohru: „Špatně mi to srostlo, takže mi maminka nechala nohu zlomit znovu, abych ji neměla křivou. Tehdy jsem ji za to nenáviděla, dnes jsem jí za to vděčná,“ svěřila se Michaela Kudláčková.
A Ivan Vyskočil?
I tomu se přihodilo cosi, co nebylo úplně příjemné. Nedopatřením totiž skončil v blátě mezi prasaty. I přesto v dané fázi filmu odmítl dubléra. A tato nečekaná scéna ve finální verzi filmu zůstala.
Zdroje: Wikipedia, ČSFD, FilmovýPřehled