Babička to v Tuzexu koupila za 0,50 Kčs a schovala „na horší časy“. Dnes jí to vyneslo 1,25 milionu
Z dob tuhého socialismu zde stále koluje řada každodenních předmětů, nad kterými by člověk svého času zpravidla jen mávnul rukou. Plynoucí čas a měnící se doba však těmto předmětům připisuje novou hodnotu. Často se jedná o drobnosti, které dnes slouží jako připomínky někdejšího režimu a tehdejších každodenních reálií. Nemáte i vy nějaký takový kousek schovaný mezi starým haraburdím?
Na internetu se často prodávají artefakty, které slouží jako hmotné připomínky minulosti. Zdaleka se nejedná jen o předměty z dob socialismu, ale jejich historie mnohdy odkazuje na jiné éry naší země. Může se tak jednat o předmět z dob první republiky, či z devadesátých let a éře nově etablovaného samostatného českého státu. Všechny tyto artefakty však pojí jedna věc – vysoká peněžní hodnota, ze které se jednomu tají dech.
Špatně tištěné historické bankovky jsou raritní
Jedním z historických artiklů, který byl ve své době nepoužitelný, ale dnes má obrovskou sběratelskou hodnotu, jsou staré bankovky. Obzvláště ceněné jsou ty, které byly špatně natištěny. Tím si totiž zajišťují pozici skutečně raritních kusů, kterých je v oběhu jen velmi malé množství.
Příkladem může být vzácná papírová jednokoruna z roku 1919, která na svět přišla s tiskovou chybou. Tyto bankovky byly tištěny 15. dubna 1991, ale stroji se nepodařilo správně natisknout jedničku, takže bankovky nesou datum 5. dubna 1919. Bankovek s touto chybou na světě existuje jen nějakých 10 kusů, což z nich činí artikl žádaný sběrateli. V dražbě byla vyvolávací cena stanovena na 20 tisíc korun.
Dalším příkladem pak může být chybně natištěná dvousetkoruna z roku 1993. Na té se nachází chybně natištěný proužek, na kterém je místo „200 Kčs“ uvedeno „Republique du Zaire“. Tisková chyba byla zapříčiněna špatným papírem, na který byla řada těchto kusů natištěna. Vyvolávací cena této bankovky byla v aukci stanovena na 50 tisíc korun.

Tuzexové poukázky dnes
Jedním ze sběratelských artiklů, které jsou dnes vysoce ceněné, jsou také tuzexové poukázky. Ty sloužily k tomu, aby si občané socialistického Československa mohli v obchodu Tuzex koupit nedostatkové, zahraniční zboží. Fenomén Tuzexu a valut, neboli bonů, je dnes již kultovní složkou historie naší země, o kterém se tu točily i filmy, jako je známé dílo Bony a klid z roku 1988.
Veksláci s přístupem k bonům je prodávali veřejnosti na černém trhu. Cenu pak často pěkně natáhli, jelikož cena poukázky v hodnotě jedné koruny měla být stanovena právě na jednu korunu. Veksláci však takovéto poukázky často prodávali i za 5 korun za kus. To však není nic ve srovnání s tím, za jaké peníze se tyto poukázky kupují dnes. Sběratelé jsou za obzvláště raritní kusy schopni zaplatit takové peníze, že z toho zůstává rozum stát.

Nejdražší bon a nejdražší bankovka
Zdaleka nejdražším bonem, který se u nás kdy vydražil, byla padesátihalířová poukázka z roku 1959. Jednalo se o poukázku z první emise Tuzex z 18. září 1959, čímž byl poukaz velmi vzácný. V dražbě se v roce 2022 takový kus objevil vůbec poprvé a jeho vyvolávací cena byla stanovena na 10 tisíc korun. Konečná částka se však nakonec vyšplhala na rekordních 1 260 000 korun! Poukaz se tedy prodal za 2,5 milionový násobek své originální nominální hodnoty. Že by si ho nějaká babička tehdy schovala na horší časy a dnes se díky tomu stala milionářkou?
Vůbec nejdražší kus cenného papíru však byla pětitisícová koruny za roku 1919. Jednalo se o bankovku vydanou státem, takzvanou „státovku“, nikoliv národní bankou. Na líci nesla stejný motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902 a zobrazuje secesní portrét manželky jednoho z autorů designu. V oběhu tato bankovka byla do roku 1922. V současnosti existuje pouze 36 kusů této bankovky a v roce 2020 byl jeden kus v České republice vydražen za neuvěřitelných 14 520 000 korun.
zdroje: tn.nova.cz, novinky.cz, udalosti247.cz