Nenosí bílý plášť, ale bere víc než primář. K téhle práci přitom nepotřebujete ani vysokou školu
Každé z povolání má své pro a proti. Zatímco primáři musí mít vystudovanou vysokou školu a ve svých rukách mají velkou zodpovědnost, existují i méně náročná povolání. I za ně však mohou lidé měsíčně vydělávat slušnou částku peněz.
Primář nebo chcete-li vedoucí lékař oddělení v nemocnici si za svou práci může vydělat i 150 000 Kč měsíčně. Mezi nejčastější náplň jeho práce nepatří pouze léčení lidí, ale také řízení chodu oddělení, dohled nad ostatními kolegy či organizování zdravotní péče. Práce těchto lidí je velmi náročná. Aby ji mohli vykonávat, musí být špičkami ve svém oboru s několikaletou praxí i vysokoškolským vzděláním.
Každý primář má jiný příjem
Platy u jednotlivých primářů se samozřejmě liší. Ovlivněny jsou osobním ohodnocením či bonusy, prací na pohotovosti nebo při přesčasech a také podle toho, jak velké oddělení a v jaké nemocnici mají primáři na starost. Bez ohledu na to, jaká je jejich výše platu, se asi shodneme na tom, že je jejich práce poměrně náročná a vyžaduje notnou dávku zodpovědnosti.
Život není vždy spravedlivý, a tak se najdou i jiné druhy zaměstnání s menší náročností. Při nich nejsou ošetřováni pacienti a nenesou odpovědnost za zdraví a životy lidí. I tak tito lidé, kteří nenosí bílé pláště, měsíčně mohou inkasovat více než primáři. K výkonu této práce navíc není potřeba ani vysoká škola.
150 000 Kč lze vydělat i bez vysokoškolského titulu
Teoretické a praktické znalosti jsou u některých povolání daleko důležitější. Ten, kdo má dlouholeté zkušenosti z oboru a sám se nadále rozvíjí, může mít vystudovanou pouze střední odbornou školu či rekvalifikační kurz. Existují také lidé, pro které byla původně jejich práce jen koníčkem. Nakonec se ale dokázali vypracovat natolik, že dnes inkasují měsíčně i 150 000 Kč, aniž by měli vzdělání zaměřené na jejich pracovní obor.

Tím povoláním, které v posledních letech roste na prestiži a jsou s ním tedy spojeny i vyšší příjmy, je zaměstnanec v oblasti IT. V této oblasti platí, že praxe a výsledky hrají největší roli při porovnávání úspěchů jednotlivých pracovníků. I ten, kdo si pouze osvojil programování a vyzná se například v jazyku Python či JavaScript, má šanci prorazit.
Tyto obory jsou v současné době velmi žádané
Zatímco primáři se zabývají lidským tělem, pro IT odborníky jsou jejich denním chlebem technologie. Ti, kteří pracují v manažerských pozicích však potřebují mít kromě technických znalostí i další dovednosti. Mezi ně se řadí například řízení lidí, komunikace, schopnost organizace a také empatie.
Mnohé by o tom svého času mohl vyprávět i Steve Jobs. Zakladatel Applu byl nejen klasickým programátorem, ale i člověkem, který se pokoušel svět IT přiblížit i obyčejným lidem. Jeho práci popisuje biografický film z roku 2015 Steve Jobs.

Pozicemi, na které oproti práci primáře člověk nepotřebuje vysokoškolské vzdělání, jsou například datový vědec, manažer IT projektů či architekt softwarových systémů. Tyto druhy zaměstnání jsou v posledních letech velmi žádané a populární. Pokud má člověk dostatečné znalosti, dokáže si nové zaměstnání najít do pár dnů.