Dávejte si majzla, Češi: Přichází takové vedro, že i asfalt vezme nohy na ramena. Datum je jasné
Po nejisté jarní předehře přichází vedra, jaká v květnu pamatují jen ti nejstarší. Teploměry se brzy začnou šplhat do výšin, které obvykle dobývají až v červencových vedrech. Připravte se na dny, kdy stín bude vzácnější než volné parkování v centru Prahy.
Počasí si s námi zatím pěkně pohrává. Nikdy nevíte, jestli si ráno vzít bundu, mikinu nebo rovnou tričko s krátkým rukávem. Podle meteorologů je však jasné, že druhá polovina května přinese do České republiky skutečně výrazné oteplení, které by mohlo překonat i některé teplotní rekordy posledních let.
Dubnové počasí bylo jako na houpačce, jeden den jarní idylka, druhý den pršelo jako z konve a třetí den jsme sahali zpět po zimních bundách. Typický apríl, jak má být. První květnové dny také nepřinesly žádnou výraznou změnu. Chvíli teplo, chvíli chladno, a k tomu občasný déšť.

Pranostika praví, že pokud v máji neprší, červen to dovrší, ale letošní rok bude podle všeho trochu jiný. První polovina května bude stále poměrně proměnlivá. Zahrádkáři by proto ještě měli s výsadbou teplomilných rostlin vyčkat.
Teplotní zlom na obzoru
Od 20. května se podle meteorologů dočkáme konečně tepla. Tlaková výše, která se usadí nad východní Evropou, k nám začne z jihu přihánět teplý vzduch. Teploměry budou ukazovat přes 25 °C, místy se čeká i překročení tropické třicítky. A vypadá to, že tohle předčasné léto vydrží minimálně do začátku června. Takže kdo má rád teplíčko, přijde si konečně na své.
Tato vlna veder potěší nejen milovníky slunce, ale také zmrzlináře nebo majitele koupališť. Sezóna jim začne o pár týdnů dříve než obvykle. Je ale dobré myslet i na druhou stranu mince. Senioři, malé děti a lidé s chronickými nemocemi by měli být obezřetní. Dostatek tekutin, vhodné oblečení a omezení pohybu v poledních hodinách jsou základní pravidla, která by měl každý ve svém vlastním zájmu dodržovat.

A vzhledem k suchu, které vedra obvykle doprovází, je třeba dbát zvýšené opatrnosti při zacházení s ohněm v přírodě.
Co si v květnu pustit za film?
Když už se budete skrývat před horkem v chladivém stínu domova, můžete si zpříjemnit čas filmy, ve kterých hrají důležitou roli květiny. Vždyť květen je koneckonců měsícem, kdy příroda hýří barvami a nejrůznějšími květy. „Americká krása“ Sama Mendese vypráví příběh Lestera Burnhama, muže ve středním věku prožívajícího životní krizi, který se zamiluje do kamarádky své dospívající dcery. Rudé růže se ve filmu objevují v jeho fantaziích o dceřině kamarádce ležící v lázni plné okvětních lístků.
Pokud máte rádi filmové klasiky, určitě si pusťte „Čaroděje ze země Oz“. Pohádka představuje dobrodružství mladé dívky Dorotky, kterou tornádo přenese do kouzelné říše Oz. Tam potká neobvyklé přátele, strašáka toužícího po mozku, plechového dřevorubce hledajícího srdce a zbabělého lva, který by rád získal odvahu. Společně se vydají za mocným Čarodějem, který by mohl Dorotce pomoci vrátit se domů do Kansasu. Cestou je však čeká mnoho překážek, včetně zlé čarodějnice a jejích nástrah.
Jednou z nich je i pole vlčích máků, které čarodějnice nastražila jako past. Jejich vůně uspává, a tak Dorotka uprostřed rudých květů upadá do hlubokého spánku.
Květen je měsíc plný barev, vůní a života
Květen je měsíc, kdy konečně začíná být venku fakt hezky. Zahrady ožívají, šeříky krásně voní, pivoňky se nafukují do obřích květů a trávníky už nejsou uschlé, ale pěkně zelené. Typické jsou pro květen konvalinky, ale pozor, přestože je milujeme, jsou dost jedovaté.
Zdroje: elle.cz, eurozpravy.cz, hradec.rozhlas.cz