Předpověď na konec července vyděsila i zkušené experty. Plány půjdou do kopru a průšvih už má i datum
Léto má být časem klidu, dovolených a odpočinku. Většina lidí si plánuje volno, těší se na výlety, festivaly nebo chvíle u vody, jenže podle aktuálních modelů to na přelomu července a srpna vypadá spíš jako scénář z katastrofického filmu. Místo bezstarostných dnů se může objevit počasí, které přinese výraznější výkyvy, které mohou některým lidem převrátit plány naruby.
Zatímco první polovina léta se nesla téměř ve znamení slunečných dnů a teplot přesahujících 30 stupňů, závěr července má přinést dramatický obrat. Na většinu území má 28. července dorazit studená fronta s mohutným ochlazením, které na některých místech může srazit teploty i o 15 °C během jediného dne. A to už je průšvih házející vidle do všech plánů. Přechod bude doprovázen silnými bouřkami, přívalovými dešti a hrozí i menší lokální záplavy.
Výstrahy se týkají především horských a podhorských oblastí, ale meteorologové upozorňují, že bouřky s intenzivními srážkami mohou zasáhnout prakticky celé Česko. Problémem nebude jen voda – očekávají se i výpadky proudu, popadané stromy a narušená doprava. Studená fronta se střetne s teplým vzduchem a vytvoří podmínky pro prudké ochlazení, krupobití a nárazový vítr až do 75 km/h.

Plánujete výlet nebo venkovní akci? Zpozorněte
Pokud máte naplánovanou svatbu pod širým nebem, festival v přírodním areálu, rodinnou dovolenou pod stanem nebo třeba obyčejnou grilovačku na zahradě, měli byste zpozornět. Počasí může během pár hodin otočit a přinést podmínky, které venkovní akce zásadně naruší – ať už prudkým deštěm, nárazovým větrem nebo ochlazením.
Ohroženy mohou být i aktivity jako horská turistika, cyklovýlety, výlety na lodi či pikniky v parcích. Doporučuje se sledovat aktuální radarové snímky a výstrahy – a přizpůsobit své plány tak, aby byly bezpečné. To může znamenat přesun do vnitřních prostor, změnu lokality, nebo raději odložení akce na později. Nepříjemnostem se tak dá předejít bez zbytečného stresu.
Proč se to děje?
Za změnou počasí stojí to, co by se dalo přirovnat k „souboji vzduchů“ nad Evropou. Teplý proud od jihu se dostává do konfliktu s chladnějším vzduchem ze západu, což často vyústí ve vznik silných bouřek. Ty mohou zůstávat nad jedním místem delší dobu, což zvyšuje riziko přívalových srážek. Podobné výkyvy nejsou v tomto období ničím neobvyklým, ale letos se zdá, že síla a rozsah mohou být výraznější než jindy.
Některé předpovědi naznačují, že si léto dá na chvíli pauzu a počasí na pár dnů připomene spíš podzim – s větrem, deštěm a znatelným ochlazením. Dobrou zprávou je, že takové výkyvy většinou netrvají dlouho a po přechodu fronty se situace zpravidla stabilizuje.

Co dělat, když počasí překazí plány?
Když počasí překazí vaše venkovní plány, neznamená to, že se musíte nudit. Udělejte si pohodový den doma – třeba filmový maraton s dekou a oblíbeným občerstvením, na který jindy není čas. Můžete sáhnout po knize, kterou už dlouho odkládáte, nebo se pustit do pečení něčeho sladkého, co vám zvedne náladu. Tento čas je také ideální k tomu, udělat si pořádek ve fotkách, v šuplících nebo ve vlastních myšlenkách.
Zkuste využít i společný čas s rodinou – vytáhněte deskové hry, uvařte něco dobrého nebo si jen povídejte. Pokud se přece jen musíte vydat ven, oblečte se podle počasí, sledujte výstrahy a dejte si pozor na kluzké chodníky nebo spadané větve. A pokud to jde, zajeďte si do wellness, do knihovny, kavárny nebo galerie – právě tam může být atmosféra v takovém počasí úplně nejpříjemnější.
Závěrem
Konec července může přinést počasí, které trochu zamíchá kartami. Pokud jste plánovali výlet, svatbu nebo venkovní slavnost, zkuste zůstat flexibilní a sledovat předpovědi. Občas stačí plán jen upravit, jindy ho raději posunout. Hlavní je nenechat si zkazit náladu – léto totiž zdaleka nekončí, jen si na chvíli odpočine.
Zdroje: chmi.cz, novinky.cz, pocasi.seznam.cz