Zubaté počasí míří na celé Česko, ale tento kraj dostane největší nálož. Začne to už 12. května
I když už je apríl dávno za námi, počasí si s námi nadále hraje i v květnu. Tentokrát nás v některých krajích mohou překvapit přízemní mrazíky. Ty sice nebudou natolik razantní, i tak by je měli minimálně zahrádkáři brát v potaz.
Zatímco přes den se v následujícím týdnu teploty vyšplhají i na krásných 20 °C, v noci to bude s teplotami stále bída. V některých krajích může teplota dokonce klesnout až pod nulu stupňů. Přízemní mrazíky se nejvíce očekávají od páteční noci až do úterního rána.
Ovlivní nejen zahrádkáře
Zatímco přes den nás čeká teplé počasí doplněné poměrně slabým větrem, ve večerních a nočních hodinách se situace uklidní. Přinese ale četné přízemní mrazíky. Ty budou nejsilnější během časného rána. Mrazíky můžeme očekávat po celém území České republiky. Nejhorší situace bude v horských a dalších výše položených oblastech. Například v některých částech Královéhradeckého kraje očekáváme až – 6°C.
Přízemní mrazíky představují komplikaci nejen pro nás, ale také pro rostliny. Lidé se musí vypořádat s výkyvy teplot. Ráno jsme si kvůli nízkým teplotám nuceni vzít alespoň lehký kabát či bundu. Odpoledne již ale bude stačit pouze lehký svetřík či tričko. Podobnou péči budou potřebovat i rostliny. Zatímco přes den si budou užívat sluníčka a vyšších teplot přesahujících i 15 °C, v noci je čeká boj o přežití. Naštěstí existuje mnoho triků, jak mohou již rozkvétající stromy i úroda na zahradě přežít.

Rostliny je potřeba chránit
Na chladné počasí se lze preventivně připravit mulčováním půdy. To pomáhá udržet stabilní teplotu kořenů. K mulčování je možné použít mnoho materiálů. Mezi ty nejoblíbenější a také nejúčinnější se řadí listí, kompost nebo sláma. Zkrátka takový materiál, který pomůže rostlinám a jejich kořenům odolat i nižším teplotám.
I když už je květen, nic nezkazíte přikrýváním rostlin. Ty na dobu od večera do rána přikryjte netkanou textilií. Ráno ale nezapomeňte rostliny opět odkrýt, aby si, stejně jako lidé, mohly užít sluneční paprsky.

Odolné odrůdy speciální péči nepotřebují
Pokud své zahrádce neradi věnujete zbytečnou péči navíc, můžete se pustit do pěstování odolných nenáročných rostlin. Těm žádné jarní mrazy neuškodí. Vyšší odolnost vůči nízkým teplotám mají například podzimní odrůdy hrušní Blanka nebo Denisa. Mrazíků se nezaleknou ani sloupovité odrůdy jabloní. Zelenina, která zvládne i chladnější noční počasí, zahrnuje odolné odrůdy špenátu, česneku, cibule či hrachu.
Mezi okrasné rostliny, o které během přízemních mrazíků nemusíte nijak pečovat, patří některé druhy tulipánů, takzvaný motýlí keř nebo hortenzie. Všechny tyto rostliny přežijí chladné noci, aniž byste je na něj museli nějak připravovat.
Zdroje: Chmi, Denik, Novinky