Předsíňové zlato z dob socialismu: Tehdy za 15 Kčs, dnes luxusní kousek za desítky tisíc
Zatímco v minulosti jste za tuto běžnou věc domácnosti zaplatili pouze 15 korun československých, dnes se hodnota tohoto předmětu vyšplhala až na 50 tisíc korun. Ten, kdo ji doma našel, si tak může finančně polepšit.
V současné době je při vybavování domácnosti stále více oblíbeným retro styl. Ten vzpomíná především na období od 50. do 70. let minulého století. Nejde přitom pouze o vybavení bytu, ale i životní styl, který je doplněn o dubový nábytek.
Každá z místností měla své typické předměty
Jak to během tohoto období tradičně vypadalo v československých domácnostech si můžete prohlédnout například v pražské Retro muzeu Praha. To ale v současné době prochází rekonstrukcí. Narazit v něm lze až na 12 tisíc exponátů. Na více než dvou tisících metrech čtverečních je možné si prohlédnout různé domácnosti a jejich retro vybavení.
Pro každou z místností jsou typické jiné dekorativní předměty a nábytek. Předsíň Čechoslováků se neobešla například bez tradiční věšákové stěny. Ta byla obvykle vyrobena z dřevotřísky nebo lamina. Měla lesklý povrch a kromě zrcadla na ní byly připevněny různé háčky. Původně mívala tmavou barvu, postupně se staly módními i světlejší vzory a odstíny. Zrcadlo v tehdejší době mívalo nejčastěji obdélníkový či oválný tvar.

Lidé si začínali pořizovat telefony
I přesto, že se v Československu do domácností telefonní linky dostávaly postupně až okolo 70. let minulého století, postupem času je mělo doma mnoho rodin. V 70. letech bylo typické, že doma měly telefon rodiny lékařů, učitelé či pracovníci na dalších důležitých postech. Ničím neobvyklým nebylo, že si lidé chodili zatelefonovat k sousedům. Možná i proto byl telefon často umístěn v předsíni.
Chtěli také vědět, kolik je hodin
Předsíň v retro stylu si nejde představit ani bez nástěnných hodin. Od roku 1957 začala svou výrobu hodinek a nástěnných hodin značka Spartak. Vyráběny byly v závodě Elton v Novém Městě nad Metují. Vyznačovaly se jednoduchým a čistým designem. Obvyklé bylo tmavé pozadí doplněné o zlaté nebo stříbrné barvy. V tehdejším Československu se tyto hodiny daly pořídit za cenu okolo 15 korun československých. Jako takové si je postupem času mohlo dovolit stále více rodin.
Zatímco v 60. letech se jednalo o hodiny s jednoduchým designem z dřevotřísky či skla a dřeva, v dalších letech se jejich styl posunul do takzvaného panelákového designu. Ty na první pohled zaujaly výraznými pastelovými barvami. Neobvyklá nebyla ani oranžová, hořčicová či hnědá. Takové hodiny v té době již s mechanickými strojky se objevovaly nejen v předsíních, ale i obývacích pokojích či kuchyních. I když je to spíše výjimka, v současné době lze některé z těchto retro hodin pořídit i za cenu převyšující několik desítek tisíc korun.

Retro nábytek si lze prohlédnout v nejednom československém filmu
Jste-li milovníci retro designu, zavzpomínat či načerpat inspiraci můžete v mnoha velmi oblíbených československých filmech. Dobový nábytek i dekorace jsou například ve filmu z roku 1988 Sedm hladových. Filmem, který zlidověl a je pravidelně reprízován nejen o Vánocích, jsou Chobotnice z druhého patra. Běžnou domácnost tehdejší doby zachytil i film Počítání Oveček od Karla Kachyni.