V roce 1978 vypadala v televizi jako krásný anděl. Pak jsme ale zjistili, že byla prohnilá skrz naskrz
Pohádkový klenot, který jsme milovali, ve skutečnosti není tak třpytivý, jak se zdá. Za romantickým příběhem o princi a Večernici se skrývá temnota, kruté zkoušky a postavy, které nejsou tím, čím se zdají být. A ačkoliv nám mohou připadat na pohled krásné, jejich nitro bylo ztvárněno jako prohnilé. A z toho bychom si měli vzít ponaučení. Jaké?
Natáčení provázely neskutečné peripetie, od soubojů se smradlavou šunkou, po topení v zapáchajícím bahně. Někteří herci dokonce bojovali se zdravotními problémy a jiní s trémou. A co teprve kouzelné bytosti, které v pohádce podrobují prince náročným zkouškám charakteru.
Od rozmazleného prince k hrdinovi
„Jsem čaroděj Mrakomor, král všeho nečasu!“ zahřmí zlověstně z obrazovek a mrazí nás ještě dnes. Rozmazlený floutek princ Velen, kterému tatínek na chvilku svěří korunu, během jedné jediné noci stihne provdat tři sestry za podivné nápadníky a ještě se zakoukat do zářivé hvězdné krásky. Brdečkovo vyprávění podle Němcové okouzluje na první pohled, ale pod třpytivým povrchem číhají překvapení, která běžná pohádka nenabízí.

Dokonalý záporák a ďábelské zkoušky
Radoslav Brzobohatý jako čaroděj Mrakomor patří k obávaným záporákům české pohádkové tvorby. Nebyl však v pohádce „Princ a Večernice“ jedinou podlou postavou. I zdánlivě dobré postavy v pohádce totiž měly svou temnou stránku. Větrník, Měsíčník a Slunečník, švagři prince Velena, se na první pohled jeví jako pomocníci a ochránci. Ovšem při bližším pohledu zjistíme, že právě oni princi připravují kruté zkoušky a jsou prohnilí skrz naskrz. Vše však mělo svůj důvod a i jejich podlá stránka nakonec všem ukáže, že konec dobrý = všechno dobré.
Během svého putování za Večernicí se princ Velen setkává s různými nástrahami. Lupičská banda ho přepadne a o vše obere. Teprve v závěru pohádky vychází najevo, že všechny tyto překážky zinscenovali jeho švagři, kteří ho tímto způsobem testovali. Ani natáčení pohádky nebylo procházkou růžovým sadem. Herec Juraj Ďurdiak, který ztvárnil prince Velena, na konkurz původně vůbec nedorazil. Režisér Vorlíček ho musel osobně navštívit v Bratislavě, aby ho přemluvil k účasti na natáčení.
„Všechno jsem si skutečně musel oddřít sám.“
„Pana Lohniského jsem opravdu musel tahat na zádech, točilo se to několik dní, stejně jako ta scéna, ve které se bojovalo o šunku. Ta už mezitím byla zelená a strašlivě zapáchala. Všem nám z toho bylo mdlo,“ vzpomínal později Ďurdiak na natáčení.
Zajímavá je i vzpomínka Ivany Andrlové, představitelky princezny Lenky, na natáčení scény pádu do rybníka. Ta se prý natáčela jako úplně poslední, a to z prostého důvodu. Drahé kostýmy se nesměly předčasně zničit. Celý štáb měl na zvládnutí této scény pouze jeden pokus, protože náhradní šaty pro případné opakování záběru nebyly k dispozici. Naštěstí se záběr podařil hned napoprvé.
Před skokem do vody však nikdo z filmového štábu nezkontroloval, jak vypadá dno rybníka, a tak herci po dopadu zjistili nepříjemnou skutečnost. Dno bylo pokryté silnou vrstvou bahna s odpudivým zápachem, který je doprovázel ještě dlouho po natáčení. Zajímavostí je také, že představitel krále Vladimír Menšík během celého filmování bojoval s vážnými astmatickými potížemi. Navzdory zdravotním komplikacím ale zvládl svou roli perfektně zahrát.

Skryté záměry Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka
V dětství jsme trojici možná vnímali jako dobré pomocníky, dospělým divákům je ale zřejmé, že tito tři pánové zas až tak dobrými postavami nebudou. Pravděpodobně je silně ovlivnila jejich matka, která se jevila nevinně a krásně, přitom byla v pohádce podlá a prohnilá skrz naskrz. Bratři si bez problému odvedou princovy sestry do svých říší a pak pro něj připravují sérii náročných zkoušek.
A kdo se skrývá za třemi mocnými vládci živlů? Režisér Vorlíček sáhl po neokoukaných tvářích a dva ze tří pánů ani neuměli pořádně mluvit, tedy aspoň ne tak, jak si to žádal film. Větrníka ztvárnil tanečník Oldřich Táborský, kterému propůjčil svůj hlas Miroslav Moravec. V roli Měsíčníka zářil divadelník Alexej Okuněv, jemuž hlas věnoval Miroslav Masopust. Jedině zlatavý Slunečník v podání Petra Svobody mluvil sám za sebe.
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, cool.iprima.cz