Příroda v Česku se zbláznila: Krvavý déšť je za rohem. Meteorologové už znají datum
Rudé kapky bubnující na střechy, auta pokrytá načervenalým filmem a lidé zmateně hledící k nebi. Ne, nezačíná apokalypsa ani nepřistáli mimozemšťané, ale můžeme v následujících dnech očekávat krvavý déšť.
Co to vlastně ten krvavý déšť je? Představte si, jak vítr nabere z pouště drobounký písek, vynese ho vysoko do nebe a tam ho smíchá s mraky. Když pak začne pršet, kapky v sobě nesou tyhle prachové částečky a padají dolů zbarvené do červena nebo oranžova. U nás v Evropě za to nejčastěji může písek ze Sahary.

To, co se právě teď děje nad jižní Evropou, nahrává přesně tomu, aby se krvavý déšť dostal až k nám. Od Atlantiku k nám míří vlhký vzduch, zatímco ze severu Afriky proudí teplé subtropické povětří. Když se tyhle dvě masy potkají, vytvoří ideální podmínky pro to, aby se saharský prach dostal až nad naše území.
Vítr dokáže zvednout pouštní písek až několik kilometrů vysoko, odkud pak ty nejmenší částice cestují vzduchem na obrovské vzdálenosti. Taková zrníčka písku ze Sahary snadno urazí stovky, někdy i tisíce kilometrů, než je déšť smyje zpátky na zem.
Středomořský hurikán se blíží
Ve chvílí, kdy si my v Česku budeme utírat červené kapky z oken, jih Itálie čeká mnohem větší problém. Tamní oblasti se připravují na medikán, středomořskou verzi hurikánu, který vzniká nad teplými vodami Středozemního moře. Ačkoliv nebývá tak silný jako atlantické hurikány, v hustě osídlených pobřežních oblastech dokáže napáchat pořádnou spoušť.

Medikán by měl podle předpovědí zasáhnout jižní Itálii mezi 14. a 16. květnem. Na Sicílii, v Kalábrii, Basilicatě a Apulii lidé zajišťují okna a balkony před deštěm a větrem, který má foukat rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu. K tomu navíc přidejte vysoké vlny u pobřeží. Místní úřady už bijí na poplach a radí lidem, ať raději zůstanou doma v bezpečí, dokud bouře nepřejde.
Kdy a kde nás rudé kapky zastihnou?
Aktuální vývoj počasí v Evropě napovídá, že bychom si mohli i u nás užít netradiční rudou sprchu. Všechno závisí na tom, jak bude vzduch nad kontinentem cestovat. Jestli k nám vítr dokáže dopravit dost saharského prachu a zároveň jestli přijdou srážky.
Rudě zbarvený déšť si normálně užívají hlavně v jižní Evropě, ale občas se tahle podívaná dostane i k nám do střední Evropy. K výskytu krvavého deště je zapotřebí kombinace přítomnosti prachových částic ve vzduchu a srážková aktivita, která tyto částice „vymyje“ z atmosféry.
Krvavý déšť není nijak zdraví nebezpečný. Jediný problém, který může způsobit, jsou načervenalé skvrny na čerstvě umytém autě nebo prádle, které jste zapomněli pověšené venku. Naštěstí jde jen o jemné částečky písku, které běžným mytím snadno odstraníte.
Zůstaňte v teple a vydejte se do Itálie alespoň ve filmu
Zatímco Italové budou sledovat radar a schovávat se před medikánem, my si můžeme užít odpočinkový večer na gauči v doplnění nějakého italského filmu. Pokud máte chuť na sluncem zalité kopce, vinice a toskánský sen, pusťte si romantickou komedii „Pod toskánským sluncem“. Diane Lane v hlavní roli předvede, jak jednoduché je začít znovu. Při výletě do Itálie stačí koupit starou vilu, kterou nikdo nechce. Sledujete, jak se z rozvedené a zlomené spisovatelky Frances stává žena, která opravuje nejen svůj nový dům, ale nachází i nový smysl života.
Film vás provede městečkem Cortona, které se po premiéře stalo hotovým poutním místem pro americké turisty. Ti tam dodnes jezdí, aby na vlastní oči viděli místa, kde se Frances zamilovala do Itálie i do místního života.
Pokud toužíte po novějším italském dobrodružství, sáhněte po snímku „Vzpomínky na Itálii“ z roku 2020. V něm Liam Neeson a jeho skutečný syn Micheál Richardson opravují zděděný dům v Toskánsku a zároveň se snaží opravit i svůj dlouho narušený vztah.
Zdroje: zoom.iprima.cz, cnn.iprima.cz, tn.cz