Češi, možná sedíte na zlatě: Kdysi tahle prkotina stála 10 Kč, dnes se prodává za 600 tisíc
Každému z nás se určitě někdy stalo, že při příležitosti třídění starého harampádí narazil na nějaký zajímavý kus. Mohlo se jednat o starý spotřebič, hračku nebo například vinylovou desku z limitované edice. Možná je váš první instinkt takovéto poklady vyhodit nebo je jednoduše věnovat známým. To jste ale na omylu, protože se často jedná o skutečný poklad. Velmi ceněným artiklem je něco, s čím pak manipulujeme každý den a hravě to strčíme do kapsy.
Sběratelé často jeví zájem o předměty z dob minulých, za které jsou ochotní zaplatit často skutečně vysoké částky. Jedním ze sběratelských artiklů je pak něco, co člověk používá na denní bázi a u čeho by ho mnohdy ani nenapadlo, že hodnota může postupem času stoupat. Ideálním případem je, když tento drobný předmět obsahuje nějakou výrobní chybu. Tím narůstá jeho rarita a stává se jackpotem, za který si můžete koupit třeba pěknou dovolenou.
Směnný kurz, ze kterého se vám protočí oči
Jedním ze sběratelských artiklů, o které je napříč érami velký zájem, jsou staré mince a bankovky. Možná patříte mezi ty jedince, kteří si po skončení platnosti nějaký kus nechali jako připomínku. Pokud jste tak udělali, dost možná sedíte na pokladu. U řady těchto kusů totiž hodnota postupem času stoupá a částky, které jsou sběratelé ochotní zaplatit, často rostou do tisíců, desetitisíců ale i statisíců korun.
To, co u starých mincí a bankovek zajišťuje skutečně vysoký nárůst hodnoty, je tisková nebo ražební chyba. Ta totiž způsobuje, že se kus stává raritním a ojedinělým a mnohdy jich na světě existuje jen několik málo kusů. Pokud tedy máte doma něco takového, můžete si pískat. Nejste-li si jistí hodnotou svých starých platebních prostředků, vyhledejte odborníka v oblasti numismatiky, který vaše mince či bankovky zhodnotí a poradí vám, jakou mají skutečnou hodnotu.

Mezi moderními kusy se také najdou rarity
Nevlastníte-li žádné retro bankovky či mince, u kterých byste mohli mít podezření, že mají cenu zlata, nezoufejte. I mezi moderními bankovkami a mincemi se najdou kusy, které mají vysokou hodnotu. Často u nich jejich cena nestoupá do tak absurdních výšin jako u starožitných mincí, ale stále za ně můžete dostat několikanásobek jejich původní hodnoty.
Velmi ceněné jsou například limitované varianty desetikorun. Existuje například téměř legendární verze desetikoruny z roku 1993, na které je zkratka „Kč“ vyražena malým písmem. Tato mince má hodnotu stovek tisíců korun – prodáte ji i za 600 000 Kč. U mincí z roku 1995 či 1996 se pak hodnota pohybuje kolem 600 až 650 korun. Stále tedy můžete trhnout mnohem více, než kolik se mince tváří, že stojí.
U bankovek je tomu vesměs podobně. Sběratelé si cení zejména určitých typů bankovek, tištěných v určitých letech. Taková pětisetkoruna ze série I se dá sběrateli prodat za 15 000 korun. Pokud si chcete zjistit, do jaké série vaše bankovky spadají, opět se obraťte na numismatického odborníka.

Částky stoupají do absurdních rovin
A jak to tedy je s těmi nejdražšími kusy? Částky za tyto mince a bankovky mnohdy dosahují skutečně astronomických výšin. Pokud si například někdo z vaší rodiny schoval takovou starou minci na památku, možná to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které kdy udělal. Není tomu tak dávno, co například proběhla tržba sbírky přes 100 let starých mincí, které kdysi vznikly jako alternativa k československé koruně. Nakonec však nedošlo k jejich využití a ražba se zrušila. Tato sbírka se prodala za 1 000 000 korun!
Zmíněná legendární desetikoruna z roku 1993 se pak cenově pohybuje v hodnotě 600 000 korun, což je částka, za kterou hravě pořídíte auto. Skutečně absurdní skok v hodnotě však můžeme sledovat u starožitných haléřových mincí. Takový pětihaléř z roku 1924 se v minulosti v rámci dražby prodal za půl milionu korun.
Pokud tak máte podezření, že disponujete nějakými takovými raritními kusy, vyhledejte odborníka a nechejte si určit jejich hodnotu. Dost možná totiž najdete něco, co má hodnotu měsíčního důchodu. A využít takto vlídný směnný kurz by byl téměř hřích.