Pro ty, kteří žili za komančů, mají odborníci milé překvapení. Tahle retro věc má dnes cenu přes 300 tisíc
Doma se vám nemusí válet jen staré haraburdí. I docela obyčejná, zapomenutá věc z dětství vašich rodičů může být pro vás poklad. O hodnotě dané věci rozhoduje především zájem sběratelů, ne její stáří. Díky nostalgii mají sběratelé velký zájem o některé věci z doby socialismu.
Nostalgie vidí jen to dobré. Zapomíná na nekonečné fronty, neustálou nutnost něco shánět. Bylo to únavné, otravné a stálo to spoustu času. Kdo to nezažil, nemá o tom ani tušení. Dnes je situace úplně jiná. Když něco potřebujete, dokonce ani nemusíte jít do obchodu. Vše si objednáte z pohodlí domova.
Neustálý nedostatek zboží
Banány, mandarinky a pomeranče jako nedostatkové zboží nebylo příjemné, ale lidé se bez toho dokázali obejít. Mnohem horší byl nedostatek potřebného zboží. Pamětníci si nepochybně vzpomenou na období z konce 60. let a později i z konce 80. let, doby, kdy toaletní papír patřil mezi nedostatkové zboží.
Příčinu stručně shrnul Daniel Váňa z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické: „Na trhu zdánlivě všechno bylo a současně nebylo. Problém byl v tom, že se nabídka nepotkávala s poptávkou ve stejném čase.“
Šedá ekonomika
Pokud lidé chtěli něco sehnat, často byli odkázáni na černý trh i na neoficiální sítě kontaktů. Kdo byl v pozici, ve které neměl co nabídnout, měl často smůlu. I takový jedinec mohl nakupovat v Tuzexu. Potkat veksláky, kteří nabízeli tuzexové poukázky, zvané bony a valuty, nebylo těžké. V prodejnách Tuzexu bylo především zboží ze Západu. Jednalo se o prodejny se smíšeným „západním“ zbožím.
Kdo chtěl například jiné panenky než ty, které sériově vyráběla dnes již zaniklá firma Hamiro, musel jít nakupovat do Tuzexu. Kromě něho nabízela západní zboží prodejna Pragoimpo. Výhodou bylo, že v této prodejně se platilo korunami, jako v ostatních obchodech. Výběr byl však omezený a zboží nebylo tak kvalitní, jako v Tuzexu. Kdo chtěl své dceři dopřát například panenku Barbie, musel zamířit do Tuzexu.

Vznik slavné hračky
Barbie byla původně německá panenka pro dospělé a jmenovala se Lili. Vznikla krátce po válce díky tehdy populárnímu komiksu o nespoutané slečně Lili, který vycházel v deníku Bild. Na tuto hračku pro dospělé narazila Američanka Ruth Handler, která přesvědčila svého manžela, spoluzakladatele firmy Mattel, aby na tuto panenku koupil práva. Nová panenka dostala jméno Barbie po dceři paní Handler.
Jako jediná hračka na světě má i svého partnera, Kena. Stejně jako ona i on má různé oblečení a doplňky. V současné době je v hračkářstvích k dostání mnoho druhů této panenky i jejího partnera, který s ní je již od roku 1961.

Sběratelská lahůdka
Sběratelé mají zájem nejen o starší porcelánové panenky. Středem jejich zájmu jsou také panenky Barbie z doby socialismu. Ne každá má hodnotu desetitisíc či dokonce statisíc korun. Panenky musí být jedinečné. I tehdy, podobně jako dnes, se prodávaly různé druhy Barbie.
Čím méně kusů daného druhu této originální panenky bylo vyrobeno, tím větší má hodnotu v očích sběratelů. Pokud máte doma druh panenky Barbie, kterého bylo vyrobeno jen pár kousků pro celý svět, sběratelé jsou ochotni vám za ni dát i více než velkorysé sumy. Například retro panenka Red Midnight Barbie v červených šatech, který byla vyrobena v roce 1965, byla před pár lety vydražena za 380 tisíc korun.
Film, který pobláznil sběratele
Na oblibě panenky Barbie u sběratelů má velký vliv americká komedie režisérky Grety Gerwig z roku 2023 nazvaná Barbie. O jejím úspěchu mezi diváky svědčí její umístění mezi deset nejlepších filmů roku 2023. Film získal osm nominací na Oskara, včetně nominace na nejlepší film, tři ceny Grammy a dva Zlaté glóby.
Tento úspěšný film nechyběl ani v našich kinech. Vypráví o cestě jedné z Barbie a jejího Kena z utopické země „Barbie Landu“ do našeho světa za sebepoznáním.
Film měl velký úspěch i u našich diváků, zvýšil tak zájem nejen o současné Barbie. Měl velký podíl na nárůstu počtu sběratelů této jedinečné hračky i jejich zvýšenému zájmu o Barbie z doby socialismu. Máte-li doma jednu takovou retro panenku, možná máte doma poklad.