Na tuhle profesi se za socialismu koukalo skrz prsty. Dnes vydělává 2 000 Kč za hodinu a nikdo ani nepípne
Celá řada profesí nebyla v době ČSSR potřebná, kdežto současnost se bez nich prakticky neobejde. Mnohé z nich dnes prožívají renesanci a jsou velice dobře placené.
Za socialismu bylo mnoho profesí buď zcela zbytečných, anebo byly přinejmenším považovány za méně důležité. A jejich společenský status včetně finančního ohodnocení tomu odpovídaly. Společenské uspořádání a centrálně řízená ekonomika samy určovaly, které obory mají být podporovány a které nejsou potřebné.
Některé profese by se tehdy vůbec neuplatnily
V době Československé socialistické republiky nebylo prakticky co propagovat, takže nebyl potřebný marketing a reklama měla omezený význam. Sice jsme měli poměrně významný těžký průmysl, ale ten stačilo předvést na Brněnských výstavních trzích. Za socialismu byly výroba i distribuce centrálně řízeny a mezi firmami neexistovala žádná konkurence. Nebylo tudíž zapotřebí lákat zákazníky na produkty. Výběr spotřebního sortimentu byl dost omezený. Takže reklamní agentury na každém rohu, PR specialisté a marketingoví profesionálové by v tehdejší době neměli co dělat.

Stejně tak neexistovali IT specialisté. Informatika byla doslova v plenkách, v praxi nebyly počítače běžné a informační technologie byly spíš až na okraji zájmu státu. Počítače se využívaly hlavně ve vědě a v průmyslu, programátoři a softwaroví inženýři měli minimální pracovní příležitost. A co ještě nebylo potřeba? Třeba grafici a designéři. Estetika nehrála hlavní roli a design nebyl prioritní. Obaly produktů bývaly jednoduché a spíš uniformní. Takže designéři a grafici by neměli dostatek prostoru pro svou kreativní činnost.
Přechod na tržní hospodářství
S přechodem na tržní hospodářství však došlo k výrazné změně. Některé nevyužívané a přehlížené profese zažívají renesanci a jsou skvěle placené. Například reklama je v dnešní České republice jedním z nejvýdělečnějších oborů: firmy a společnosti investují miliony do budování značek a jejich propagace. V současnosti je vizuální identita společností nezbytná a dobří grafici si rozhodně přijdou na své za 2000 Kč na hodinu i více. A IT? Bez počítačových specialistů bychom byli nahraní. Moderní svět by bez nich vlastně vůbec nefungoval. Patří k nejlépe placeným pracovním pozicím.
Bez čeho jsme se za socialismu ještě obešli…
Bez pilotů vojenských dronů, bez profesionálních hráčů PC her, influencerů, manažerek rodičovství nebo pověřenců GDPR, on-line učitelů, učitelů chatbotů…
Právníci tedy byli potřební v každé době, ale že by někdo nějak zvlášť využíval a honoroval právníky, specializované na obchodní právo? Všechny podniky i úřady spravoval stát. Firmy nebyly soukromé a nebylo potřeba řešit žádné ochrany značek, smluvní spory, fúze, akvizice, tudíž se právníci obchodním právem zabývali jen v malém rozsahu. Dnes se žádná větší firma bez schopného obchodního právníka neobejde. Také i proto, že firmy čile obchodují i v zahraničí. Platy obchodních právníků jsou závratné, a 2 tisíce korun na hodinu je možná jejich minimální požadavek.
A protože za socialismu u nás nebyl volný finanční trh, neexistovaly burzy a nijak zvlášť se neinvestovalo, nebyli potřební ani finanční analytici. Ti se dnes věnují investičnímu poradenství, spravují portfolia či analyzují akcie. Jsou nezbytnou odbornou oporou jednotlivců i společností. A je tu ještě něco, na co český národ začal dbát až po sametové revoluci…
Lidé se nestarali o zdravý životní styl
V době socialismu nebyl zdravý životní styl trendem a duševní zdraví prioritou. Osobní rozvoj a psychoterapie nebyly považovány za důležité. Obecně se očekávalo, že člověk se přizpůsobí jakýmkoliv podmínkám. V dnešní době je zdravý životní styl zájmem velkého množství Čechů. Ať se týká stravování, pohybu i duševní pohody. Takže psychologové a koučové duševního zdraví, výživoví poradci, osobní trenéři a fitness centra jsou dnes a denně vyhledávaní. A své služby si nechají královsky zaplatit.
Jinými slovy, pracovní trh se oproti socialismu výrazně proměnil. Profese, které se za socialismu podceňovaly či byly opomíjené, nabyly v nových ekonomických a společenských podmínkách na významu a staly se pro moderní společnost velmi důležité až nezbytné. Je i předpoklad, že s rozvojem AI technologií do dvaceti let některé profese zaniknou zcela, jiné budou ještě potřebnější než dnes.