V Tuzexu to bylo protekční zboží pouze pro vyvolené. Dnes běžná věc, která mi v 70 zachránila úsměv
Udržet si pěkný chrup do vyššího věku je snadné jen u těch jedinců, kteří to mají v genech. Znám lidi, kteří mají zuby plné plomb už ve školní věku, a pak ty, kteří mají zuby bez kazu ještě v padesáti. Může to být genetický zázrak, zdravější stravování, anebo prostě lepší péči o zuby i o celou dutinu ústní.
Za socialismu nás nahnali k zubaři s celou třídou, a dobře si vzpomínám, že nám do zubů lékař vyvrtal díru přes půl zubu a vyplnil amalgámem. A když plomba náhodou vypadla, vyvrtal příště díru ještě větší. S letitým odstupem se mi zdá, že nám ty zuby tehdy vlastně znehodnocovali. Po několika takových zákrocích zbyla ze skloviny jen skořápka, takže příště nezbývalo už nic jiného, než zub vytrhnout. A dočkat se důchodu s plným chrupem, byť opravovaným, nebylo tak časté. Spíš lidem zuby chyběly a nahrazovaly se všelijakými protézkami.
Vzpomínám si na maminku i na tetu, jak měly místo zubů jakýsi můstek s drátky. Sestával třeba ze dvou umělých zubů, a na jeho koncích byly pružné drátky a těmi se můstek zachytil za zuby vlastní. A na noc se vyjmul, vyčistil a šup s ním do skleničky. A komu chybělo zubů víc, tomu udělali „klapačky“. Dost nepraktické, ale zas to bylo zdarma. Dnes je tolik stomatologických možností, jak mít chrup jak z reklamy, ale velká část národa na něj finančně stejně nedosáhne. Takže zase bude mít postupem času ta chudší část populace zuby jak noty na buben.

Nespoléhejte jen na zubaře
Zuby vám však nemusí dávat do pořádku jen stomatolog. Hodně pro zachování a pěkný vzhled zubů můžete udělat vy sami. Jednak nepodceňujte každodenní čištění, a kromě kartáčku používejte i dentální nitě a mezizubní kartáčky. Zbytky jídla a množící se bakterie, které ulpívají v mezizubních prostorech, totiž běžným, ale ani sonickým kartáčkem neodstraníte. Zuby si čistěte po jídle, zejména po sladkém. Cukr je pěkná potvora. A u diabetiků je až dvojnásobné riziko vypadávání zubů než u zdravých lidí. Vyšší množství cukru v krvi podporuje vznik zánětů a infekcí jak zubů, tak i dásní. A bez zdravých dásní nemůže být zdravý chrup. To se pak začnou odhalovat krčky, ty se kazí a zuby se uvolňují.
Návštěva dentální hygienistky
A také nepodceňujte odbornou dentální hygienu. Je to sice dražší záležitost, ale dvakrát ročně by ji měl podstoupit každý. Kromě samotného zákroku vám tam poradí, jak dál o zuby pečovat. Určitě je nutné čištění 2x denně, zbavit se důkladně zubního plaku, s čímž lépe pomohou právě sonické kartáčky. Volte raději kartáčky měkčí, abyste si nepoškozovali dásně a ústní sliznici. Mohly by se vám vytvořit v ústech afty a budete muset na několik dní čištění zubů vynechat. Kdo afty zažil, dobře ví, jak bolí i při mluvení, natož pak při jídle a ústní hygieně.
Zuby si čistěte spíš vibrací než tahem kartáčku, a směrem z dásně na zub. Kdybyste to dělali obráceně, anebo krouživými pohyby, jak se dříve doporučovalo, odtlačovali byste si dásně od zubů, obnažovali byste krčky, a riskovali že pod dásněmi ulpí zbytky jídla a vytvoří se tam bakterie. Neoddalujte návštěvu zubaře, naopak choďte k němu pravidelně. Na preventivní prohlídku máte nárok každého půl roku. A dopřejte si nějaký volně prodejný doplněk z lékárny. Za komunistů nic takového nebylo, takže i těm, kteří by chtěli o svůj chrup pečovat sebelíp, nakonec zuby vypadaly. I mě vzadu nějaké zuby chybí – možná, že je to právě důsledek prapodivné péče tehdejších zubařů o náš chrup. Mám tam implantáty s korunkami, ale o ty se člověk musí starat ještě víc než o zuby vlastní. A bylo to drahé.
Tyto prostředky jsme za totáče neměli
Já se snažím pečovat o své zuby ze všech sil, protože si ty bezzubé babky moc dobře pamatuji. Kdysi totiž dnešní moderní vychytávky nebyly a pokud ano, řadily se mezi tzv. protekční zboží a podpultovky. Kupuji si proto dnes v lékárně přípravky, které mají na chrup pozitivní vliv i v pozdějším věku. Kromě pasty používám ústní vody, protože to, co kartáček neodstranil, půjde možná vypláchnout. A pastu nepoužívám jen tak ledajakou – osvědčily se mi minerální zubní pasty na přírodní bázi s esenciálním olejem z čajovníku australského, který je známý svými antibakteriálními účinky. Ta je prospěšná jak proti zubnímu kazu, tak i proti paradentóze, která starším lidem hrozí. A obohacení o minerální látky je důležité jak pro dásně, tak pro sklovinu.

Vynikající jsou také zubní pasty s přídavkem olejů z rostlin, které jsou známé svými hojivými účinky. Používám pastu jak s přídavkem oleje z černého kmínu a hřebíčku, pastu s mořskými řasami, která revitalizuje zubní sklovinu, a také s olejem z fenyklu a aloe vera. Nakoupím si, když přijde důchod, a pak pasty střídám. A spořím. Sice po troškách, ale i tak se něco na zubaře našetří. Jinak to ale nejde, protože ceny u zubaře jsou dnes závratné. A pamatujte, že lepší je prevence než drahé zákroky na zkažených zubech.