Psychologové zase překvapili: Právě oznámili, co znamená, když při chůzi strkáte ruce do kapes
Určitě znáte lidi, kteří mají pořád ruce v kapsách. Na ulici, v obchodě, dokonce i doma. A pak jsou ti druzí, kteří gestikulují rukama, mávají, zkrátka je mají pořád někde venku. Možná vás překvapí, že to není jen otázka pohodlí.
Řeč těla funguje jako otevřená kniha. Slova, která vypustíme ven, můžeme kontrolovat, kdežto tělo často prozradí víc, než bychom chtěli. A právě způsob, jak držíme ruce při chůzi, patří mezi ty nejzajímavější signály.

Sebevědomí jedinci versus ti nejistí
Sebevědomí lidé chodí jinak. Rychleji, s delšími kroky, paže jim volně létají. Hlavu mají vztyčenou a zabírají více místa na chodníku. Takový člověk dokáže působit charismaticky, i když ho nikdo nezná. Pomalá chůze často značí únavu nebo psychické problémy. Rychlá zase může signalizovat stres nebo snahu někam rychle dorazit.
Způsob chůze kolikrát ani nemusí odpovídat věku. Mladý člověk mnohdy chodí jako důchodce a naopak. Takové lidi ve stresu však lze poznat hned. Jejich chůze je chaotická, kroky kratší a celkově z nich čiší neklid. Mají tendenci přenášet váhu do stran místo rovně dopředu, jako by nevěděli, kam jdou.
Rytmus chůze je taktéž nepravidelný. Na chvíli zpomalí, pak náhle bez důvodu zrychlí. Celé tělo působí napjatě.
Proč ruce v kapsách signalizují uzavřenost
Psychologové jednoznačně potvrdili, že jsou ruce v kapsách typickým projevem uzavřené řeči těla, který signalizuje obranu a nejistotu. Je to logické. Představte si opak, tedy někoho, kdo má ruce volné a gestikuluje. Takový jedinec působí otevřeně. Ruce schované v kapsách naopak říkají: „Nechci se bavit“ nebo „Necítím se tu dobře“.
Lidé s rukama v kapsách si vytváří pocit bezpečí, jako když se někdo schovává. Je to způsob, jak se izolovat od lidí kolem, aniž by museli utéct. Obzvlášť jasné je to u společensky úzkostných typů. Doma ruce v kapsách nemají, ale mezi lidmi je tam automaticky zastrčí.
Různé způsoby držení rukou mají jiný význam
Ne každé držení rukou v kapsách znamená totéž. Když má někdo v kapse jen palce a zbytek prstů venku, je to gesto sebedůvěry. Palce jsou nejsilnější část ruky a jejich ukázání znamená dominanci. Jedna ruka v kapse často prozrazuje rozpolcenost. Člověk chce být ve společnosti, ale má obavy. Podobné náznaky prozrazuje i rychlost chůze. Pomalá s rukama v kapsách symbolizuje klid. Oproti tomu rychlá snahu zmizet.
Výzkumy ukázaly, že lidé s kratšími kroky, omezeným pohybem paží a pomalejší chůzí vypadají jako snadnější oběti. I Ted Bundy kdysi řekl, že pozná oběť podle chůze.
Dá se to změnit?
Dobrou zprávou je, že lze chůzi natrénovat. Psychologové dokázali, že sebevědomější způsob chůze snižuje riziko, že budete vypadat zranitelně. Sebejistá chůze = rovné držení, hlava vzhůru, ramena vzad a hlavně ruce ven z kapes. Paže by se měly hýbat přirozeně, což signalizuje otevřenost.

Pozoruhodné je, že změna chůze ovlivní i pocity. Když někdo začne chodit sebevědoměji, často se tak i cítí. Tělo a mysl jsou propojené víc, než si myslíme. V různých kulturách má strčení rukou do kapes jiný význam. Ve školách to učitelé často zakazují při rozhovoru s autoritou. Pro mladé je to kolikrát otázka stylu a u starších může jít o únavu nebo zdravotní problémy. V armádě nebo u policie je to často zakázané úplně.
Tipy, jak změnit svou chůzi a působit jistěji
Ruce ven z kapes, vzpřímené držení a jasný směr. Kdo chce působit sebevědoměji, měl by začít právě u chůze. Rychlost je také důležitá. Příliš rychlé tempo signalizuje stres, zatímco pomalá chůze může evokovat nezájem. V chladném počasí má strčení rukou do kapes logický důvod, problematické to ale začíná být v teplých místnostech nebo při důležitých rozhovorech.