Pamatujete si na tenhle časák za 3 Kčs? Dřív ho četl celý národ, dnes je z něj papírový jackpot
Pro některé to byla skoro povinnost. A především slavnostní den. Když vyšlo nové číslo časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců, zvídavé dítě v Československu vědělo, že má o zábavu na víkend (či několik víkendů) postaráno. Vystřihovánky, komiksy, návody: na pokusy, roboty, dinosaury či vesmírné sondy. A také nanejvýš zajímavé články. A výzvy. A nekonečné dobrodružství poznání. To vše za 3 koruny.
ABC nebyl jen časopis. Sám o sobě představoval „vesmír v sešitu“. Kdo ho měl, měl náskok. Kdo ho četl, byl objevitel. „Čtení Ábíčka“ znamenalo životní styl s rukama na „nářadí“ a s nekonečnými horizonty poznávání všude kolem.
Jeho cena se tehdy vešla do kapesného mnoha školáků. V poměru k zážitku šlo navíc o jednu z nejvýhodnějších investic dětství.
Za tři kačky do jiného světa
ABC nabízelo nejen čtení: také (a pro leckoho především) praktické tvoření, učení skrze hru a celkově akční zapojení. S Ábíčkem si člověk mohl postavit vlastní větrný mlýn, letadlo, raketoplán nebo třeba dřevěný portálový jeřáb – to vše jen za využití nůžek, lepidla a trochy trpělivosti.
Dnes jsou starší čísla časopisu (zejména ta ze 70. a 80. let) mezi sběrateli vysoce ceněná. Na aukčních serverech není výjimkou, když se číslo s kompletními nevystřiženými modely prodává (a také prodá) za 11 000 korun i víc – zejména pokud jde o zachovalé výtisky s legendárně zpracovanou sci-fi tématikou nebo slavnými komiksy. Co kdysi mělo cenu limonády, může se dnes vyšplhat až k hodnotě svatebního dortu od prémiového cukráře.

Jak to bylo
První číslo vyšlo v roce 1957 jako příloha pionýrského časopisu Věda a technika mládeži. Brzy se však obsah osamostatnil a suverénně si vydobyl jméno i popularitu, která pak rostla s každým desetiletím. V 60. letech už mělo Ábíčko ustálenou podobu s oblíbenými rubrikami, včetně prvních výrazných komiksů.
Zlatá éra přichází právě v 70. a 80. letech, kdy se z ABC stal fenomén. Tehdejší děti vítaly každé číslo s nadšením, které dnes vzbuzují například mobilní aplikace nebo nová herní konzole. V době bez internetu a s omezeným televizním obsahem bylo zkrátka Ábíčko oknem do světa vědy, budoucnosti a dobrodružství.
Po roce 1989 se časopis snažil držet krok s dobou: přidával témata ze světa počítačů, her, sci-fi a moderních technologií. V 90. letech čelil silné konkurenci zahraničních titulů, ale stále si udržoval početnou čtenářskou základnu. V novém tisíciletí se přesunul i do digitální podoby, vznikl web abicko.cz a obsah se začal výrazněji orientovat i na video a online rubriky.
Červená nit
I když se obsah časopisu v průběhu let měnil a mění, duší ABC zůstávají vystřihovánky. Ani ty zdaleka nepředstavují pouze prvek zábavy. Je to školka technického myšlení, trénink přesnosti a soustředění. Nejoblíbenější modely mívaly i několik desítek dílků – složitost postupně rostla a mnozí čtenáři v sobě díky nim objevili zájem o architekturu, design nebo strojírenství.
Modely byly různorodé: architektonické památky, historická vozidla, tanky, letadla, vesmírná technika i fiktivní světy. Někdy byly určeny pro začátečníky, jindy šlo o složité konstrukce na několik hodin (či dní) práce. Do sbírek oddaných čtenářů (a stavitelů) patří třeba hrad Karlštejn, římský akvadukt, tank T-34 nebo bitevní loď Bismarck.

Dnes
Časopis vychází stále – nově jednou za měsíc: tedy v periodicitě, se kterou vycházel na začátku – téměř před sedmi dekádami. Má nový formát, více než 100 stran, luxusnější vzhled, moderní grafiku, kratší texty a více obrázků. A také vyšší cenu. Udržuje si technický a naučný základ: věnuje se robotice, vědě, počítačům, objevům i přírodě. Vystřihovánky zůstávají, i když jejich význam částečně ustoupil digitální zábavě. Přibyla nová rubrika „Z archivu“, která se věnuje historickým milníkům časopisu.
Na webu abicko.cz můžeme najít videonávody, rozhovory, články o vědě i archiv starších vystřihovánek ke stažení. Časopis se může pyšnit trvalou komunitou věrných odběratelů – láska se předává z otce či matky na syna či dceru. (Dívky a holčičky se v rámci čtenářstva vždy zmiňují méně, ale ve skutečnosti tvoří jeho důležitou část.) Ábíčko zůstává mostem mezi generacemi – a jedním z mála titulů, který propojuje tvořivost, vědu a zábavu v jednom balení.
Papírové dětství a dědictví
ABC učilo vždy děti přemýšlet, tvořit, zkoumat, dokončovat věci. Hodnota starého čísla tak může být pro jeho majitele mnohem významnější než cena (jakkoli vysoká), za kterou jej může prodat. Má s ním totiž možná spojený iniciační zážitek.
Je přitom nanejvýš dobře, že Abíčko stále žije nejen v pamětích či jako sběratelský kousek. Znovu a znovu tak dokazuje, že má občas smysl místo obrazovky hledět například na plánky modelu a lámat si hlavu, kam dát dílek číslo 27…
Zdroje: wikipedia.org, abicko.cz, junior.rozhlas.cz