Všichni jsme ho měli za komárů doma, ale bylo nám to halabala. Dnes má jeden kus cenu 125 tisíc Kč
Ne nadarmo je známé pořekadlo „zlaté české ručičky“. V našich končinách dala řada talentovaných lidí vzniknout nespočtu skvělých výrobků, českým porcelánem počínaje a takovými remoskami konče. Ve světě nábytku máme také své nezanedbatelné místo. Designové kousky od geniálního Halabaly měl v minulosti doma každý. I dnes je jeho retro design stále v módě a řada lidí je ochotná zaplatit nemalé peníze za to, aby si tímto nadčasovým nábytkem vybavili svoji moderní domácnost.
Pokud si zrovna zařizujete dům a moderní minimalistické designy vás nebaví, sáhnout můžete i po retro československém designu. Designér Jindřich Halabala dal svého času světu sérii úžasného nábytku, který se vyznačuje takřka nesmrtelným designem. Funkční, ale zároveň na pohled elegantní kusy dokážou rozzářit každou domácnost a vytvořit skutečně příjemná zákoutí. Jediné, na co se však musíte připravit, je cena těchto kusů. Někteří lidé jsou totiž za tento nábytek ochotní platit i statisíce korun.
Inovativní nábytek českého génia
Jindřich Halabala byl geniální československý designér nábytku, teoretik, publicista a pedagog. Narodil se 24. května roku 1903 v Koryčanech a zemřel 18. listopadu 1978 v Brně. Během svého života se proslavil hlavně svým designovým nábytkem, který tvořil pro brněnské ÚP závody hlavně mezi lety 1925 až 1955. V té době tam působil jako hlavní designér a vytvořil nepřeberné množství designových kusů, které lze dnes bez nadsázky označit jako luxusní.
V rámci své tvorby snoubil funkční přístup s tím uměleckým. Jeho dílo je považováno za propojení inovativního českého kubismu z roku 1910 spolu se stylem art deco, který se uchytil hlavně ve dvacátých letech minulého století. Zároveň je na jeho díle zjevný vliv moderního umění, které nastoupilo po druhé světové válce. První polovina dvacátých let byla v relativně novém československém státě otázkou hledání stylu, který by vyjadřoval ducha nastupující země a Halabalova díla, snoubící funkcionalismus s uměleckým rozměrem, byla pro tento směr naprosto ideální.

Retro kousky jsou dnes stále in
Ačkoliv většina jeho návrhů je stará desítky let, jeho nábytek se těší velké oblibě i dnes. Paradoxně by se dalo tvrdit, že se Jindřich Halabala dnes těší větší slávě, než které se těšil během svého života a aktivní kariéry. Důvod, proč je jeho nábytek tak oblíbený i dnes, spočívá hlavně v jeho přístupu k designu. Snažil se vždy o to, aby jeho nábytek byl funkční, přístupný všem vrstvám společnosti, ale zároveň elegantní, mobilní a dokonale zpracovaný.
Nadčasovost jeho designů zároveň zapříčinila to, že se jeho nábytek perfektně hodí i do moderních domácností. V juxtapozici oproti moderním, minimalistickým kusům je organická elegance jeho starého nábytku podtržena a zvýrazněna. Konstrukce jeho křesel zároveň dodnes zůstává jednoduchá a snadno opravitelná. Současná vlna zájmu o Halabalův nábytek narostla hlavně po roce 2003, kdy byla uspořádána výstava jeho děl k příležitosti sta let od jeho narození. A po výstavě došlo ke strmému nárůstu cen jeho nábytku.

Stojí nemalé peníze
Pokud byste si dnes chtěli pořídit nějaký designový kousek, který by zároveň odkazoval na ducha mladého československého státu, budete si muset připravit nemalé peníze. Ceny jednotlivých kusů se dnes pohybují v řádech tisíců až desetitisíců. Jednotlivé křeslo tak pořídíte i za necelé tři tisíce, avšak bude se jednat o starší a opotřebený kus. Restaurované kusy vyjdou i na dobrých 30 až 40 tisíc korun.
Dvojice polohovatelných křesel v perfektním stavu vás hravě vyjde na 125 000 korun, což je částka, kterou člověk bez problému zaplatí za ojeté auto. Restaurátoři jsou kvůli oblíbenosti Halabalova designu ochotní vrážet do obnovy jeho kusů opravdu velké peníze. A sběratelé je vždy rádi zaplatí. Pokud zrovna vy máte doma nějaký jeho kousek, můžete zauvažovat nad prodejem, ideálně pokud je nábytek v dobrém stavu. Druhou možností je však jeho užití. Váš obývací pokoj bez problému rozzáří a ještě vzdáte hold géniovi českého designu.
zdroje: cs.wikipedia.org, lidovky.cz, dumazahrada.cz