Seniorky v Česku se rozplakaly štěstím: Za starou pomůcku z kredence dnes dostanou 13. důchod
Hodnota některých věcí používaných za socialismu stoupá raketovou rychlostí. Nejinak je tomu u kuchyňských potřeb, bez kterých si v minulosti kuchařky nedokázaly představit vaření. A dnešní seniorky pláčou štěstím, protože pokud si je nechaly, mají dnes doma hotový poklad.
Vážit, ať už kvůli obchodům či následně také vaření a pečení, snažili lidé již stovky let. První zmínka o váze pochází z dob staré Mezopotámie. Modernějším provedením, na které si dokáže vzpomenout nejeden z nás, jsou rovnoběžníkové bilanční váhy. Ty v roce 1669 vynalezl francouzský vědec Gilles Personne de Roberval. Tento druh váhy byl natolik úspěšný, že jej lidé využívali s drobnými úpravami další stovky let. A to i přesto, že došlo k vynálezu dalších druhů.
Objevily se až ke konci století
V dnešní době jsou i v kuchyni populární digitální váhy. Jejich předchůdkyní je váha elektromechanická. I když se v prvních letech jejich výroby na přesnost vážení nedalo příliš spolehnout, již od roku 1908 se zejména Američané snažili vyvíjet stále kvalitnější elektromechanický snímač. To se jim nakonec podařilo a vytvořili váhu s přesností srovnatelnou s pákovými váhami.
Zatímco v minulosti měly váhy především praktický význam, dnes jsou i designovým doplňkem nejen retro kuchyní. A tak se za ně jejich současní majitelé nebojí utratit nemalé peníze. Hodnota některých funkčních vah se přitom může vyšplhat až na desítky tisíc korun – tedy příjemný 13. důchod.

Eta a Gorenje je vyrábějí desítky let
V 70. letech minulého století byly v kuchyních oblíbené mechanické kuchyňské váhy s miskou. Ty dokázaly zvážit až 5 kilogramů. Nejčastěji je vyráběly značky ETA nebo Gorenje. I přesto, že byly vyráběny co nejjednodušeji, na první pohled zaujaly výraznými barvami. A to například zelenou nebo červenou v kombinaci s bílou.
Aby hospodyňky na maximum využily pracovní plochu v kuchyni, populární se staly i nástěnné váhy. Ty byly pověšeny na zeď a zavíraly se jako krabička. Po otevření vznikl prostor pro zvážení surovin. A to s přesností na gramy. U těchto vah se nejvíce proslavila značka Gorenje.
Od konce 80. let se k překvapení mnoha již začaly objevovat váhy digitální. Jejich přesnost byla dána používáním elektronických senzorů. Na displeji se vždy zobrazila navážená hmotnost, která byla často přesnější než u vah vyráběných v minulosti. Pyšnily se také modernějším designem.
Běžný kousek rodinný rozpočet nezruinoval, ale…
Cena běžné kuchyňské váhy v minulosti nebyla nijak vysoká. Pohybovala se obvykle od 50 do 200 korun československých. To bylo v porovnání s tehdejším platem 2 až 3 tisíce korun poměrně málo. Záleželo ale na tom, jakou značku jste si vybrali. ETA byla obecně cenově dostupnější než značka Gorenje. Ta se ale vyznačovala vyšší kvalitou.
Každopádně se jednalo o výjimečnou investici. Funkční retro váhu starou desítky let v nedotčeném stavu prodáte dnes za desítky tisíc korun – nejedna česká seniorka si aukci této retro pomůcky z kuchyně již vyzkoušela na vlastní kůži.

V socialistické kuchyni nechyběla ani remoska
V období socialismu se ve společnosti objevilo mnoho různých vymožeností, které dříve neměly obdoby. Přístroje se snažily tehdy moderním ženám ulehčit práci při vaření i pečení. V šedesátých letech se obrovským boomem staly ledničky značky Elektrosvit či Calex. O slovo se přihlásila také Remoska. Ta se stala v kuchyních nepostradatelným pomocníkem, který si svou popularitu v některých domácnostech drží dodnes.