Před 30 lety se povalovaly jako zmetky na skládce, dnes se draží jako o život. Nevyhodili jste je?
I když se nejednalo o hračku, tento předmět, bez kterého si dříve lidé nedokázali představit práci, byl snem mnoha malých dětí i dospělých. Ulehčoval totiž práci mnoha profesím. Dnes originály koupíme za několik desítek tisíc korun.
První mechanické kovové razítko bylo vyrobeno v druhé polovině 19. století. Nejen poštovní úřady, ale i další administrativní instituce si bez něj nedokázaly představit svou práci. Takzvané frankování ulehčilo práci zaměstnancům tím, že na poštovní zásilky orazilo datum zásilky, místo odeslání a také hodnotu poštovného. Mezi nejznámější značky strojů, které byly v Československu používány, patří značka Francotyp a Postalia.
Francotyp byl v Československu používán dlouhá léta
Jednalo se o německé značky, které příliš neřešily vzhled razítek, ale především jejich účinnost a také životnost. Značka Francotyp byla jednou z vůbec prvních evropských firem, která se do výroby razítkovacích strojů pustila. Díky jejich používání mohlo dojít k nahrazení poštovních známek otiskem. Do Československa se tyto stroje dostaly už v roce 1926 a používat se plošně přestaly až o mnoho desítek let později.
Další německá značka Postalia sice na Francotyp přímo nenavázala, v Československu se ale objevila až v pozdějších letech. Tato značka již dbala nejen na efektivnost, ale také vzhled. Navíc byly stroje vybaveny počítadlem poštovného, díky čemuž docházelo k zaznamenání počtu zásilek a k celkové sumě za frankování. To ulehčilo práci napříč obory.
Firmou, která dokazuje, že skutečně postupem času docházelo ke změně razítek ze značky Francotyp na Postalia, byly Továrny mlýnských strojů n. p. Pardubice. Ty na novější mechanická razítka přešly v roce 1979.

Originály dnes stojí tisíce korun – zejména zmetky
Zatímco běžná starožitná razítka můžete pořídit za několik stovek korun, cena mechanických strojů je daleko vyšší. Některé historické kousky značky Francotyp pocházejí i z 30. let minulého století. Za ně, stejně jako za kvalitnější a designovější Postalia razítka zaplatíte klidně i více než 10 tisíc Kč.
Kromě mechanických razítek sběratelé mají často zálusk i na otisky výplatních razítek. Tato poměrně oblíbená sběratelská disciplína nese název frankotypie. Lidé se snaží nasbírat co nejvíce otisků. Zajímavé jsou například ty se špatným datem, nečitelným razítkem, ale také prázdné otisky, které se kdysi rovnou vyhazovaly k popelnici nebo na skládku. Milovníci historie pošt si tak přijdou na své i v tomto odvětví, protože zachovalé „nevšední“ kusy a zmetky jsou ještě cennější.

I když se nejednalo o mechanické razítko, tento nástroj měl významnou roli ve filmu z roku 1966 Ostře sledované Vlaky. Tehdy výpravčí Hubička orazítkoval holý zadek jedné dívce. V té době se jednalo o velmi „hanbatou“ scénu. K označování dokumentů se razítka objevila také ve filmech Postřižiny nebo Vesničko má středisková.