Noviny, které měli doma úplně všichni a stály 30 haléřů. Dnes za ně sběratelé platí jak za zlaté mince
Kdysi se kupovaly denně a byly hlavním zdrojem informací. Dnes je sice jejich doba ta tam, ale za to mají vysokou hodnotu. Podívejte se, zda je doma nemáte.
Byla doba, kdy se noviny kupovaly každý den. Byly hlavním zdrojem důležitých informací, které nás spojovaly s okolním děním a se světem. Ta doba už je však dávno pryč. Žijeme v digitálním světě a informace se na nás hrnou ze všech stran. Díky tomu však noviny nabírají na hodnotě a stávají se z některých z nich sběratelské kousky. Neschovávají se u vás doma nějaké takové?

Univerzální informační prostředek
Z novin jsme se dozvěděli zkrátka vše. Ať už to bylo zpravodajství nebo sport, recepty nebo inzeráty, měli jsme díky nim naprostý přehled o všem. Místo sledování mobilních telefonů jsme četli noviny. Hleděli jsme do nich ráno u snídaně, po cestě do práce nebo večer v klidu doma. Dnes je ale všechno jinak.
V dnešním světě místo tištěného zpravodaje všichni bedlivě sledujeme online portály, na kterých jsou informace nejaktuálnější a z první ruky. Případně každý večer usedneme u Televizních novin, abychom zjistili, co se za ten den stalo nového.
Tisk je ale pro dnešní generace spíš produktem minulého století než něčím, co by si dobrovolně koupili a četli. Pravděpodobně už dávno zapomněli na to, že nějaké noviny vůbec existují. Kdyby jen tušili, jak jsou některé výtisky vzácné, možná by na ně nezanevřeli.
Vzácnost, kterou můžete mít doma
Jak je nám známo, ne všechny staré noviny jsou vzácné. Jejich hodnota se odráží od několika důležitých faktorů. Nejvyšší hodnotu mají zpravidla ty, které zachytily nějakou významnou událost. První noviny vznikly v sedmnáctém století, kdy byly využívány jako nástroje propagandy.
V 19. století se noviny začaly masově distribuovat a ve 20. století se z nich stal klíčový prvek, ze kterého se lidé dozvídali informace o válečných konfliktech, vědeckých objevech nebo změnách, které nastaly ve společnosti. „Každý výtisk nese svůj časový otisk, mapuje dobu a záznamy doby, kterou zachytil,” doplňuje portál blesi-bazar.cz.
Každý jeden výtisk je unikát. Obsahuje totiž informace o každodenním životě tehdejších lidí a další zajímavé informace k tomu.
Které noviny jsou ty nejcennější?
Nejcennějšími novinami jsou v očích sběratelů ty, ve kterých byly otisknuty důležité zprávy z historie. Těmi jsou například výtisky vydané během války či revoluce nebo obsahují informace o jiných velkolepých událostech. Hodnotu zvyšují také speciální přílohy nebo ilustrace. Pokud se některé výtisky vydávaly v omezeném počtu, dnes se také řadí mezi cenné kousky. V neposlední řadě je to hlavně stav daných novin. Čím lepší je stav výtisku, tím cennější může být.

Využijte aukční portály
Pokud jste prohledali půdu nebo sklep a našli jste tam staré výtisky novin, zpozorněte. Pořádně se podívejte, ze kterého období noviny jsou a o jakých informacích pojednávají. Mezi sběrateli jsou velmi cenné například výtisky, ve kterých vyšly články o úmrtí slavných osobností nebo takové, které se vydávaly v období války.
Na jednom ze sběratelských portálů uživatelé sdílejí své sbírky a největšímu zájmu se těšil ten, který doma našel výtisk z roku 1937 ze dne, kdy zemřel Tomáš Garrigue Masaryk. Podle informací ve výtisku měly být uvedeny také fotky z jeho pohřbu. Ostatní uživatelé ho hned upozornili na to, že takový výtisk má hodnotu opravdu velkou.
Zajít můžeme také hlouběji do historie, konkrétně do roku 1849 a Sedlským novinám Josefa Kajetána Tyla. Ty se na aukčním portále nabízejí za 3100 Kč. Jedná se však o odhadovanou cenu vlastníka, která nemusí být úplně správná. Častokrát si lidé neumí tyto věci správně nacenit a nabízejí je dost pod cenou. Zkrátka zkouší, jakou cenu jsou lidé ochotni za to dát.
V případě, že doma najdete nějaké staré kousky, o kterých si myslíte, že by mohly mít hodnotu, není nic jednoduššího, než je nafotit a nabídnout na jednom z aukčních portálů. Pokud byste chtěli cenu lépe odhadnout, můžete požádat o pomoc nějakého odborníka. Možná právě vy máte doma vzácný kousek, za který vám sběratelé dají jmění. Za zkoušku nic nedáte. Přejeme hodně štěstí!