Rtuť teploměru stoupá, ale obloha chystá pomstu. V těchto oblastech bacha, budete potřebovat hromosvod
Počasí nás v následujících dnes zase trochu potrápí. No, vlastně jak koho. Většina z nás, kteří trávíme prázdniny v tuzemsku, už si zvykla, že letošní počasí je jako meteorologická loterie. Ať vsadíte na cokoliv, nemáte ani ponětí, jak to dopadne.
Léto 2025 je v České republice ve znamení náhlých a často nečekaných proměn. Už se zdá, že jediné, co dokážeme říci s jistotou, není to, jaké počasí bude, nýbrž JAKÉ POČASÍ BYLO. Jeden den tropické vedro, druhý den bouřky, třetí den ochlazení. A to v nepravidelném rytmu běží stále dokola. Prakticky každý den přináší jiný charakter počasí. Zdá se, že plánování dovolené, výletů či grilování se proměnilo na taktickou hru s radarem.
Jako kdyby byla republika rozdělena na dva světy
Co je však ještě výraznější než tyto výkyvy, které zřejmě pramení z nezvyklého proudění nad Evropou, jsou obrovské rozdíly mezi východem a západem republiky. Jako by byla republika rozdělena na dvě klimatické poloviny.
Například v pondělí přešla přes střední Evropu brázda nízkého tlaku od jihozápadu, která souvisí s tlakovou níží nad Britskými ostrovy. A v této brázdě se pohybuje zvlněná studená fronta. Takže západ země jí byl výrazně ovlivněn, kdežto východ ještě ovlivňoval příliv teplého vzduchu z jihu. Rozdíl teplot činil 12-15 stupňů, což je na tak malou zemi mimořádné. V Karlových Varech lidé navlékali mikiny, zatímco v Olomouckém a Moravskoslezském kraji se potili i ve stínu při 32 °C.

A má to tak pokračovat i v následujících dnech. I když dnes rtuť teploměru vyšplhá ještě výš než včera, přesto bude v západní části ČR chladněji než ve východních regionech. A to až o pět stupňů. Což znamená, že regionální rozdíly jsou letos extrémní: západní Čechy trápí ochlazení a přeháňky, zatímco Morava a Slezsko se potýkají s tropickými nocemi, dusnem a silnými bouřkami z tepla.
Proč je mezi západem a východem území takový rozdíl v teplotách
Nad střední Evropou, ale i nad Českou republikou se vytváří teplotní rozhraní. Určit jeho přesnou polohu je pro meteorology velmi složité, neboť se rychle mění a numerické modely se dost často neshodují. Takže nejen pro nás, ale i meteorology se předpovědi stávají noční můrou. Atmosféra nad střední Evropou je v neustálém pohybu. Studené a zvlněné fronty, tlakové níže, konvergenční linie: všechno se to střídá tak rychle, že se nestačíme divit. Jako by se počasí chystalo psát scénář dobrodružného, možná až katastrofického filmu. Meteorologové upozorňují, že stejný trend má pokračovat i v dalších dnech.
Úterý už bylo lepší
Atmosféra za pondělní studenou frontou se rychle stabilizovala. Včera, tedy v úterý 22. července bylo v 6:00 ráno na stanici v Karlových Varech 11,3 °C, v Praze mezi 15-16 stupni a v Ostravě-Mošnově také 16 °C. A teplotní rozdíly se projevovaly během celého dne: od 22 °C a lokálních srážek v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji, přes střední Čechy s teplotou 24-25 stupňů; na jižní Moravě bylo 26 °C a v Olomouckém kraji místy až 27 °C.
Moravu a Slezsko však v úterý zasáhlo i pásmo srážek, doprovázené bouřkami, které putovalo od Českomoravské vrchoviny k severovýchodu. Ve večerních hodinách zasáhla blesková bouře obec Polná na Jihlavsku, kde měli hasiči spoustu práce – zejména s popadanými stromy. Tamní obyvatelé byli rádi, že se mohou spolehnout na hromosvod.
A jaký bude dnešek?
Rtuť vyletí vzhůru; dnešek bude nejspíš nejteplejším dnem týdne: na západě 25-26 stupňů a ve východní části země zní předpověď na 29 °C. Obnovil se totiž příliv teplého vzduchu pod vlivem výběžku vyššího tlaku. S největší pravděpodobností bude dnešek, tedy středa, jediným dnem v týdnu, kdy by vůbec nemělo pršet. Na východě by se však mohly objevit bouřky z horka.
A hned čtvrtek nám to opět zhatí. Ten má být naopak nejstudenějším dnem týdne – přes naše území přejde další studená fronta a ta přinese znovu příliv chladnějšího a vlhčího vzduchu ze západních směrů. Takže pokud vyrazíte do přírody, raději si přibalte i větrovku.