Milionkrát větší semeniště bakterií než záchodové prkénko: Češi si s tím ale vesele myjí obličej
Většinou když mluvíme o čistotě, tak řešíme, jestli si dostatečně často myjeme ruce nebo jestli si čistíme zuby alespoň dvě minuty. Ale kdo z nás řeší, v jakém stavu jsou pomůcky, kterými se dotýkáme pokožky? Ukázalo se, že některé věci, které najdeme v každé koupelně, mají bakterií víc, než si dokážeme představit. A často je používáme i na těch nejchoulostivějších místech.
Podívejte se do své koupelny, určitě tam máte spoustu věcí na mytí. Houbičky, žínky, možná nějaké ty populární tělové kartáče. Jenže ne všechno je pro naši pokožku stejně dobré. Co pravděpodobně mnozí netuší, je to, že některé z těch věcí můžou být pro naši pokožku dost problematické.

Dermatologové tvrdí, že při mytí nesmíme pokožku dřít moc silně. Jinak hrozí, že poškodíme přirozený ochranný film kůže a zaděláme si na různé kožní problémy. Zdravá pokožka potřebuje dobré prokrvení. Když si ji při mytí jemně masírujeme, stimulujeme krevní oběh a pomáháme jí zbavit se starých buněk. Jenže ne každá mycí pomůcka dokáže splnit tento požadavek bez rizika.
Jednoduché řešení, které funguje
Naše babičky to měly jednoduché. Žínka byla prakticky ve všech domácnostech a fungovala spolehlivě po dlouhá léta. Žínky jsou dostatečně šetrné i pro váš obličej a dokážou efektivně odstranit nečistoty, aniž by příliš dráždily pokožku. Žínky z přírodních materiálů nebo mikrovlákna mají několik zásadních výhod. Snadno se čistí a při správném zacházení vydrží měsíce. Navíc dokážou vytvořit bohatou pěnu s jakýmkoliv mýdlem nebo sprchovým gelem.
Lufa funguje podobně dobře. Vzniká z plodů rostliny příbuzné okurce, tudíž je čistě přírodního původu. Když se plod usuší, zbyde vláknitá hmota, kterou můžete použít na mytí. Je to senzační ekologický produkt, který vydrží dlouho a neznečišťuje prostředí.
To nejbezpečnější, co máte, je zdarma!
Překvapivě nejbezpečnější mycí pomůckou jsou naše vlastní ruce. Současné sprchové gely jsou totiž natolik účinné, že si dokáží poradit s nečistotami i bez pomoci dalších prostředků. Mytí pouze rukama prakticky eliminuje riziko přenosu bakterií z mycích pomůcek. A ještě k tomu máte naprostou kontrolu nad intenzitou masáže.
Semeniště bakterií v každé koupelně
Klasické mycí houbičky z drogerie, které používá většina z nás, skrývají překvapivě velké riziko. Vědci zjistili, že mycí houbičky jsou pro bakterie ideálním domovem. Je to kvůli tomu, jakou mají strukturu. Každá houba na mytí je totiž tvořena otvory různých velikostí, kde se bakterie rády schovávají.
Problém těchto houbiček je v tom, že se rychle ničí. Za pár týdnů se rozpadají a začínají plesnivět. Oproti tomu přírodní mořské houby v sobě mají enzymy, které plísně a bakterie potlačují. Umělé houbičky nic takového neobsahují a v tom je jeden z problémů.

Dermatologové mají v otázce těchto pomůcek jasno
Pro intimní partie a citlivé oblasti těla je nedoporučují používat vůbec. Pokud už houbičky používáte, učiňte tak maximálně jednou nebo dvakrát, pak je vyperte a dejte usušit. Zvláště problematické je používání houbiček na obličej. Pleť na obličeji je mnohem citlivější než pokožka na těle, a proto by měla dostat tu nejšetrnější péči. Bakterie z houbičky mohou způsobit zánět, akné nebo jiné kožní problémy.
Kromě toho se houbičky nebo žínky nehodí pro pokožku, která trpí ekzémy či jinými kožními problémy. Mohou totiž podráždění ještě zhoršit. Zranění, jizvy nebo strupy může drsný povrch houbiček nepříjemně rozedřít a způsobit přenos bakterií přímo do rány. V takových případech je bezpečnější používat pouze ruce v doplnění jemných mycích prostředků.
Zdroje: denik.cz, ireceptar.cz, idnes.cz