Když běžel tenhle pořad za totality na ČT1, báli jsme se i vlastního pyžama. Vzpomínáte?
Při tvorbě televizních médií se občas stává, že se původní záměr mine výsledkem. Některé počiny, u kterých bylo původně plánováno, aby byly zaměřeny na děti, se tak ve výsledku stanou něčím, co je vhodnější spíše pro dospělé. Nejinak tomu je i v případě tohoto československého seriálu z roku 1987. U něj se ukázalo, že je totiž pro děti v mnoha ohledech až moc silnou kávou. A co víc, mnohdy dokázal pořádně zaskočit i samotné dospělé.
Občas se jednoduše stane, že filmaři zamýšlí, aby jejich výsledný produkt měl určitý efekt, ale výsledný efekt je stejný. To samo o sobě však rozhodně nelze považovat za selhání. V mnoha případech totiž takovéto „přešlapy“ dávají vzniknout fenomenálním výtvorům, které si najdou svojí cílovou skupinu. Nejinak tomu bylo v případě komediálního sci-fi seriálu, který byl zamýšlený pro děti, ale ve výsledku si ho oblíbili hlavně dospělí.
Koprodukce s Německem
Seriál, o kterém je řeč, je Křeček v noční košili z roku 1987, který však měl u nás premiéru až během vánočních prázdnin roku 1988. Premiérové vysílání probíhalo až do 1. ledna 1989. Seriál vznikl z pera scénáristy Miloše Macourka, který se po boku Václava Vorlíčka chopil i samotné režie. Skládá se z pouhých šesti epizod, z nichž každá je o délce přibližně 44 minut.
Zajímavé na tomto počinu je, že vznikal v rámci koprodukce z filmaři ze Západního Německa, tedy napříč bariérou Železné opony. Produkce tehdy probíhala pod taktovkou Československé televize a západoněmecké Westdeutscher Rundfunk. Natáčení sice probíhalo v českém Berouně, ale západoněmecká společnost se na natáčení podílela poskytnutím financí a techniky. To dalo vzniknout na tu dobu důstojným efektům.
Díky zapojení WDR měl Křeček v noční košili v Západním Německu oficiální distribuční kanál a vysílací práva. Premiéra tam proběhla 26. prosince 1988 právě na televizní stanici WDR. Seriál je tak příkladem koprodukce československých a západoněmeckých filmařů, která zde v 80. letech probíhala poměrně pravidelně.

Éra československého sci-fi
Seriál Křeček v noční košili se svými motivy řadí do typického československého sci-fi, které zde vznikalo zejména v 70. a 80. letech minulého století. Příkladem dalších takových počinů mohou být komediální snímky jako Pane, vy jste vdova! nebo Zítra vstanu a opařím se čajem. Asi nejznámějším seriálem v tomto duchu jsou úspěšní Návštěvníci, které si připomínáme dodnes.
Seriál Křeček v noční košili tak pracuje s motivy, které jsou pro tuto dobu typické. Patenty na fantastická zařízení a podivné situace, které zajišťovaly seriálu jeho komediální nádech. Z hlediska oslovení dětského publika byl však úspěšnější Létající Čestmír, který taktéž pracuje s absurdními a neskutečnými situacemi ze světa dětských dobrodružství, avšak svojí tématikou zůstává přízemnější a pro děti lépe stravitelný.
Příběh s motivy pro děti i dospělé
Důvodů, proč seriál Křeček v noční košili oslovil zejména dospělé, je hned několik. Na jednu stranu je protagonista seriálu Kája Berka sice mladým chlapcem, tedy typickým protagonistou, se kterým by se mladší diváctvo dokázalo ztotožnit. Příběh navíc pojednává o jeho cestě k prarodičům, na kterou si zapomene vzít své pyžamo a náhradou dostává noční košili po svém dědečkovi, který byl šíleným snílkem a vynálezcem.
Na stranu druhou však seriál pracuje s tématy, která měli děti často problém pochopit. Jedním z ústředních motivů je krádež patentu na fantastický vynález. V seriálu se objevující snové sekvence a groteskní satira v kombinaci se sci-fi prvky navíc místy působí až noirově. Seriál se navíc intenzivně zabývá tématy lidské hamižnosti, chamtivosti a mediální manipulace. A to jsou všechno prvky, které děti jednoduše neocení.
Seriál Křeček v noční košili tak dodnes zůstává fantastickým počinem, který svého času oslovil hlavně rodiče ratolestí, které do ocenění tohoto výtvoru musely takříkajíc dorůst. Jedná se o skvělý příklad československého komediálního sci-fi, na který jsme svého času mohli být skutečně hrdí. Pokud vás tedy jímá nostalgie, možná je na čase si některé filmové triky z tohoto úspěšného seriálu připomenout.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, fdb.cz