Buď ho milujete, nebo nenávidíte: Tento seriál štěpí Česko už 20 let. Na čí straně jste vy?
Co má společného sto kilogramů vinných klobás, dva tisíce herců a miliony českých diváků? Odpověď najdete v seriálu, který už dvacet let štěpí národ na dva tábory. Zatímco jedni ho zbožňují a nezmeškají jediný díl, druzí ho považují za největší peklo, které se může v televizi vysílat.
V září 2005 se rozmístily kamery v kamenické ordinaci s tím, že se natočí jeden krátký seriál. Jenže když tvůrci viděli, jaký mají diváci o seriál zájem, rozhodli se pokračovat dále a nové díly se tak točí dodnes. Původní gynekologická ordinace se postupně rozrostla na celou kamenickou nemocnici. Ke gynekologii se přidala chirurgie, pediatrie, záchranná služba i psychiatrie. Celkem prošlo seriálem více než dva tisíce herců a přes dvacet tisíc komparzistů.

Lékařské příběhy plné zvratů
Tvůrci vsadili na klasický mix lékařských případů a osobních dramat. Lékaři současně bojují o životy pacientů i o vlastní štěstí. Diváky irituje především rychlost, s jakou se mění osudy hlavních postav. Svatby a rozvody se střídají v závratném tempu a pracovní vztahy se neustále míchají s těmi osobními. Je tu tak zcela běžné, že si lékař začne s pacientkou, kterou operoval kolega, který je náhodou ženatý s jeho bývalkou.
„Jeden z mích nejoblíbenějších seriálu. Někdo, kdo sleduje každý díl celých 7 let jako já se asi na to dívá jinak, než ten kdo se koukne ‚jednou za čas‘. Tenhle seriál miluju, a ať si kdo chce co chce říká, svoje hodnocení nezměním. Nemám důvod,“ říká recenzent, který si nové díly seriálu rozhodně nenechá jen tak ujít.
Tisíc dílů za dvacet let
V roce 2008 se seriál rozhodl pro velkou změnu. K názvu přibyla dvojka a s ní se změnilo celé zaměření příběhů. Gynekologie, která byla od začátku středobodem děje, ustoupila do pozadí. Hlavní pozornost se přesunula na chirurgii a pediatrii. S novým konceptem přišly nové postavy, ale znamenalo to také konec pro některé oblíbené charaktery. Část herců odešla dobrovolně, jiným tvůrci napsali odchod přímo do scénáře.
Samotný název, tedy Ordinace v růžové zahradě 2, vyvolává u lidí silné reakce. Kritici v něm vidí symbol všeho, co je na českých seriálech špatně, od přeslazených scénářů přes nerealistické situace až po růžový pohled na svět. Pro fanoušky naopak představuje útočiště od každodenních starostí, místo, kde se vždy něco děje a kde láska vítězí nad všemi překážkami.
Čísla kolem tohoto seriálu jsou ohromující
Za dvacet let natáčení autoři napsali téměř 800 scénářů a jedna epizoda se natáčí zhruba tři a půl dne. Na place bývá v průměru 45 lidí a herci mají na naučení textu asi dva týdny. Pokud by chtěl někdo zhlédnout všechny díly najednou, strávil by u televize nepřetržitě více než měsíc.
Ještě bizarnější jsou statistiky o použitých rekvizitách. Tvůrci spotřebovali neuvěřitelných 780 kilogramů vepřového pupku jako náhrady za lidskou kůži, 100 kilogramů vinných klobás místo lidských střev a 80 kilogramů hovězího masa jako tkáň. Při operačních scénách bylo použito 11 tisíc párů gumových rukavic a 112 litrů filmové krve.

Láska a nenávist v jednom
Názory diváků se neuvěřitelně rozcházejí. Na jedné straně najdeme oddané příznivce, na druhé straně lidi, kteří seriál považují za vrchol televizní trapnosti. Nadšení diváci neváhají sáhnout po superlativech. Podle jednoho z nich jde o „vrchol české seriálové tvorby s fantastickou výpravou a promyšleným scénářem“. Druhý pro změnu dodává, že: „Je to opravdu pěkná blbost, ale stále je to skvělá odreagovačka po hektickém úterku a čtvrtku.“
Na druhé straně stojí kritici s úplně opačným názorem. Vytýkají seriálu nepřirozené rozhovory postav, zbytečné vyostřování obyčejných situací a předvídatelné charaktery. Považují ho za příklad toho, jak komerční stanice upozaďuje kvalitu kvůli sledovanosti a reklamě.
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, tv.nova.cz