Pamatujete? Tenhle šílenec nám v dětství pěkně zavařil. Dodnes kvůli němu obcházíme studny obloukem
Studna plná hrůzy, rozbitá hlava a otec se sekerou v ruce. Tenhle televizní seriál někteří Češi a Slováci milovali, jiní jej nemohli vystát. Ale co se stane, když jej ukážete cizincům bez povědomí o normalizační propagandě?
Ministr vnitra Obzina si v roce 1974 osobně vybral Jiřího Sequense jako režiséra seriálu, který měl oslavit práci SNB. Tiskový odbor pod vedením plukovníka Kováře dohlížel na scénáře a do hlavní role byl obsazen Vladimír Brabec.

Od roku 1945, kdy Zeman začínal jako civilista, až do roku 1973, kdy už šéfoval pražské kriminálce, jsme s ním procházeli českou historií skrz případy inspirované skutečnými událostmi. Každý díl pečlivě kontrolovali Jan Kovář z ministerstva vnitra a dramaturg Jiří Procházka, aby dějiny vyprávěl „správným“ způsobem.
Jedna z nejděsivějších epizod
Co ukážete zahraničním studentům, když jim chcete představit českou kulturu? Karlův most? Plzeňské pivo? My se rozhodli pro něco trochu netradičnějšího, tedy pro „Studnu“, šestadvacátou epizodu ze seriálu o majoru Zemanovi.
Tenhle díl z roku 1969 patří k nejoblíbenějším a zároveň nejděsivějším epizodám seriálu. Inspiroval dokonce kapelu J.A.R. k natočení stejnojmenné písničky. Příběh vychází ze skutečné tragédie ve Vonoklasech z roku 1967. Zeman, tehdy odsunutý z kriminálky na běžné oddělení VB, dostává za úkol znovu otevřít uzavřený případ rodinné tragédie. Postupně odkrývá příběh otce, který v šílenství zabil svou ženu sekerou a svého syna donutil podřezat si zápěstí a skočit do studny.
„Chtěli jsme studentům ukázat něco typicky českého, ale zároveň nečekaného,“ vysvětluje Dominik, organizátor filmového večera. „Věděli jsme, že má „Studna“ grády, ale překvapilo nás, jak dokáže šokovat i dnešní mladé lidi odchované na hollywoodských hororech.“
„Maminka ležela přes postel, měla rozbitou hlavu…“
Filmový večer začal nevinně. Studenti z Francie, Německa, Španělska a USA byli informováni, že se chystají zhlédnout klasické dílo československé televize. Zpočátku sledovali příběh s mírným pobavením, zastaralé kostýmy, zdlouhavé dialogy a občasné ideologické narážky vyvolávaly spíše úsměvy.
„První část jsem si hlavně všímal těch legračních účesů a staromódních aut,“ přiznává Pierre z Francie. „S postupujícím dějem začala mezi diváky narůstat nervozita. Když pak došlo na drsnější scény, v místnosti zavládlo hrobové ticho. „Maminka ležela přes postel, měla rozbitou hlavu… Nad ní se nakláněl otec se sekerou v ruce. Divně se kýval.“ Tato věta, kterou v seriálu říká traumatizovaný syn, zaznívá i v seriálu „Studna“ z roku 2025, který zpracovává tentýž případ.

„Ten díl byl opravdu děsivý,“ vzpomíná Sophia z Německa. „Měla jsem pocit, že se dívám na něco, co jsem neměla vidět. Na skutečné šílenství, které bylo o to děsivější, že bylo založeno na skutečném případu.“
Po skončení filmu následovala diskuse
„Je to úplně jiný typ hororu, než na jaký jsme zvyklí,“ poznamenal Miguel ze Španělska. Tři studenti pak druhý den přiznali, že měli problém usnout. Jeden z nich dokonce řekl, že se bál jít na záchod, protože si představoval, jak ho někdo pozoruje skrz okénko ve dveřích.
Podle archivních dokumentů objevených v roce 2022 tragédii nezpůsobil spor o majetek, jak tvrdil seriál, ale duševní onemocnění otce rodiny. Stanislav Jelínek starší, v seriálu přejmenovaný na Brůnu, byl několik měsíců před událostí obviněn z napadení sousedů a měl se účastnit soudu, čehož se velmi obával. Ve skutečnosti navíc vražednou zbraní nebyla sekera a syn, který trpěl po obrně fyzickým postižením, do studny skočil dobrovolně, nehodil ho tam otec.
Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, seznamzpravy.cz