Nemáte doma tento běžný předmět? Možná vlastníte poklad za miliony, ani o tom nevíte
Staré věci, i když je třeba najdeme na půdě nebo ve sklepě v nepříliš vábném stavu, bychom neměli nikdy podceňovat. V posledních letech je o ně nebývalý zájem mezi sběrateli, a to ať se jedná o starožitnosti nebo retro předměty. A jejich cena by mohla být víc než zajímavá.
V dnešní moderně a technologicky orientované době by se mohlo zdát, že staré předměty ztrácejí na významu. Pravdou je ale naprostý opak. U sběratelů a starožitníků vzbuzují dnes nebývalý zájem.
Sentimentální hodnota nebo investice
Jejich hodnota může být nostalgická, neboť předměty člověku připomínají dětství, přinášejí vzpomínky na rodiče a na dobu, v níž vyrůstal. Starožitnosti také obvykle nesou kulturní a historickou hodnotu. Nebo může stará hodnotná věc fungovat jako výhodná investice – třeba zlaté šperky. Ty rozhodně neztrácejí na ceně, jejich hodnota spíš roste. Ložiska zlata nejsou nevyčerpatelná a čím míň zlata v zemi, tím vyšší jeho hodnota na trhu.
Mnohé staré předměty v současné době dosahují vysokých cen na aukcích i sběratelských trzích. Zájem o ně roste nejen v České republice, ale také v zahraničí. Obrovská poptávka je po českém skle a porcelánu, ceněný je stále víc i nábytek. Svou roli v tom hraje tehdejší kvalita řemeslného zpracování, která u dnešních sériově vyráběných produktů chybí. A tak sběratele přitahuje i autenticita a práce poctivých rukou.
Staré věci k nám mohou promlouvat
Nejde tedy jen o jakousi módní vlnu, ale o kulturní i ekonomický zájem, v němž se navíc propojuje současnost s minulostí. Trhy s historickými, starožitnými i retro předměty se rozšiřují a přitahují nebývalou pozornost sběratelů a milovníků umění, ale také designérů či architektů. To, co bylo před časem považováno za nepotřebné či zastaralé, se dnes stává vyhledávaným artiklem.

Mnoho starých předmětů má hodnotu jenom proto, že už je nikdy nikdo stejně nevyrobí. Spousta věcí se vyráběla ručně, a to už dnes málokdo umí. Anebo se změnila technologie a staré stroje, s jejichž pomocí přicházely některé produkty na svět, už dávno zmizely v nenávratnu. A i kdyby je někdo dnes vyrobil úplně stejně, bude jim chybět jejich patina, opotřebení, duch doby, v níž vznikaly a možný příběh, který za nimi stojí.
Vše má svého kupce
Návrat do popředí zájmu zažívají šperky, umělecká díla, dobový nábytek, ale i předměty denní potřeby. Dá se říci, že všechno, co kdy lidé vyrobili a užívali, a přežilo to až do dnešních dnů, má někde svého kupce. Něco za stovku, jiný předmět za tisícovku. Ovšem jsou mezi obyvatelstvem i takové věci, které můžete prodat za statisíce i miliony… Ať je to známka, výjimečný šperk, obraz nebo stolek pro partii šachu.
Hodnota starožitností netkví jen v penězích
Spousta lidí si tyto staré věci nepořizuje jen do sbírek nebo jako výhodné uložení peněz. Někdo je nechává renovovat a stylově je kombinuje se současným moderním interiérem. A to lze vnímat jako projev udržitelného a ekologického přístupu. Ve starých věcech se neodráží jen doba, v níž vznikly, ale také náš vztah k hodnotám, které přetrvávají.
Neleží u vás doma poklad?
Nemáte doma sloupkové hodiny, které jsou krásné a možná už ani nejdou a stojí u vás od nepaměti na skříňce v obýváku? A vy z nich nestačíte utírat prach. Na Reeditu jsme se nedávno dověděli, že takový poklad byl v jedné domácnosti v Rakousku nalezen a prodán za přepočtených 295 tisíc korun. U některých sloupkových hodin by mohly jít ceny až k milionu.
V tomto případě se jednalo o barokní boulle hodiny, které byly nejspíš vyrobeny kolem roku 1720, značka Duru a Paris. Cenu zvyšovala skutečnost, že stroj byl původní, a přitom neporušený. Po odečtení ceny za vyčištění a seřízení chodu a za odborné restaurování boulle marketerie nabídl starožitník majiteli hodin výše zmíněnou sumu. Hodiny měly jak řemeslnou, tak i historickou hodnotu. Tento typ zdobil většinou salony šlechty i měšťanstva.
Nemáte na půdě čirou náhodou muzeum? Vždyť věci po předcích nejsou jen harampádím – jsou to tišší svědci času, kteří čekají, až jim někdo začne zase naslouchat.