Na pohled laciná cetka z dob sametové revoluce, ale Němci za to platí zlatem. Neleží vám to přímo pod nosem?
Často doma lidé mívají různé dekorativní předměty, které našli na půdě, nebo získali z pozůstalosti. Často si mnozí z vás myslí, že jde o laciné cetky, ovšem některé z nich mohou být velmi cenné.
Může se jednat o obrazy, umělecké sklo nebo porcelán. K nejprestižnějším značkám porcelánu na světě patří Rosenthal. Tuto společnost založil Philipp Rosenthal v německém Selbu, a to roku 1879. Dodnes je tohle jméno synonymem pro kvalitu, řemeslné zpracování a nadčasový design.
Začalo to jako rodinný podnik, který se postupem času rozrostl na globální značku. Už v roce 1907 zavedla porcelánová manufaktura značení každého svého produktu. A to dodnes pomáhá k identifikaci a autenticitě výrobků Rosenthal. S touto společností spolupracovalo přes 150 slavných umělců, a to malířů, architektů a designerů jako jsou Gianni Versace, Ernst Fuchs, Raymond Loewy, anebo Salvador Dalí. A to přispělo svým dílem k jedinečnosti značky.
Philipp Rosenthal, který žil v letech 1855–1937, začal podnikat tak, že jeho manželka Marie ručně malovala porcelán a on ho prodával. Na svých pracovních cestách v Americe totiž zjistil, jak atraktivním zbožím malovaný porcelán je. Pak založil vlastní továrnu v Aši a podnikání postupně rozšířil do dalších měst, včetně Kronachu, Marktredwitzu a Selbu. V roce 1908 získal značku Thomas. V průběhu nacistického režimu musel pro svůj židovský původ firmu opustit. Avšak po válce jeho syn společnost obnovil a zaměřil se na spolupráci s umělci a na moderní design.
Kvalitní řemeslo a design
Rosenthal je známý sofistikovaným designem a precizním řemeslným zpracováním. Každý jednotlivý kus porcelánu je mistrovské dílo, v němž se spojuje tradice i moderní technologie. A to už téměř 140 let. Výrobky společnosti Rosenthal jsou jak funkční, tak i estetickou lahůdkou.
Produkty a jejich investiční hodnota
Mezi produkty Rosenthal patří především: porcelánové nádobí – no, spíš řekněme elegantní jídelní servisy, při jejichž výrobě se kombinuje tradiční řemeslo s moderním designem. Kromě jídelních souprav se vyrábějí i jednotlivé kusy, které souvisí se stolováním: hrnky, konvice, cukřenky, slánky, polévkové mísy, snídaňové sady, mísy a tácy. A dalším, neméně ceněným a vyhledávaným sortimentem jsou dekorativní skleněné a porcelánové výrobky a dárkové předměty: vázy, žardiniéry a zejména figurky.
Starožitné porcelánové figurky Rosenthal jsou sběrateli velice vyhledávané. Zejména ty z období Art Deco, což byla 20. a 30. léta minulého století. Jednalo se hlavně o motivy tanečnic, pierotů, zvířat, různá sousoší – třeba milenci; carevna a žabí princ; dětské motivy, například malá holčička s modlitební knížkou; andílci aj., a ty na současných aukcích často dosahují velmi vysokých cen.
Na Aukru je aktuálně nejdražším figurálním porcelánem pták, jehož podoba vytryskla z umělcovy fantazie (Fantasievogel); jeho cena je vyšší než 33 tisíc korun. Jedná se o nádhernou, detailně propracovanou figuru ve stylu Art Deco, vysokou 28 cm, s perfektně provedenou ruční malbou. Jde o sběratelskou raritu! Na aukcích však můžete objevit také dražší kousky, zejména na těch německých – tam se Rosenthal běžně draží za více než 100 tisíc korun.
Jak je to se společností dnes
V roce 2024 se společnost Rosenthal dostala do finančních potíží a zvažovala možnost zavřít jeden ze svých dvou výrobních závodů (buď v Selbu nebo ve Speichersdorfu). Důvodem stagnace jsou změny v odbytu, neboť se změnilo spotřebitelské chování, dále vysoké mzdové náklady a poměrně značná konkurence levnějších výrobků.
Třeba máte doma v kredenci nebo na poličce porcelánovou sošku, vázičku, figurku tanečnice nebo cukřenku na stole, a neznáte její původ. Možná, že u vás někde leží peníze, kterým nikdo nevěnuje pozornost. Může jít totiž o produkt z rosenthalské porcelánky, který má vysokou uměleckou a starožitnou hodnotu.