Každá babička ji měla doma a stála jen 3 Kčs. Teď se draží jako vzácné umění
Časy se mění a s nimi i hodnota předmětů. Ty, které jsou v jedné éře opředené závojem všednosti, v éře druhé získávají nádech exkluzivity. Pokud na svých půdách či ve svých sklepech najdete nějaké staré poklady z dob socialismu, rozhodně je nevyhazujte. Na internetových burzách za ně totiž kolikrát můžete pořídit poměrně pěkný obnos peněz. A samozřejmě to nekončí jen u skleniček. Jakékoliv retro kousky jsou v poslední době stále více ceněné. Pokud tak nějakými disponujete, neváhejte a zkuste je prodat.
V dobách socialistického Československa byly naše domácnosti plné předmětů, které jsme využívali každý den. Ani jsme se nad nimi nepozastavovali, protože se jednalo o něco naprosto všedního, co měl doma každý. S nástupem nové éry naší země se však počet takovýchto předmětů výrazně snížil, čímž zákonitě narostla jejich hodnota. Pokud tak ve svých skladech se starým harampádím naleznete nějaké takové kusy, rozhodně neváhejte a zavítejte na internet. Možná je vydražíte za nějakou pěknou částku.
Svého času všudypřítomné kusy
Bývaly doby, kdy bylo takovéto nádobí naprostou samozřejmostí každé domácnosti. Ručně vyráběné křišťálové skleničky se skvěly v našich vitrínách po boku malovaných talířů a dalších perliček, po kterých se dnes slehla zem. Móda upustila od bohatě zdobných prvků a posunula se k jednoduchosti, minimalismu a čisté funkčnosti. A právě tento kontrast mezi současným a někdejším vybavením domácností pro řadu těchto retro kusů generuje pěknou hodnotu.
České sklářství bylo vždy na špičkové úrovni a skutečná rána přišla až v posledních letech v souvislosti s koronavirovou pandemií a došlo k zavírání skláren. V minulosti však každý disponoval sadou slavnostních skleniček, které čekaly za prosklenou vitrínou na nějakou slavnostní příležitost, při které by se daly použít. Člověk tím mohl dělat dojem na své příbuzné, nebo si jednoduše udělat radost a napít se z nějakého pěkného kusu. A jakkoliv byly tyto kousky v minulosti ceněné, v současnosti jsou na tom ještě lépe. Zdaleka nejvzácnější jsou kousky z tzv. hyalitového skla, nebo od renomovaných výrobců jako je například značka Moser.

Máte zbytky na půdě? Navštivte internetové burzy
Pokud máte na půdě nebo ve sklepě hromadu harampádí a nevíte, co s ní, rozhodně nezoufejte. Vyčleňte si víkend a prozkoumejte, jaké poklady se tam mohou nacházet. Můžete najít staré sady skleniček, sady talířů a další kusy nádobí, které dnes již jednoduše není k dostání. Tyto retro kusy byly často vyráběny ručně, což lze poznat na základě drobných nedostatků, které však jen podtrhávají krásu celého kusu. Mírné zakřivení či asymetrické vzory – to vše dělá z těchto kusů něco raritního, oproti kusům vyráběným masově za použití přístrojů.
Pokud se vám tak poštěstí a vy naleznete nějakou pěknou sadu, máte z poloviny vyhráno. Úplně nejlepší však je, když tyto skleničky naleznete bez poškození, odštěpků a prasklin. Pokud se je rozhodnete vydražit, s nejvyšší pravděpodobností za takové kusy utržíte pár set korun. Pokud však naleznete nějakého nadšeného sběratele, je to totéž jako najít zlatou žílu. Takový sběratel vám totiž na internetové aukční síni může nabídnout i několik tisíc korun a za kompletní sadu kvalitních kusů můžete dostat i více, než sto tisíc. A to se za starou zaprášenou sadu sklenic skutečně hodí.

Jaké další kusy lze vydražit?
Nenašli jste doma žádné retro nádobí? Nezoufejte, protože existuje celá řada možností, jak na retro předmětech vydělat. Na internetových burzách jsou mezi sběrateli velmi žádané i socialistické hračky. Příkladem mohou být mrkací panenky ze 70. let minulého století, nebo takzvaní „mončičáci“. Tyto plyšové postavičky byly skutečnými ikonami socialistické éry a řada lidí zaplatí tučnou sumu za to, aby si je mohla přidat do své sbírky.
Cena těchto kusů pak samozřejmě souvisí s jejich stavem, což je samozřejmostí pro jakékoliv sběratelské kusy. Retro předměty, které jsou zachovalé, jsou totiž jakýmsi oknem do minulých dob a pro mnoho lidí mohou být spouštěčem skutečné nostalgie. Celá řada lidí je ochotná zaplatit pěkné peníze za to, že na ně minulost opět dýchne a to alespoň skrze takový neživý předmět.