Za diktatury stály 2 Kčs. Dnes si za ně Husákovy děti kupují domy u moře
Za dob tuhého socialismu mnozí lidé vyhledávali zábavu, kde se dala. Oblíbenou kratochvílí mnohých bylo shánění a poslouchání vinylových hudebních desek. Ty byly skutečně všudypřítomné a jejich cena se pohybovala klidně i od 2 Kčs. Někteří měli vinylových desek takové množství, že s nástupem nových hudebních nosičů se jich ve velkém zbavovali. A to možná byla chyba. Řada z těchto desek totiž s postupujícími roky výrazně nabrala na hodnotě a o některé kusy se sběratelé urputně přetahují na internetových burzách.
Dnes je známo, že staré vinylové desky mohou mít dnes mnohdy velmi vysokou hodnotu. I přes tuto skutečnost však řada desek zůstává opomíjená, nebo se jich lidé dokonce zbavují. V tom lepším případě prodáním za zlomek jejich ceny na bleším trhu, v horším případě vyhozením. Řada z těchto desek, a to i tuzemských, má však dnes velmi vysokou hodnotu. Existuje celá řada desek, které jsou dnes velmi ceněné. Zkuste projít svoji starou sbírku a možná nějaké z nich naleznete právě vy.
Staré vinylové desky nevyhazujte
I přes skutečnost, že jsou v dnešní době rozšířené digitální hudební nosiče, vinylové desky mají stále své pevné místo. Dokonce se v posledních letech dostávají zpět na výsluní, čemuž svědčí například i fakt, že jejich prodej od roku 2021 stoupá. Právě během tohoto roku například vinylové nosiče překročily prodeje CD a DVD v USA poprvé od roku 1987. Počty prodaných kusů se však zvyšují nejen v zahraničí, ale podobně je tomu i v České republice.
Pro někoho jde o nově objevený koníček, pro jiné je sběr vinylových desek celoživotní vášní. Pokud patříte do té druhé skupiny, dost možná se vám podařilo akumulovat širokou sbírku, která obsahuje řadu dnes velmi vysoce ceněných kusů. Možná máte sbírku vinylových desek uloženou na půdě, nebo jste ji dostali od svého známého. Rozhodně nezaspěte na vavřínech a celou kolekci pečlivě projděte. Možná totiž najdete něco, co se vám opravdu vyplatí.

O některé kousky je veliký zájem
Ne všechny vinylové desky jsou si však rovné. Již za totality se jejich ceny pohybovaly v poměrně širokém rozmezí a to klidně od 2 Kčs až po 50 Kčs. I dnes toto platí a rozdíly mezi cenami jsou ještě větší. Záleží však na tom, o jaké kousky se jedná. U nás specificky jsou velmi žádaná alba Karla Gotta či desky od písničkáře Karla Kryla. Důležité samozřejmě je, aby se jednalo o originální kusy a aby jejich kvalita byla na vysoké úrovni, čili dobrý stav je rozhodně žádoucí. Dobrý stav obalu desky je samozřejmě taktéž důležitým faktorem.
Pokud se vám navíc poštěstilo a máte ve své sbírce nějaké zahraniční kusy, jejich cena je zpravidla ještě vyšší. To se samozřejmě odvíjí od oblíbenosti daného interpreta, kdy ti zahraniční mají zpravidla mnohem větší fanouškovské základny. Rarita a tudíž cena se taktéž odvíjí od počtu vydaných kusů. Čím vzácnější je originální deska, tím závratněji její cena stoupá. Britská kapela Sex Pistols například vydala single s názvem God save the Queen, z něhož se dodnes dochovalo jen omezené množství kusů. Cena za jeden z nich se tak pohybuje ve stovkách tisíců korun.

Na domek v Itálii více než dost
Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla se na portálu Aukro prodávala za krásných 8 200 korun za kus. LP Richarda Müllera se na tomtéž portálu v roce 2016 prodalo za 17 600 korun. Zahraniční kusy jsou pak mnohdy výrazně dražší. Zmíněný singl God save the Queen se cenově pohybuje kolem 200 000 korun za kus. Skutečně raritní kousky však částkami stoupají do astronomických výšin. Jeden z nejdražších vinylových singlů na světě je Once upon a time in Shaolin od rapového uskupení Wu-Tang Clan. Tato deska nebyla nikdy oficiálně vydána a v rámci aukce byl jeden kus prodán za 2 miliony dolarů, což je v přepočtu nějakých 44 milionů korun.
Pokud však takovéto rarity doma nemáte, nezoufejte. Domek v Itálii pořídíte i za levnější kusy. V mnoha oblastech Itálie totiž dochází k nabízení nemovitostí za opravdu nízké ceny, s podmínkou, že nový majitel je renovuje a bude se o ně patřičně starat. Můžete tak narazit na domek za pouhé 1 euro, kdy háček však spočívá v následné renovaci a odlehlosti těchto nemovitostí, které se však často nacházejí uprostřed malebné krajiny. Stále se však mnohdy jedná o mnohem výhodnější investici, než kdybyste kupovali takový byt v Praze. Pokud tedy naleznete pár raritních desek, dost možná vyděláte na důchodové sídlo ve středomořském prostředí.