Pokud jako důchodci začínáte ráno takhle, gratulujeme. Věda říká, že žijete šťastnější život
Když se řekne důchodci, představíme si nemocné seniory, kteří užívají spoustu léků a spoustu času tráví návštěvami lékařů. Ve volném čase sedí u televize, odpočívají nebo hlídají vnoučata. Takoví senioři nemohou být šťastní, jejich zdravotní potíže a následná snížená kvalita života jim to nedovolí.
Zdraví je pro štěstí klíčové v každém věku. Je třeba se proto o ně starat již v mládí. O tom, jak bude vypadat náš zdravotní stav, si z velké části rozhodujeme sami svým životním stylem. Jedním ze základních pilířů je strava, tím druhým je pohyb.
Sedavý způsob života vede k nemocem
Lidé, kteří vedou sedavý způsob života, si koledují o zdravotní problémy již v mládí. Nemoci srdce a cév, diabetes mellitus 2. typu, bolesti páteře, kloubů, artritida, obezita, to jsou následky nedostatku pohybu. V seniorském věku se jejich zdravotní problémy zhorší. Navíc budou mít potíže s pohybem, což bude mít za následek postupné snižování soběstačnosti a sociální izolaci. Nakonec se stanou závislými na péči druhých. Trpět bude nejen jejich tělo, ale i jejich psychika.

Nejen pro mladé
V podvědomí mnoha lidí je zakořeněn mýtus, že pohyb je jen pro mladé a starší člověk by se mu měl naopak vyhýbat. Podle fyzioterapeuta Matěje Lachmanna ze společnosti DMA senioři potřebují pohyb stejně jako mladí lidé.
Mnohdy se mu však vyhýbají, protože je pro ně namáhavý. Navíc kvůli ubývající síle a zhoršující se koordinaci pohybů mají strach z pádů a zranění. Jejich potíže se budou stále zhoršovat. Je to začarovaný kruh, ze kterého jim může pomoci pouze vhodná pravidelná pohybová aktivita.
Co říkají vědci
S tím, že pohyb potřebují i senioři, souhlasí také odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Avšak ne každý pohyb je pro ně vhodný. Mezi ty nevhodné patří pohybové aktivity náročné na intenzitu, koordinaci a rovnováhu i druhy pohybů, které zatěžují klouby. Naopak jsou pro ně vhodná relaxační cvičení.
Ideální pohyb pro seniory je chůze. Jedná se totiž o nejpřirozenější pohyb. Senioři však potřebují více než jim může chůze nabídnout. Někteří senioři potřebují například cvičení zaměřené na soběstačnost a udržení rovnováhy. Odborníci pracují na sestavení programů pohybové aktivity na míru seniorům. Samozřejmostí je přizpůsobit pohybovou aktivitu zdravotnímu stavu daného seniora, což je úkol fyzioterapeutů.

Recept na šťastnější život seniorů
Začít nový den pohybem je ten nejlepší způsob, jak ho proměnit ve šťastný den. Pravidelný pohyb má velký vliv na to, v jaké budeme kondici i do jaké míry budeme zdraví. To platí i pro seniory. Jen s tím rozdílem, že by svoji cvičební sestavu měli zkonzultovat s fyzioterapeutem.
Rozhýbat se krátce po probuzení u starších lidí zmírňuje potíže spojené se ztuhlostí i bolestmi vlivem různých blokád. Ranní rozcvička bývá krátká, trvá jen patnáct až dvacet minut. Jejím cílem je uvolnit a prokrvit svaly. Sestava cvičení je proto zaměřena na příjemné protažení celého těla a uvolnění kloubů.
Součástí ranní rozcvičky je rozvoj bráničního, tedy hlubokého dýchání, které dopřeje tělu více kyslíku než povrchové dýchání. Rovněž je známý uklidňující účinek hlubokého dýchání.
Pavel Strnad, specialista na zdravotní výchovu z Fakulty tělesné výchovy a sportu k tomu dodává: „Samozřejmou součástí hygieny by mělo být uvedení pohybového aparátu do takového stavu, aby byl schopen celý den hladce fungovat.“
Ne každého seniora baví cvičit. Dobrou službu udělá také krátká ranní procházka. Důležité je začít s pohybem hned ráno. Senioři, kteří s ním začínají, jsou šťastnější. Lépe se hýbou, méně je trápí zdravotní potíže, a navíc pohyb sám o sobě zlepšuje náladu.
Budou-li dlouhodobě začínat každý den pohybem, jejich zdravotní stav se zlepší a následně se zvýší kvalita jejich života. Díky tomu budou šťastnější.