Ani Pyšná princezna, ani Tři oříšky pro Popelku. Tahle československá pohádka je náš národní poklad
Češi jsou národem pohádkářů. Asi málokoho z nás tak překvapí, že se mezi nejúspěšnější české pohádky řadí hned několik z nich. Ta, která svou oblíbeností předhonila i Mrazíka, vznikla na motivy pohádkového příběhu Sůl nad zlato.
Sůl nad zlato je klasickou českou pohádkou, která se objevila ve sbírce pohádek Boženy Němcové. Tento pohádkový příběh se snaží lidem předat myšlenku, že důležitější než zlato a drahé kamení je sůl. Aby si to ale lidé uvědomili, je před nimi ještě dlouhá cesta poznání.
Herecké obsazení příběhu, který chytne za srdce
Pohádku podle scénáře Jana Wericha, Jiřího Brdečka a Bořivoje Zemana režíroval poslední zmiňovaný. O kameru se postaral Jan Roth. Neobyčejný příběh, ve kterém nakonec přeci jen zvítězí dobro nad zlem, spojil dohromady hned několik hereckých umělců tehdejší doby. V pohádce si zahráli například Jan Werich, Milena Dvorská, Lubomír Lipský st. či Vlasta Burian a Irena Kačírková.

Král, který si sám vymyslel přezdívku Já První se snaží zjistit, která z dcer jej má nejraději. Spokojen je s odpovědí dvou ze svých tří dcer. Drahomíra totiž prohlásí, že ho má ráda jako zlato. Zpěvanka zase jako zlato v hrdle. S čím se ale král nechce spokojit, je odpověď jeho nejmladší dcery Marušky. Ta totiž lásku ke svému otci přirovnává k lásce k soli. Po tomto prohlášení je Maruška rozhořčeným králem ze zámku vyhnána.
Všechna sůl v zámku je zničena a Marušku čeká dlouhá cesta, která má všem v království i králi samotnému dokázat, že sůl je v životě skutečně velmi důležitá a nedá se bez ní žít. I v této pohádce hraje důležitou roli láska. A to nejen ta mezi otcem a dcerou. Každá z princezen si během příběhu dokáže najít ženicha. A nejen ony, láska se dostane i ke králi. Ten si nakonec vezme vdovu Kubátovou.
Pohádka zaujme i známými písničkami
Pohádka je spojena nejen s výraznými hereckými výkony. K celému příběhu bylo vytvořeno i několik známých písní. Vlasta Burian v roli rádce Atakdále zpívá píseň Jménem pana Krále. Vladimír Ráž coby rybář zase zpívá Rybářovu píseň.

V hlavní roli teprve patnáctiletá herečka
Hlavní roli, princeznu Marušku, která se nebojí přirovnat lásku ke svému otci k lásce k soli, si zahrála Milena Dvorská. Právě tato role se jí stala osudnou. Díky stále stejnému vzhledu její tvář lidem připomínala Marušku i desítky let po natočení. A herečce to vůbec nevadilo.
Do pohádky byla Dvorská obsazena hned coby patnáctiletá dívka. Z natáčení se traduje historka o polibku s rybářem. Na tu se ve filmové pohádce můžete podívat. Zajímavostí je, že se musela natáčet hned desetkrát. Hercům se zkrátka tato scéna ne a ne povést.
Pohádka si fanoušky našla i ve 21. století
Pohádka Byl jednou jeden král… bezesporu patří mezi nejúspěšnější pohádky nejen minulého století. Malí i velcí diváci ji milují i v roce 2025. Pohádka je, tak jak to ve správném pohádkovém příběhu má být, protkána láskou, pokorou, ale také zlobou a nakonec šťastným koncem. Diváci si užívají i skvělé herecké obsazení nejen Mileny Dvorské, ale i hereckých velikánů Vlasty Buriana a Jana Wericha. Tvůrci filmu na výběr herců měli skutečně štěstí.
Pokud na tuto pohádku na motivy příběhu Boženy Němcové chcete zavzpomínat, pravidelně je v televizi reprízována jak během Vánoc, tak i dalších českých svátků.
Zdroje: Fdb, Filmovyprehled, Csfd