Za bolševika běžný svatební dar za pár korun. Dnes za něj sběratelé vysolí majlant. Máte ho ještě?
Luxus je žádoucí napříč společenskými érami a za socialismu tomu nebylo jinak. Spousta lidí chtěla mít doma k dispozici nějaké statusové prvky, kterými by mohli oslnit své návštěvy během slavnostních společenských večerů. Perfektním příkladem něčeho takového je české broušené sklo. To je známé po celém světě a svoji hodnotu si zachovává i dodnes. A u skutečně mistrných a starožitných kousků jeho hodnota závratně stoupla.
I v dobách socialismu chtěli lidé mít domovy plné krásy a existovala řada způsobů, jak toho dosáhnout. Nemuseli jste na své přítele dělat dojem zahraničním oblečením z Tuzexu, mnohdy stačily tuzemské produkty, které vytvořily zlaté české ručičky. Vázy, popelníky a sklenice z broušeného skla byly v minulosti velmi rozšířeným jevem a měl je doma téměř každý. A pokud nějaké dítě takový kus nedopatřením rozbilo, snesl se na něj ohnivý déšť hněvu rodičů. Ne nadarmo, protože s postupujícím časem hodnota těchto kusů závratně stoupá.
Světoznámé české sklo
Broušené české sklo, které bylo v minulosti snad v každé tuzemské domácnosti, je dodnes velmi ceněným artiklem. A to neplatí jen u nás, jelikož broušené skleněné výrobky z českých skláren si našly uznání i v zahraničních zemích. Jeho tradice sahá až do 13. století, kdy se na území Čech a Slezska začaly rozvíjet první sklárny. Tyto výrobky byly pro svojí kvalitu a umělecké zpracování ceněny po celé Evropě.
Během 20. století se pak české sklo stalo známkou blahobytu a luxusu. Výrobky se rozšiřovaly i do zahraničí a vysloužily si mezinárodní uznání. Broušené vázy, karafy a skleněné sety byly nejen u nás oblíbenými svatebními dary a mnohdy zdobily nejen domácnosti, ale i reprezentační prostory po celém světě. Ranou pro sklenářský průmysl byla druhá světová válka a poválečný odsun Němců, na základě kterýchžto událostí docházelo k zavírání řady továren. V nedávné době pak byla další ranou pandemie viru Covid-19, během které opět docházelo k zavírání skláren. České sklo však přežilo a těší se veliké oblibě dodnes.

Za totality bylo známkou luxusu
Luxusní výrobky z broušeného a zdobeného skla hrály za socialismu v naší zemi roli ukazatele luxusu. Vzhledem k rozšířenosti skláren však toto zboží bylo u nás velmi lehce dostupné, tudíž se nacházelo téměř v každé domácnosti. Mnozí z nás si tak mohou pamatovat překrásné skleněné vázy, které sloužily jako doplněk domácnosti. Ve vitrínách mnoha bytů se navíc nacházely slavnostní sety broušených sklenic a pohárů, které se vytahovaly během speciálních příležitostí, aby oslnily návštěvy.
Dominantním výrobcem užitkového skla byla v socialistickém Československu teplická firma Sklounion, pod kterou spadala řada skláren po celé zemi. Tyto podniky dodávaly broušené sklo do celého světa přes monopolní podnik zahraničního obchodu Skloexport. Ten do světa dodával i produkty drobných, leč velmi úspěšných Jabloneckých skláren v dnešní Desné. Právě Jablonecké muzeum provozuje projekt, ve kterém se zaměřuje na historii a úspěch nádherného českého skla.

Dnes se tyto kusy prodávají za tisíce korun
Máte-li k dispozici nějaké starožitné kusy českého broušeného skla, určitě s nimi nezacházejte jako se starým haraburdím. Ideálním postupem je oprášit je a využívat dál a oživovat tak nesmrtelnou slávu českých sklenářských podniků. Pokud byste se však z jakéhokoliv důvodu rozhodli, že se těchto kusů chcete zbavit, rozhodně vám úsměv taktéž neklesne.
Na internetových aukčních burzách se totiž takovéto výrobky prodávají za skutečně pěkné částky. Cena těchto váz je dána nejen jejich estetickou hodnotou, ale právě i historií českého sklenářského průmyslu a skutečností, že každý kus je ručně vytvořený, řemeslný výrobek. Například váza z broušeného skla, kterou si každý z nás pamatuje jako doplněk domácnosti, se na aukčních serverech pohybuje v cenách od 4 000 do 7 500 korun za kus. Pokud se vám tedy podařilo v dětství tyto kusy nedopatřením nerozbít, mohou vám dnes udělat opravdu velkou radost.