Tuhle nenápadnou sklenici má stále plno důchodců v kredenci. Má cenu více než 15 milionů korun
Mnoho z nás má své sklepy a půdy plné hromad harampádí, kde se skrývá celá řada pokladů, na které jsme zapomněli. Léta tak nedělají nic jiného, než že chytají prach. Dost možná se však v těchto nevzhledných a nepřehledných kupách předmětů může skrývat něco, co má vysokou hodnotu. A dost možná se nějaký takový kus nachází i zrovna na vaší půdě, ve vašem sklepě nebo dokonce ve vaší kredenci.
Starožitné věci jsou nejen krásné, ale často jsou i pořádně cenné. Vzhledem k tomu, že se navíc nacházíme v zemi, která je historicky známá vyráběním špičkového skla, jsme takřka obklopeni cenným starožitným sklem. Může se skrývat nejen ve vitrínách obchodů se starožitným zbožím, ale dost možná i právě ve vaší kredenci a vy si toho vůbec nemusíte být vědomi.
Celosvětově žádané české sklo
Jako Češi máme mnoho věcí, na které můžeme být skutečně pyšní. Dali jsme světu celou řadu vynálezů, ze kterých dodnes těží mnoho lidí a zlepšují tím své životy. Naše pivo je známé po celém světě, kde se etablovalo natolik, že definovalo vlastní pivní kategorii. Jedna z věcí, kterou jsme však jako národ ve světě známí, je tvorba špičkového skla, které má vysokou cenu.
Historie tvorby skla v českých zemích se datuje hlouběji do historie, než by jeden zprvu čekal. Česko se totiž řadí mezi světovou špičku ve výrobě skla už od 13. století. České země byly v té době známé výrobou svého skla minimálně po celé Evropě, kam se naše skleněné výrobky vyvážely. Za uplynulá staletí se nám podařilo dovést sklářský um k dokonalosti a starožitné české sklo je dnes vysoce ceněným artiklem.
Pokud máte pocit, že vlastníte nějaký takovýto kus, nejdříve se musíte přesvědčit o jeho skutečné hodnotě. V tom vám pomůže odborník, na kterého je rozhodně vhodné se obrátit. Zpravidla však funguje to, že sklo musí být v dobrém stavu, unikátní (tedy často ručně vyráběné) a pokud existuje v celém setu, můžete si pískat.

Nejhodnotnější kus z Česka se prodal za spoustu peněz
České sklo si tedy ve světě dokázalo vydobýt pozici žádaného artiklu, za který jsou zájemci ochotní platit vysoké peněžní sumy. Existuje však další ceněný artikl, který je Česku vlastní a který je ve světě vysoce žádaný. Jsou to české granáty, tedy drahé kameny, které byly po území České republiky v daleké minulosti rozmetány vulkanickou erupcí a jejich drobné úlomky tak lze nalézt na mnoha částech našeho území.
Vzhledem k oblibě českých granátů a českého skla se tak skláři uchýlili i k výrobě takzvaného granátového skla. Jedná se o sklo, do kterého je v procesu výroby přidán právě český granát a výrobek tak získává specifickou červenou barvu. Příměs drahokamů navíc vysoce zvyšuje jeho hodnotu.
Jeden z nejdražších kusů českého skla je tedy vyroben právě z tohoto speciálního typu skla. Jedná se o dvojici váz z 30. let 19. století, které jsou navíc obohaceny bohatými rytinami. Tato dvojice vaz se v internetové aukci vydražila za 45 tisíc dolarů, což v přepočtu činí necelý milion korun.

Z nejdražší sklenice se vám zatočí hlava
Na světě však existují i dražší skleněné výrobky, z jejichž hodnoty se vám nejspíš zatočí hlava. Vysoce ceněným typem skla je muranské sklo, které se vyrábí na ostrově Murano v italských Benátkách. Tradice výroby tohoto skla sahá až do dob renesance a dodnes se jedná o jeden z nejcennějších typů skla na světě.
Jeden z nejdražších kusů skla, který se na světě kdy vydražil, je právě tohoto typu. Jednalo se o skleněnou skulpturu od Thomase Stearnse nesoucí název La Sentinella di Venezia z roku 1962, jejíž hodnota byla původně odhadována na částku mezi 300 až 500 tisíci dolary. Na aukci ve Wrightu se však tento kus prodal za neuvěřitelných 737 tisíc dolarů, což v přepočtu činí více než 15 milionů korun.

Šance, že ve své kredenci naleznete kus takového italského skla, je nejspíše mizivá. České sklo je však taktéž vysoce ceněné a existuje možnost, že nějaký kus vlastníte zrovna i vy. Neváhejte tedy a prošmejděte své kredence, protože tam na vás možná čeká příjemné překvapení.