Symbol socialismu, který nosil každý pionýr. Teď za něj Češi platí víc než za Gucci šátek
Pionýrská organizace a pionýrské šátky! Zajímavá vzpomínka. Tehdejším dětem nejspíš nevadilo být členem organizace, která je učila být pracovitými a čestnými lidmi. To nás nakonec učil i Old Shatterhand.
Děti byly rády, že byly přijaty do stejné party jako ostatní. Horší to bylo s dětmi z jinak než socialisticky smýšlejících rodin. Ty do Pionýra nesměly, a mnohdy to i obrečely. Dětský svět je prostě jiný než svět dospělých a my bychom jim ho neměli brát. Prvňáčci se sdružovali ve skupinách Jiskřičky. Teprve po složení pionýrského slibu, který se naučili zpaměti, byli dekorováni odznakem a pionýrským šátkem, obdrželi průkaz a stali se z nich Pionýři.
Pionýrský šátek
Pionýrský šátek se nejprve vyráběl z bavlny, později z umělých vláken, měl trojúhelníkový tvar a rozměry základny činily 95 cm a 29 cm na výšku. Rudý trojcípý šátek byl součástí pionýrského stejnokroje, k němuž dále patřila bílá košile a tmavé kalhoty nebo sukně. Tento šátek měl reprezentovat oddanost socialistickým ideálům a kolektivnímu duchu organizace. Tak to ale viděla strana a vláda.

Děti, obzvláště ty menší, na celou věc pohlížely zcela jinak. Rády se zúčastňovaly pobytu v přírodě, tvořivé činnosti ve školních dílnách a společných mimoškolních aktivit, které často připomínaly dobrodružné výpravy Skautů. Děti měly k pionýrskému šátku různý přístup: některé ho vnímaly jako povinnou součást školního života, pro jiné znamenal kolektivní aktivity a možnost účastnit se pionýrských táborů. Rodiče, kteří za touto organizací neviděli jen politický nátlak, byli rádi, že jsou jedno nebo dvě odpoledne v týdnu děti pod dozorem a nemusí pobývat samy doma nebo na ulici.
Počátky pionýrského hnutí v ČSSR
Počátky pionýrského hnutí v Československu jsou spojeny s budováním jednotné mládežnické organizace Československý svaz mládeže, jejímž prostřednictvím měla KSČ působit na školáky. Pionýrská organizace byla oficiálně založena 24. dubna 1949. Tehdy bylo zrušeno skautské hnutí, Junák i Orel, v nichž se doposud děti sdružovaly. Tyto dětské skupiny už nebyly žádoucí. Cílem organizace bylo ideologicky formovat děti v duchu marxismu-leninismu a postupně je připravovat na členství v SSM a v dospělosti v KSČ. Rudý trojcípý šátek, uvázaný na krku, symbolizoval svazek tří generací – pionýrů, svazáků a komunistů. Jeho červená barva byla spojována s krví, která byla prolita v boji za práva pracujících.
Těmi, komu tohle všechno bylo úplně jedno, byly právě děti, neboť pod obal dětských radovánek nedokázaly nahlédnout. Naučily se pionýrský slib, a pak se oddávaly mimoškolní činnosti s kamarády – což by určitě dělaly tak jako tak, jen ne pod dozorem. A právě za ten dozor byli zaměstnaní rodiče rádi.
Pionýrský slib
Ten zněl takto: „Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované země, Československé socialistické republiky, a svým jednáním chránit čest pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.“
Pionýrský šátek, lépe řečeno celý pionýrský kroj, nosili pionýři na různé školní akce, pionýrské schůzky i při slavnostních příležitostech. Třeba při oslavách Prvního máje. Pro pionýrské vedoucí, vedoucí pionýrských táborů i pro děti samotné vycházely různé knihy, které s činností organizace pomáhaly: Minimum pionýrského vedoucího, Pionýrské tábory ROH, Tábor v dešti, Tábornické minimum, Celotáborové hry, Zápisník pionýrských novin, Pionýrský rok, aj. A třeba i Výchovný systém Pionýrské organizace SSM pro Jiskry a Pionýry. Vydávaly se rovněž medaile pro pionýry. Těmi byly děti odměňovány při různých soutěžích a tábornických hrách.
Po roce 1989 organizace ztratila svůj politický význam a pionýrské šátky se postupně vytratily. Přestože pionýrský šátek byl symbolem doby a ideologie, pro mnoho lidí zůstává vzpomínkou na dětství, školní léta a společné zážitky s vrstevníky. Dnes je pionýrský šátek považován za retro předmět, který připomíná prožitou minulost. A začíná být žádaný sběrateli, zejména v zahraničí, což je patrné třeba na aukčních portálech. A stejně tak pionýrské odznaky a medaile – všechny tyto historické artefakty z dob socialismu přesahují na aukcích ceny 2 000 Kč za kus, což ze všech pionýrských suvenýrů činí opravdové retro poklady. Použitý Gucci šátek koupíte na bazarech od 1 500 Kč, takže za známý červený šátek z dob socialismu dnes cizinci platí ještě víc než za něj. Jediný rozdíl je v tom, že pionýrský šátek musí být v top stavu, aby dosáhl na aukcích více než 1 000 Kč za kus.
A ještě dovětek: možná se podivíte, ale organizace Pionýr nikdy nezanikla. Ve své nové podobě, v níž už nehrají roli odznaky a rudé šátky, bude letos slavit 35. výročí.
Zdroje: pionyr.cz, tn.cz, seznamzpravy.cz, autorský text