Tady visí černá vlajka: Tahle přehrada dnes hlásí nejhorší vodu v Česku. Nekoupal by se v ní ani potkan
Léto je v plném proudu, prázdniny a dovolené byly zahájeny. V České republice máme naštěstí krásná místa ke koupání. Ať už jsou to přehrady, zatopené lomy s průzračnou vodou, tak i rybníky, koupaliště a řeky.
A právě v těchto dnech, kdy teploty šplhají přes třicítku, vyráží celý národ k vodě. Lidé se chtějí osvěžit v horku, zaplavat si a užít si vodní sporty. Hygienici se už v minulém týdnu pustili do pravidelných odběrů vody – a celkově jsou výsledky velmi příznivé. V celé řadě oblíbených přehrad se můžeme koupat bez obav. Těch, kde je plavání spojeno s určitým zdravotním rizikem, je pouze zanedbatelné množství.
Nejznámější přehrady, které jsou prozatím čisté
Lipno v Jihočeském kraji – jedná se o největší vodní plochu u nás. Voda je aktuálně čistá a většinou taková vydrží i v hlavní sezoně. Lipno je vhodné ke koupání, jachting či paddleboarding.
Máchovo jezero v Libereckém kraji – velkou výhodou je pozvolný vstup do vody, což je ideální pro rodiny s dětmi. Pláže jsou písečné. Voda je pravidelně kontrolovaná, aktuálně je čistá. Její teplota se pohybuje mezi 23-26 stupni Celsia.
Brněnská přehrada (kdysi dříve Kníničská) – zde je asi tou největší výhodou dobrá dostupnost MHD z Brna. Kvalita vody je výborná, a kontroly se provádějí pravidelně. Brněnský „prýgl“, jak je vodní nádrž označována v brněnském hantecu, je vhodný jak pro rodiny k běžné rekreaci, tak i k provádění různých vodních sportů.
Vranovská přehrada v Jihomoravském kraji, jíž se přezdívá Moravský Jadran – má teplou a čistou vodu a je vhodná jak ke koupání, tak k provozování vodních sportů.
Biotop Radotín v Praze – přírodní koupaliště bez chemie, voda se čistí rostlinami. Je průzračná a vodná pro citlivé jedince.
Slezská Harta, Stříbrné jezero u Opavy, nádrž Budišov v Moravskoslezském kraji – též jsou v posledním měření hodnoceny jako čisté a ke koupání bezpečné.

Podle aktuálních měření hygieniků mají kvůli sinicím nejhorší kvalitu vody Ředkovský rybník u Havlíčkova Brodu a Vodní nádrž Pilská u Žďáru nad Sázavou na Vysočině. Poslední měření bylo provedeno 23. 6. 2025 a už tehdy byla vydána výstraha: voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání; a značky, jíž se vody označují, mají černou barvu.
Voda nevhodná ke koupání byla 24. 6. zjištěna také v nádrži Lesní koupaliště Liberec – nádrž. Na mapě webu KoupacíPlochy je tohle koupaliště označeno červenou barvou.
Na co byste si měli dát v přírodních nádržích pozor
Tak samozřejmě na již zmíněné sinice a řasy. Ty se v horkých dnech velmi rychle množí. Existují samozřejmě jedinci, kteří se mohou koupat za všech okolností. Ovšem těch, ale těch, kteří mají ze sinic zažívací potíže, podrážděnou pokožku či alergickou reakci je víc. Když už byste se ve vodách se sinicemi rozhodli koupat, využijte bezprostředně poté sprchu s pitnou vodou.
Nejnáchylnější jsou děti, alergici, senioři a těhotné ženy. Vodě, která už je nazelenalá, zapáchá, anebo se na její hladině vytvořil povlak, by se měli obloukem vyhnout všichni. O stavu našich přehrad a dalších vodních nádrží se můžete informovat na stránkách krajských hygienických stanic.
Další nebezpečí při koupání
Dalším nebezpečím, které na uživatele vodních ploch může číhat, jsou kluzké břehy a skryté kameny. Proto do vody, kterou dobře neznáte, rozhodně neskákejte. Své děti, zejména ty menší velmi pečlivě hlídejte a nespouštějte je z očí. I v mělké vodě by mohlo dojít k neštěstí. Při koupání v přírodě nebo při vodním sportování se zdržte konzumace alkoholu. Ten by vás – společně s horkem – mohl přivést do pořádného maléru.
Nebezpečné by se mohly stát pro nezkušené plavce i vlny. My na ně sice nejsme na sladkých vodách zvyklí, ale o to víc by vás mohly při poryvu větru překvapit i na českých jezerech a pískovnách.