Myslíte si, že doma máte soukromí? Tahle aplikace vás šmíruje i na záchodě. Vypnutí trvá 5 vteřin
Na první pohled je to aplikace jako každá jiná, ale ve skutečnosti o vás ví víc, než vy sami. Pokud ji máte, měli byste ji ihned smazat.
Žijeme v době, kdy je mobilní telefon náš nejlepší kamarád a nosíme ho s sebou všude, dokonce i do sprchy. Jeden by si řekl, že na tom není nic špatného. Pustíme si oblíbené písničky, zazpíváme si, zatancujeme a užijeme si čas jen pro sebe. Všechno by to bylo v pořádku, kdyby v té sprše s námi nebyl ještě někdo. A i když to není člověk, poslouchá nás úplně stejně. Na tohle byste si měli dát pozor.
Je to nebezpečnější, než se zdá
Málo koho by napadlo, že zrovna telefon může být zdrojem nějakého nebezpečí. A není to jen telefon, ale primárně aplikace, které mohou poslouchat, co říkáte, a sledovat, co děláte. Nejhorší na tom je, že nestačí telefon obrátit displejem dolů nebo ho uzamknout. Aplikace poslouchají stále úplně všechno a sbírají si údaje, které později mohou využít. Pokud máte nějakou níže uvedenou aplikaci staženou, hned ji odstraňte.

Na vině jsou i spotřebiče
Chytré telefony a spotřebiče jsou čím dál chytřejší. Různé průzkumy nedávno zjistily, že nás mohou odposlouchávat dokonce i horkovzdušné fritézy, reproduktory nebo chytré hodinky. Ne však samy o sobě, ale opět prostřednictvím aplikace, která slouží k ovládání spotřebičů. Takovou aplikaci si stáhnete do mobilu, ani nevíte jak. Výrobci od nich slibují snadnější ovládání spotřebičů a další výhody, kterým zkrátka nelze odolat.
Podle zjištění spotřebitelské organizace Which? nás však mohou špehovat. K tomu, aby mohly fungovat co nejlépe a byly pro nás co nejvíce intuitivní, sbírají informace o nás, aby se nám mohly co nejvíce přizpůsobit. Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Martina Půlpána pochází naprostá většina takových aplikací z Číny. A právě to je jedním z problémů
Podle slov Půlpána, uvedených na portále novinky.cz, je „každý tamní subjekt, který je požádán nějakou tajnou službou, musí poskytovat informace o uživatelích svých produktů.” Aplikace jsou z toho důvodů naprogramované tak, aby sbíraly informace. Ty jsou dále využívány buď pro obchodní účely nebo mohou být dokonce využity i pro špionáž. Hackeři či firmy mají podle některých zdrojů velice výkonné nástroje, kterými by mohli nasbíraná data dát dohromady a vyčíst z nich souvislosti, které by mohli dále využívat.

Jak k tomu vůbec může dojít?
Možná vás napadá otázka, jak je možné, že nějaká aplikace sbírá data, když jí to nikdo nepovolil? Odpověď je prostá. Při stažení aplikace si některé přímo vyžádají přístup k vašemu mikrofonu, údajům o aktuální poloze nebo k uloženým souborům. Většina uživatelů oprávnění a přístupy odkliknou.
Mnozí tak ani nepřemýšlí nad tím, jaký může mít jeden prostý souhlas dopad. Druhým případem jsou aplikace, které si přístupy a oprávnění nastavují samy. Aniž byste o tom věděli, aplikace rozhoduje za vás, bez vašeho nejmenšího vědomí. Mezi takové patří například některé dětské hry, aplikace se svítilnou a různé „čistící“ aplikace, které vám zaručují třeba promazání nepotřebných (duplicitních) fotek a zrychlení telefonu.
Dávejte pozor na to, co stahujete
Abyste těmto krokům předešli, je důležité dávat pozor, na co v telefonu klikáte, čemu věnujete svůj souhlas a také co stahujete. Ne všechny aplikace, které se tváří věrohodně, takové opravdu jsou. Stahujte pouze ty ověřené. Někteří experti radí, abychom si dávali pozor například na aplikace nejmenovaných velkých zahraničních internetových tržišť.
Vypněte to
Některé z nich jsou totiž známé tím, že nejsou bezpečné. Všechny aplikace stahujte pouze z věrohodných zdrojů a kontrolujte, k čemu všemu vyžaduje přístup. Antivirové aplikace také nejsou na škodu. Buďte obezřetní a chraňte si své soukromí. Stačí vám k tomu pár sekund – v nastavení vašeho telefonu jednoduše u dané aplikace zakážete párování s mikrofonem.