Tenhle film je český kult. Mladí ho nechápou, ale padesátníci ho citují i ve 3 ráno ze spaní
Film vznikl v roce 1987 a byl okamžitě zakázán. Šířil se na pirátských videokazetách za astronomické peníze. Skuteční veksláci mu pomáhali při natáčení a později ho dokonce zachránili před zničením. A hlášky z něj padesátníci citují dodnes.
Vít Olmer a scenárista Radek John si v polovině osmdesátých let vybrali téma, které bylo všude kolem, ale nikdo o něm oficiálně nemluvil. Podsvětí veksláků, černý trh s valutami a život na hraně zákona. John dokonce chodil mezi skutečné pražské veksláky, aby pochopil jejich svět.

Během příprav scénáře se ukázalo, že realita je často zajímavější než fikce. John si jako redaktor vydělával necelé dva tisíce korun měsíčně, kdežto veksláci měli příjmy, které by jim záviděli i dnešní influenceři. Paradoxně právě oni se později stali největšími podporovateli filmu o svém životě.
Natáčení na hraně zákona
Štáb věděl, že chodí po tenkém ledě. Státní bezpečnost měla oko na každém kroku, režisérovi hrozilo vyhození ze studia, nebo dokonce vězení. Část záběrů natáčeli potajmu, aby unikli pozornosti úřadů, které by celý projekt nejraději zastavily.
A stejně jej nakonec zakázali. Po dokončení měl snímek skončit v trezoru a čekat na lepší časy. Jenže se stalo něco nečekaného. Jeden z veksláků uplatil řidiče, aby film zavezl do kina, kde ho někdo v hledišti natočil kamerou. Tahle pirátská kopie pak kolovala na videokazetách za pět stovek, což byla tehdy slušná suma.
„Na svou dobu nepochybně velmi odvážný a moderní film, který v očích soudruhů možná změkčil moralistický konec s potrestáním,“ hodnotí snímek uživatel Choze v jedné z recenzí.
Hudební šílenství osmdesátek
Soundtrack k tomuto filmu je dodnes nezaměnitelný. Píseň „Relax“ od britské skupiny Frankie Goes to Hollywood se v něm objevuje celkem šestatřicetkrát. Tahle skladba přitom byla v britském rozhlase zakázaná kvůli údajně nevhodnému textu, takže její použití v československém filmu působilo ještě více riskantně.
Hudbu k filmu složil Ondřej Soukup, který prosadil jako hlavní jazyk písní angličtinu. Zpívali je čeští interpreti typu Petra Janů nebo Petr Kotvald, ale také tři Američané, které Soukup nechal přiletět do Prahy. Jeden z nich, Charles Shaw, se později proslavil jako člen skandální skupiny Milli Vanilli.
Známá místa Prahy
Kamera zachytila Prahu přesně takovou, jaká tehdy byla, s dlouhými frontami před Tuzexem, s podchody plnými pochybných existencí a s hotelem Jalta jako symbolem nedostupného luxusu. Hlavní hrdinové jezdili Mercedesem, na který by průměrný občan musel šetřit sto padesát měsíčních platů.
„Vzpomínám si, že jsem znal jednoho veksláka dělal nám jako dětem výchovného poradce na škole v přírodě. Měl úplně stejnou džínovou bundu jako Richard a ten slovník, no ten byl pekelnej,“ vzpomíná v recenzi uživatel Enšpígl.
Hlavní hvězdy filmu
Jan Potměšil v roli naivního Martina dokázal věrohodně ztvárnit proměnu od čestného venkovana po člena vekslácké party. Roman Skamene si zahrál postavu Bínyho s odznáčkem „Don’t touch me“ na bundě. Ironické je, že herec později přiznal, že mu bylo líto, že se nedostal do erotických scén filmu. Režisér mu prý odpověděl, že tyto scény nejsou pro malé děti.

Snímek, o kterém je řeč, nese název „Bony a klid“ a patří mezi nejcitovanější české filmy všech dob. Film znikl v roce 1987 jako obraz posledních let socialistického Československa.
Co mladým uniká?
Generace narozená po roce 1989 má problém pochopit, o čem film vlastně je. Bony či Tuzex, to jsou pro vzdálené pojmy. Naopak lidé, kteří osmdesátá léta zažili na vlastní kůži, film milují dodnes.
Zdroje: csfd.cz, udalostiextra.cz, filmovyprehled.cz