Tenhle film je starý přes 60 let, ale pořád bere dech. ČT1 ho uvede už dnes večer
Šedesátá léta byla pro světovou kinematografii obdobím neobyčejné proměny a odvahy. Tvůrci se začali vymykat konvencím, experimentovali s formou, obsahem i technikou svých snímků. A diváci byli svědky zrodu nových žánrů, nezapomenutelných příběhů a ikonických postav.
V kinematografii vznikala takzvaná nová vlna; a to nejen v západní Evropě, ale i v Československu. A ta bořila tradiční struktury a přinášela autentičtější pohled na realitu. V Americe se rodil nový Hollywood, ale třeba klasické westerny si udržovaly starou popularitu. Šedesátky byly obdobím, které zanechaly v dějinách kinematografie nesmazatelnou stopu. Ať šlo o romantická dramata, dobrodružné příběhy z Divokého západu, anebo psychedelické experimenty. Bylo to období, kdy film nebyl už jen zábavou, ale uměním i odrazem společnosti.
Západ nikdy neviděl, přesto ho definoval
Karel May, německý spisovatel, žil v letech 1842-1912. S neuvěřitelnou fantazií vytvořil ve svých knihách takových svět, jenž působil jak autenticky, tak velmi přitažlivě. Sepsal spoustu příběhů z Divokého západu, a to i přesto, že do Ameriky nikdy předtím nezavítal.
Karel May se narodil v poměrně chudé rodině a už od mládí měl problémy se zákonem. Za různé podvody se několikrát ocitl i za mřížemi. A právě ve vězení začal psát. Studoval přitom mapy a dostupnou literaturu, které se Ameriky a Divokého západu týkaly. A postupně se vypracoval na nejčtenějšího autora své doby. A nejen to. Dodnes je Karel May vnímán jako spisovatel, který dokázal spojit dobrodružství s morálním poselstvím.
Co nám májovky přinesly
Mayovy příběhy byly silně idealizované, s důrazem na morální hodnoty, přátelství, spravedlnost a respekt mezi kulturami. Jeho knihy byly přeloženy do více než čtyřiceti jazyků a oblíbené byly i v Československu. Vycházely u nás ve velkých nákladech a ovlivnily celé generace čtenářů.
Jeho nejslavnějšími postavami byli Vinnetou – ušlechtilý, moudrý, čestný a duchovně vyspělý Indián, který byl kontrastem k bezohledným bělošským kolonizátorům. A Old Shatterhand, který byl sice běloch, ale charakterově se velmi podobal Vinnetouovi. V této postavě Karel May vlastně zobrazoval sám sebe. I když z Old Shatterhandových morálních kvalit neměl mnoho. Ale zřejmě po tom velmi silně toužil.
Vinnetou a Old Shatterhand
Mayova literární tvorba inspirovala filmaře. O nerozlučných přátelích z Divokého západu se v 60. letech minulého století rozhodli natočit celou sérii filmů. Tito muži se záhy stali symbolem spravedlnosti a odvahy nejen v Evropě, ale po celém světě. A charizmatičtější představitele hlavních rolí tvůrci filmů snad ani vybrat nemohli. Pierre Brice a Lex Barker jsou dokonalým zosobněním těchto hrdinů.
I když se filmové snímky v mnoha detailech liší od předlohy, zachovaly základní ideály Mayova vysněného světa. A kdo „májovky“ četl, je mu jasné, že všechno to, co May napsal, by ani natočit nešlo. Do pěti či šesti dílů by se toho nevešla ani čtvrtina.

Filmy o Old Shatterhandovi a Vinnetouovi vznikaly v koprodukci několika evropských studií: Německo, Francie, Itálie, Jugoslávie. A v ní se také velká část příběhů z Divokého západu natáčela, zejména v oblasti Plitvických jezer. Vznikly filmy Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou, Vinnetou – rudý gentleman, Old Shatterhand, Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti, Vinnetou a míšenka Apanači a ještě některé další. A dalo by se říct, že patří k nejlepším filmům, které byly kdy natočeny. A dojem ještě umocňuje naprosto geniální filmová hudba Martina Böttchera.
Vinnetou – rudý gentleman
Při vyslovení jména tohoto mladého apačského náčelníka se nám všem vybaví nekonečné prérie, přátelství silnější než smrt, proradní běloši a čestní Indiáni. A spousta dobrodružství, při nichž hájí Indiáni svou zem a bojují s proradnými bělochy o přežití. Tento díl ze série májovek znovu ukazuje, jak těžký byl život původních obyvatel amerického Západu. A také co všechno musel náčelník Vinnetou obětovat, aby byl zachován mezi oběma rasami mír. Jeho pokrevní bratr Old Shatterhand stojí jako vždy po jeho boku. Přátelství, čest a odvaha zde opět stojí proti chamtivosti a násilí. Tento díl byl natočen v roce 1964.
Tentokrát se dvojice hrdinů snaží zprostředkovat mír mezi indiánským kmenem Assiniboinců a americkou armádou. Vše se však snaží zhatit zločinecký gang, vedený bezohledným Forresterem. Vinnetou se navíc musí vzdát své lásky v rámci zachování míru mezi Indiány a bělochy. Kromě hlavních představitelů se ve filmu objevil Terence Hill, Klaus Kinski, a Karin Dor v roli Ribanny.
Minulou středu jsme měli možnost sledovat na ČT1 opakování filmu Poklad na Stříbrném jezeře a dnes 9. 7. 2025 ve 21:35 nám rovněž ČT1 nabízí velkofilm Vinnetou – rudý gentleman. Dopřejte si znovu příběh Old Shatterhanda a Vinnetoua, který tentokrát přináší míru tu největší oběť.
Zdroje: ČSFD, TVProgramIDnes, Wikipedia