Nový český film způsobil šílenství. Diváci odcházejí z kin v euforii a mluví o Oscaru pro Terezu Rambu
Do kin dorazil snímek, po kterém diváci v hledišti pláčou dojetím a kritici mu tleskají. To už jsme tu neměli snad roky. Tereza Ramba v ústřední roli podává výkon, o kterém recenzenti píší, že si zaslouží Oscara. Děti jsou nadšené, rodiče dojatí, co víc si přát.
Sedíte v sále plném rodin s dětmi a sledujete, jak snímek běží, nikdo nešustí popcornem ani nesahá po mobilu, a najednou si všimnete vlhkých očí u lidí kolem vás. Tohle v našich kinech příliš často neuvidíte, ale u filmu, který v říjnu vstoupil do distribuce, k tomu na dost místech došlo.

Anna a její neobvyklá ordinace
Příběh mladé zubařky, která míří do malého městečka na sklonku devatenáctého století, je moc hezky podaný. V městečku na ni čeká dědictví, dům se zahradou plnou exotických rostlin a ordinací po strýci. Anička touží pomáhat zejména dětem, protože její matka kdysi zemřela po zákroku venkovského kováře.
Ale místní mají strach, protože budova má pověst prokletého místa a nikdo tam nesmí. Pak však Anna díky neznámé bylině objeví, že léčba nemusí působit bolest. Rázem má ordinaci plnou pacientů, s čímž se pojí i komplikace. Postaví se proti ní místní zubař, bohatý továrník vyrábějící sladkosti a zlá učitelka, přičemž jedinou pomocí jí bude parta statečných dětí a záhadný stařec.
Nejedná se o klasický pohádkový příběh
Není to žádná obyčejná pohádka s princeznou, princem a zámkem. Nenajdete tam kouzelné hůlky ani kouzla, ale příběh o odvaze a přátelství. Režisér Pavel Jandourek vytvořil dílo, které udrží pozornost dětí i dospělých. Ústřední postavu mladé doktorky Anny svěřili Tereze Rambě, která tu vyloženě zaválela.
V roli Anny Ramba spojuje něžnost se silou a křehkost s odvahou s takovým přehledem, že ji diváci v recenzích neváhají porovnávat s Libuškou Šafránkovou. Zahrála si už alkoholičku i neohroženou dívku z vesnice, ale tady jasně ukazuje, jak skvěle jí jdou i jemné hrdinky balancující mezi statečností a zranitelností.
V kritikách se například objevilo, že by si za to zasloužila nějaké prestižní ocenění, a i když Oscar není v dohledu, diváci by jí ho udělili hned.
Herecká sestava na jedničku
Kolem Ramby se sešli i další skvělí představitelé. Jiří Lábus jako mysteriózní stařec Planta, Jiří Dvořák jako nadutý výrobce sladkostí a také tu je k vidění Maroš Kramár jako bezcharakterní konkurenční doktor. Vica Kerekes konečně opustila role naivních krásek a hraje nepříjemnou učitelku. Jaroslav Plesl ztvárnil koktavého vozku a Pavel Zedníček bojácného primátora.
Natáčelo se v lázeňských Luhačovicích, konkrétně v historické budově Kancnýřka. Dále v Hodoníně, Úštěku, Zubrnicích, částečně na Slovensku. Dokončovací práce zabraly osm měsíců. Snímek obsahuje 322 počítačově vytvořených záběrů, na nichž se podílelo více než 35 specialistů.

Oděvy navrhovala Sylva Zimula Hanaková, za kamerou stál Peter Bencsík a hudbu vytvořil Michal Novinski.
Recenzenti tleskají vestoje
Deník.cz ocenil film 75 procenty, Totalfilm je také nadšený, iDNES rovněž chválí a Novinky tleskají, přičemž Jana Podskalská z Deníku napsala, že Pavel Jandourek s pochopením pro všechny generace a znalostí formátu ukazuje, že rodinné kino lze udělat kvalitně a s vkusem. Recenzenti film Cukrkandl srovnávají s klasikami jako Páni kluci nebo Přijela k nám pouť.
Film sklízí na databázích vysoké hodnocení a diváci píší nadšené reakce. Jeden z nich vyzdvihuje, že po dlouhé době viděl opravdu hezkou, originální, inteligentní a vtipnou pohádku, jiný oceňuje příjemné vyprávění se zubařskou tematikou, kde nejsou žádní králové ani princezny, jen sympatická parta dětí.
Jedna matka dokonce napsala, že jde o jeden z mála současných dětských filmů, který by bez obav pustila svým dětem.
Zdroje: denik.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org
