Jistota kvality a prostředí, kam se diváci rádi vracejí. I to je důvod, proč Policie Modrava boří žebříčky sledovanosti
Nedělní večer přinesl překvapení. Nejsledovanějším pořadem se nestala žádná novinka, ale repríza, kterou diváci znají už léta. Přesto ji sledovaly miliony lidí. Co má tento pořad, že si dokáže udržet popularitu i po tolika letech? Odpověď možná leží v tom, že nabízí něco, co současná televize často postrádá. Jistotu kvality a prostředí, kam se diváci rádi vracejí. V době experimentů s novými formáty si lidé zvolili osvědčenou klasiku.
Nedělní večer opět ukázal sílu české kriminálky, která se stala nejsledovanějším pořadem celého dne. Šumavský kriminální seriál dokázal porazit všechny konkurenční pořady, ať už šlo o novinky či jiné reprízy. Není to poprvé ani naposledy. Je tomu tak téměř pokaždé, když se na obrazovky vrátí příběhy z Kašperských Hor. Diváci zkrátka vědí, že si u něj odpočinou a nebudou zklamáni.

V roce 2015 měla první řada obrovský úspěch. Každý díl si pustilo přes dva miliony lidí a druhá řada na to navázala s podobnými výsledky. Dnešní české seriály takové sledovanosti dosáhnou málokdy.
Trnitá cesta k úspěchu
Celému projektu trvalo sedm let, než se dostal do televize. V roce 2008 se natočil pilotní díl, pak ale přišla krize a všechno se zastavilo. Nova tvrdila, že natáčení na Šumavě je příliš drahé. Jenže Soukup odmítl kompromis a nechtěl točit jinde. Tak se několik let čekalo, až se najdou peníze.
„Já zase od počátku nechtěl přistoupit na to, aby se natáčelo v ateliérech a záběry ze Šumavy se realizovaly za Prahou v Brdech. Samozřejmě by se tím snížily výrobní náklady, ale výsledek by za moc nestál,“ vyjádřil se režisér Jaroslav Soukup.
Tajemství dlouhodobé přízně diváků
Hlavní roli hraje pravděpodobně krásné prostředí Národního parku Šumava, které poskytuje zajímavou kulisu pro jednotlivé příběhy. Diváci oceňují, že se jedná o skutečná místa, nikoliv o scény natočené v ateliérech. Stejně tak se na tom podílí kvalitní herecké obsazení v čele se Soňou Norisovou, Jaroslavem Satoranským a Filipem Tomsou.
Jejich postavy si získaly sympatie publika díky přirozené chemii. Kapitánka Vinická, která přichází z města na venkov, rezonuje s mnoha diváky. Zajímavé je také propojení se skutečným životem regionu. Některé postavy měly reálné předobrazy mezi obyvateli Šumavy. Například Emil Kintzl, kterého hrál Ladislav Mrkvička, byl místní učitel a sportovce, který žil v Kašperských Horách.
Rozloučení s klasikou
Pro fanoušky přichází méně příjemné zprávy. Podle posledních informací se další díly zřejmě natáčet nebudou, protože tvůrce projektu ukončil aktivní činnost. Filmový svět tak možná přichází o jednu ze svých nejúspěšnějších současných produkcí. Druhá řada Policie Modrava má 8 epizod, takže si s nimi televize vystačí pohodlně až do konce prázdnin.
Nova tak využívá poslední možnost, jak divákům nabídnout tyto oblíbené příběhy v hlavním vysílacím čase. Seriál nahradil nedávno skončené „Vraždy v kraji“ s Ondřejem Sokolem, které dosáhly také velmi dobrých výsledků. Úspěch nedělní reprízy ukazuje, že diváci častokrát dávají přednost známému před neznámým, zejména když mají jistotu kvality. Zejména v době, kdy se nové seriály objevují pomalu každý týden.

Ne všichni jsou samozřejmě z kriminálního televizního seriálu Policie Modrava nadšení. Jeden z uživatelů ČSFD své dvě hvězdičky z pěti odůvodnil takto: „Jaroslav Soukup (částečně navzdory svým některým předešlým tvůrčím blbostem) odvádí solidní řemeslný standard, Soňa Norisová je krásná ženská a snaží se hrát přesvědčivě, ale je to tak strašně nudné, sterilní a nezáživné, že jejich snaha vychází víceméně vniveč. 40%.“ A podobných recenzí by se našlo více.
Zdroje: mediaguru.cz, cs.wikipedia.org, csfd.cz